Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Gdańsk - tak powstaje raj dla specjalistów IT

Gdańsk
 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

Czy Gdańsk może stać się mekką dla inżynierów IT? Czy ma atuty, by rzeczywiście przyciągać najlepsze umysły z dziedziny informatyki? Wykorzystując obserwowane na światowej scenie IT zawrotne tempo zmian, wiele miast próbuje zbudować pozycję miejsca, które nie tylko podąża za trendami, ale również je wyznacza. Gdańsk bez wątpienia jest jednym z nich.

W ostatnich latach stolica województwa pomorskiego przekształciła się z lokalnego gracza na arenie IT w jednego z liderów o międzynarodowej renomie. Dzisiaj sektor IT jest jednym z najszybciej rozwijających się obszarów gospodarki w Gdańsku. Tylko w 2022 roku przychody branży IT w mieście wyniosły około 10 miliardów złotych. Region szybko rośnie w siłę za sprawą prężnie działających na miejscu organizacji, które inwestują duże pieniądze w rozwijane centra inżynieryjne i biura. Nie bez wpływu jest też obecna na miejscu pula talentów, wykształconych specjalistów, którzy przybywają tutaj w ramach relokacji oraz kończą studia na lokalnych uczelniach.

Każdego roku mury trójmiejskich uczelni opuszczają setki utalentowanych absolwentów, gotowych wcielić w życie rewolucyjne rozwiązania technologiczne, które zmienią otaczający świat. Rozpoznawaną na całym świecie pulę talentów budują studenci Politechniki Gdańskiej, Wyższej Szkoły Bankowej czy Uniwersytetu Gdańskiego, których obecność umożliwia szybki rozwój miastu i inwestującym tu firmom. Duże znaczenie dla skuteczności sektora edukacyjnego w tym obszarze ma bliska współpraca placówek naukowych z biznesem. Na jej podstawie rozwijane są programy studiów dualnych i stażowe, dzięki którym osoby uczące się zdobywają potrzebną na początku kariery wiedzę praktyczną.

Ale Gdańsk nie ogranicza się tylko do tworzenia przestrzeni dla nauki. Miasto przyciąga również specjalistów z innych regionów Polski oraz zagranicy, którzy widzą w nim idealne miejsce do życia i rozwoju zawodowego. Ten obserwowany wzrost liczby specjalistów IT osiedlających się w Gdańsku przyczynił się do szybkiego rozwoju branży w regionie. Firmy działające w obszarze IT zyskały dostęp do szerokiego grona ekspertów o różnych specjalizacjach, którzy współtworzą zaawansowane rozwiązania technologiczne. – Trójmiasto oferuje bardzo dobre warunki dla rozwoju biznesu IT. Wsparcie ze strony lokalnych instytucji samorządowych ułatwia działanie nawet przedsiębiorstwom o wąskiej specjalizacji i widać to po składzie naszego zespołu. Dzisiaj są w nim specjaliści DevOps, programiści systemów wbudowanych, inżynierowie testów automatycznych czy menedżerowie projektów, którzy mają wiedzę i kompetencje pozwalające odpowiadać na potrzeby największych organizacji na świecie w zakresie stabilnych i bezpiecznych rozwiązań informatycznych – mówi Kamil Świadek, Dyrektor Oddziału GlobalLogic w Gdańsku. Firma właśnie przeniosła się do nowego biura, by pomieścić zespół, którego liczebność podwoiła się tylko w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. 

Wysokie kwalifikacje specjalistów pracujących w trójmiejskim biurze pozwalają m.in. rozwijać zaawansowane rozwiązania z zakresu inżynierii danych, wykorzystujących machine learning, czy telematyki, które dotyczą już wykorzystywanych platform i tych mających trafić do samochodów dopiero w nadchodzących latach. Gdańscy inżynierowie są również zaangażowani w rozwój branży medycznej, poprzez tworzenie systemu automatycznego podawania insuliny dla osób z cukrzycą typu 1 i 2, zapewniając pacjentom bezpieczeństwo przez całą dobę. 

Wzrost GlobalLogic w tak szybkim tempie nie byłby możliwy bez wsparcia partnerów, w szczególności samorządowej inicjatywy Invest in Pomerania. Tylko w ostatnich miesiącach efektem współpracy były inicjatywy prowadzące do edukacji pracowników w zakresie bezpiecznej pracy i dbania o zdrowie psychiczne oraz poprawy dobrostanu osób tworzących lokalną społeczność IT.

Hybrydyzacja systemu pracy i przesunięcie ciężaru na rzecz pracy z domu nie zmieniła faktu, że biuro jest niezbędnym miejscem spotkań firmowych dla zespołów zadaniowych i projektowych. Trójmiejscy inwestorzy IT aktywnie pracują z firmami developerskimi i tworzącymi biura, by ich powierzchnie były wykonane z doskonałym zrozumieniem nowego charakteru eksploatacji. Dobrym przykładem tak zaprojektowanego biura jest nowa siedziba GlobalLogic w Gdańsku – komentuje Marcin Grzegory, Zastępca Dyrektora, Invest in Pomerania.

Bliska współpraca przedstawicieli miasta, sektora edukacyjnego i biznesu przekłada się na szybki rozwój Gdańska i jego coraz ważniejszą rolę jako centra IT oferującego wyspecjalizowane usługi. Ze swoją pulą utalentowanych profesjonalistów miasto jest dzisiaj miejscem, gdzie z powodzeniem rozwijają się firmy, które tworzą zaawansowane rozwiązania informatyczne zmieniające otaczający nas świat.

Artykuł powstał we współpracy z GlobalLogic.