Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jakie dokumenty do sprzedaży domu? Aktualne wymagania

sprzedaż domu
 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

Sprzedaż domu wymaga starannego przygotowania i zgromadzenia wszystkich niezbędnych dokumentów, a także współpracy z notariuszem, który zapewni legalność transakcji. Przestrzeganie obowiązujących przepisów jest kluczowe dla pomyślnego zakończenia sprzedaży. Dlatego podpowiadamy jakie dokumenty do sprzedaży domu są potrzebne.

Jakie dokumenty do sprzedaży domu są niezbędne?

Aby móc sprzedać dom konieczne jest zgromadzenie dokumentów, które określają jego stan prawny. Zaliczają się do nich: 

  • Akt własności – dokument potwierdzający prawo własności sprzedającego do domu.
  • Odpis z księgi wieczystej – aktualny dokument z sądu rejonowego, który zawiera informacje o właścicielu, ewentualnych obciążeniach hipotecznych oraz innych prawach do nieruchomości.
  • Zaświadczenie o braku zaległości w opłatach – dokumenty potwierdzające brak zaległości finansowych wobec dostawców mediów czy gminy.
  • Zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości w planie zagospodarowania przestrzennego – dokument z urzędu gminy potwierdzający, jakie jest przeznaczenie działki, na której stoi dom.
  • Mapa ewidencyjna i wypis z rejestru gruntów – dokumenty z wydziału geodezji urzędu gminy, które potwierdzają granice działki i jej powierzchnię.
  • Świadectwo charakterystyki energetycznej – dokument oceniający efektywność energetyczną budynku.
  • Dokumenty techniczne – projekty budowlane, pozwolenia na budowę, protokoły odbioru technicznego oraz ewentualne dokumenty potwierdzające wykonanie remontów.

Jakie opłaty ponosi sprzedający dom?

Choć sprzedaż domu kojarzona jest przede wszystkim z zyskiem, aby móc ją sfinalizować, sprzedający musi najpierw ponieść pewne opłaty. Związane są one przede wszystkim z tym jakie dokumenty do sprzedaży domu są od niego wymagane. Dotyczą np. kosztów za odpis z księgi wieczystej czy wykonania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku.

Dodatkowo zalicza się do nich również podatek od czynności cywilnoprawnych, a w niektórych przypadkach koszty sporządzenia aktu notarialnego, o ile ustalono ich podział między sprzedającego a kupującego.

Co sprawdza notariusz przy sprzedaży domu?

Wymienione na wstępie dokumenty są nie tylko przedstawiane dla kupującego. Bez większości z nich nie jest również możliwe sporządzenie aktu notarialnego. Notariusz zawsze przeprowadza szczegółową weryfikację nieruchomości, aby upewnić się, że transakcja jest legalna i bezpieczna. Upewnia się, że sprzedający ma pełne prawo do rozporządzania nieruchomością. Analizuje księgę wieczystą, aby wykryć ewentualne obciążenia hipoteczne, służebności czy inne prawa osób trzecich. Weryfikuje tożsamość sprzedającego i kupującego, aby zapobiec oszustwom. Sprawdza, czy świadectwo energetyczne domu i inne wymagane zaświadczenia i pozwolenia zostały dostarczone i są aktualne. Dodatkowo upewnia się, że wszystkie dokumenty są zgodne z obowiązującymi przepisami i nie zawierają błędów, które mogłyby unieważnić transakcję.

Pieniądze za dom — przed czy po podpisaniu aktu notarialnego?

Kwestię przekazania pieniędzy za dom reguluje umowa między sprzedającym a kupującym. Najczęściej jednak przed podpisaniem aktu notarialnego kupujący wpłaca zaliczkę lub zadatek będący zabezpieczeniem transakcji na konto sprzedającego. Pełna kwota za nieruchomość jest natomiast przekazywana dopiero po podpisaniu aktu notarialnego, zwłaszcza jeśli jej zakup jest finansowany za pomocą kredytu hipotecznego, którego uruchomienie wymaga dostarczenia do banku dokumentów od notariusza. 

Aby zabezpieczyć się w pełni przed nieuczciwym kupującym, można ustalić w umowie szczegółowe warunki dotyczące terminu i sposobu przekazania kluczy, w wyniku których wydanie domu nastąpi po dokonaniu pełnej płatności.