Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Różne rodzaje opraw introligatorskich oraz ich zastosowanie

oprawa introligatorska
 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

Wydawać by się mogło, że w dobie cyfrowej rewolucji tradycyjne książki oraz dokumenty tracą na znaczeniu. Jednak wiele osób wciąż korzysta z opraw introligatorskich zarówno ze względu na estetykę, jak i funkcjonalność. Istnieje wiele różnych rodzajów okładek, wśród których każda ma swoje charakterystyczne cechy, a także zastosowania.

Oprawy twarde i miękkie 

Najbardziej rozpoznawalnymi typami opraw introligatorskich są twarde oraz miękkie. Pierwsze wyróżniają się wyjątkowo solidnym wykonaniem i eleganckim wyglądem, a to z powodu sztywnych okładek z płótna, skóry czy tworzywa sztucznego. To wybór polecany dla publikacji o większej wartości, takich jak albumy fotograficzne, archiwalne dokumenty lub encyklopedie. Ze względu na to, że oprawa twarda zapewnia ochronę przed uszkodzeniami – jest też idealna dla książek, które mają być często używane albo eksponowane. Dużą zaletą tej okładki jest możliwość wytłoczenia na niej złotych lub srebrnych napisów.

Z kolei modele miękkie są wykonywane z papieru o wysokiej gramaturze bądź cienkiego kartonu. To prosta opcja powszechnie polecana przez fachowca, takiego jak introligator. Oprawa książki tego typu wyróżnia się bowiem ceną, dlatego jest chętnie stosowana w przypadku literatury popularnej, czasopism, raportów czy katalogów reklamowych. Okładka miękka jest zdecydowanie lżejsza od twardej, a także umożliwia personalizację w postaci m.in. dodawania zakładek. 

Podział opraw ze względu na sposób łączenia kartek z okładką

Oprawy introligatorskie tworzy się za pomocą rozmaitych technik, dlatego wyróżnia się modele: 

  1. Zeszytowe – arkusze mocowane za pomocą zszywek, skomponowane są tak, że np. pierwsza oraz ostatnia strona leży na jednej kartce. Tego typu okładki wykorzystuje się do tworzenia broszur, instrukcji obsługi, folderów, książek, periodyków – liczących maksymalnie kilkadziesiąt stron.
  2. Klejone – wyróżniają się płaskim grzbietem i są stosowane w masowej produkcji powieści, przewodników, magazynów, raportów rocznych czy publikacji specjalistycznych.
  3. Specjalne – wszelkie inne niż zeszytowe oraz klejone oprawy, a zatem m.in. modele łączone za pomocą nici, spirali bądź listew. Okładki te używane są w materiałach szkoleniowych, katalogach, drukach cyfrowych, książkach naukowych, referatach, podręcznikach, pracach licencjackich bądź magisterskich.

Komu powierzyć wykonanie oprawy?

Oprawy odgrywają kluczową rolę nie tylko w ochronie publikacji, ale są także ważne ze względów wizualnych. To one często wpływają na to, czy ktoś sięgnie po książkę, czy przejdzie obok niej obojętnie. Ważne jest zatem postaranie się o wytrzymałą, oryginalną okładkę, która będzie dopracowana pod względem każdego szczegółu. Warto więc zlecić stworzenie jej fachowcom w pracowni introligatorskiej, gdzie doświadczeni pracownicy wykorzystują najwyższej jakości materiały.