Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Biznes alarmuje: Potrzeba zdecydowanych działań przeciw dezinformacji

dezinformacja w sieci
 |  Redakcja  |  Informacje prasowe

Ostatnie dni przyniosły wzmożoną debatę publiczną na temat dezinformacji, mowy nienawiści oraz manipulacji medialnych. Rada Polskich Przedsiębiorców, Konfederacja Lewiatan, Polska Rada Biznesu oraz Związek Banków Polskich zwróciły się do Ministra Sprawiedliwości z apelem o podjęcie stanowczych kroków w walce z fałszywymi informacjami i mową nienawiści w sieci.

W ich apelu podkreślono niszczycielskie skutki wirtualnej agresji, która napędzana bezkarnością, często przenosi się na realne ataki, naruszając podstawowe wartości konstytucyjne, takie jak dobre imię, cześć i godność osobistą. Przedstawiciele biznesu wskazują, że ochrona tych wartości jest kluczowa dla zdrowego funkcjonowania społeczeństwa.

Nowa Inicjatywa: Rozszerzenie Prawa "Do Bycia Zapomnianym"

W odpowiedzi na rosnącą debatę, przedsiębiorcy i obywatele Unii Europejskiej zainicjowali apel o rozszerzenie prawa "do bycia zapomnianym" na media jako administratorów danych. Robert Szustkowski, który wielokrotnie był bezpodstawnie szkalowany przez media, skierował list do Komisji Europejskiej, wzywając do wprowadzenia dodatkowych narzędzi legislacyjnych.

Celem jest umożliwienie obywatelom skuteczniejszego zarządzania swoimi danymi osobowymi oraz ochrony przed dezinformacją, bez konieczności prowadzenia długotrwałych procesów sądowych. - Dezinformacja jest jednym z największych wyzwań współczesnego świata. Fałszywe i nieprawdziwe informacje szybko zalewają Internet, powodując chaos i kształtując opinię publiczną na temat wybranych aspektów życia, ludzi i instytucji. Aby skutecznie bronić się przed dezinformacją, my - jako obywatele Polski i Europy - musimy zrozumieć mechanizm jej wpływu na opinię publiczną. Dziś, w erze mediów społecznościowych i Internetu, mamy do czynienia z rewolucją dezinformacji – czytamy w liście Roberta Szustkowskiego.

Apel do Ministra: Czas na Konkretne Działania

W liście do Ministra Sprawiedliwości, inicjatorzy apelu podkreślają potrzebę wprowadzenia przepisów, które zapewnią ochronę praw obywateli przed skutkami publikacji fałszywych informacji. Proponowane środki to m.in. rozszerzenie prawa "do bycia zapomnianym" na media oraz wprowadzenie obowiązku dokładnego sprawdzania publikowanych informacji.