Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Gdzie pojechać w góry na rower?

Górska wycieczka rowerowa
 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

Górskie wycieczki rowerowe potrafią dostarczyć wielu emocji i adrenaliny. Jednak aby wyprawa była bezpieczna trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Zobaczmy, czym kierować się przy wyborze trasy i o czym należy pamiętać, przed wyruszeniem w drogę.

O czym trzeba pamiętać wybierając trasę wycieczki?

W Polsce istnieje mnóstwo tras rowerowych, jednak nie wszystkie z nich są uniwersalne i nadają się dla każdego rowerzysty. Wybierając region kraju, w który zamierza się jechać, a później samą trasę wycieczki rowerowej, trzeba przede wszystkim mierzyć siły na zamiary. Należy realnie oceniać swoje umiejętności, kondycję i posiadany sprzęt. Jest to bardzo ważne, ponieważ zbyt pochopne przecenienie swoich możliwości może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji zagrażających zdrowiu, a nawet życiu.

Trasę wyprawy należy dobrze przeanalizować. Ważne, aby zorientować się ile czasu zajmie nam jej pokonanie - pozwoli to na zaplanować optymalną godzinę wyjazdu na trasę, tak aby zdążyć wrócić przed zmrokiem. Wybierając szlak dobrze jest posiłkować się wszelkiego rodzaju przewodnikami, artykułami w sieci czy opiniami innych kolarzy.

Niezbędny sprzęt do górskich wycieczek rowerowych

Poza dobrym zaplanowaniem trasy wycieczki rowerowej, istotną rolę odgrywa również sprzęt. Chodzi tu jednak nie tylko o rower, ale i akcesoria, a nawet ubiór kolarza. Zacznijmy od pojazdu - jazda rowerem po górskich szlakach znacznie różni się od jazdy po płaskim terenie, dlatego i rower przeznaczony do górskich wycieczek musi być inny. Warto wybierać jednoślady od renomowanych marek, które specjalizują się w produkcji rowerów przeznaczonych na górskie trasy.

Oprócz tego, warto pamiętać, że nawet najlepszy sprzęt bywa zawodny. W związku z tym, w trasę dobrze jest zabrać zapasowe części i akcesoria: dętkę, klocki hamulcowe, linki, łatki na opony, a także pompkę, scyzoryk czy kilka kluczy. W przypadku wyprawy grupowej warto podzielić się sprzętem, aby jedna osoba nie musiała wozić wszystkiego w swoim plecaku.

Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia podczas górskich wycieczek jest żywność oraz napoje. W trasie idealnie sprawdzą się lekkie i poręczne, ale wysokokaloryczne przekąski dające siłę i energię. Jeśli chodzi o napoje to najlepsza będzie zwykła, niegazowana woda lub izotoniki.

Podczas górskich wypraw rowerowych istotny jest też ubiór. Pogoda w górach bardzo szybko się zmienia, więc trzeba mieć ze sobą wygodne i wytrzymałe ubrania dostosowane do różnych warunków atmosferycznych. Ponadto, obowiązkowy jest kask.

Szczyrk - raj dla miłośników jazdy na rowerze

Idealną bazą wypadową dla osób chcących pojeździć na rowerze po górach jest Szczyrk i otaczające go góry Beskidu Śląskiego. Dużą zaletą tego regionu jest to, że trasy dla siebie znajdzie zarówno doświadczony kolarz górski, jak i początkujący rowerzyści czy rodziny z dziećmi. Oprócz tego, dość niedawno, bo w 2019 roku w okolicach Szczyrku powstał Enduro Trails by TREK, czyli kompleks jednokierunkowych ścieżek rowerowych typu singletrack. Te specjalnie wyprofilowane trasy, zaprojektowane z dala od dróg dla pieszych stanowią świetne miejsce do aktywnego spędzania wolnego czasu. Zostały zbudowane z myślą o bezpieczeństwie i dobrej zabawie ich użytkowników, dlatego posiadają odpowiednie nachylenie tras, miejsca do wytracania prędkości oraz bandy ułatwiające pokonywanie ciasnych zakrętów. Wszystkie trasy Enduro pogrupowane są w kategorie uwzględniające poziom trudności.

Wypożyczalnia rowerów Trip2Bike

Jeśli ktoś nie jest do końca przekonany czy jazda na rowerze po górskim terenie mu się spodoba i nie chce od razu inwestować w cały niezbędny sprzęt to również powinien odwiedzić Szczyrk. Dlaczego? Otóż funkcjonuje tu największa wypożyczalnia rowerów w okolicy - Trip2Bike.

Punkt oferuje najlepszej jakości, markowe górskie rowery elektryczne (Full i Hardtail) oraz rowery górskie MTB dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Trip2Bike posiada pojemny parking, na którym można zostawić swoje auto na czas rowerowej wycieczki, ale oferuje również bezpłatny dowóz jednośladów w obrębie miasta Szczyrk. Do każdego wypożyczanego roweru w wypożyczalni można dodatkowo wypożyczyć kask oraz ochraniacze, a nawet foteliki rowerowe dla najmłodszych.

W celu zapoznania się z pełną ofertą wypożyczalni rowerów Trip2Bike należy: