Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak się uczyć języka obcego?

Fiszki
 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

Każdy, kto kiedykolwiek miał styczność z nauką języka obcego, doskonale wie, że metod na jej przyswojenie jest co najmniej kilkanaście. Każda z nich może być skuteczna lub wręcz przeciwnie – zniechęcić do dalszej eksploracji. Sekretem sukcesu jest w tym wypadku suma kilku czynników. Odpowiednio dobrane pozwolą na przyswojenie wiedzy i umiejętności, które pozwolą dogadać się z każdym obcokrajowcem.

Język obcy to praktyczna umiejętność

Bez względu na to, czy obiektem zainteresowania jest język angielski, koreański czy duński, władanie nim wymaga praktykowania. Podobnie jest z nauką gry na gitarze czy obsługą komputera – trudno jest posiąść te umiejętności, opierając się jedynie na pisemnych materiałach. Aby nauka języka okazała się skuteczna, nie wystarczy zaopatrzyć się w podręczniki czy zapisać się do szkoły językowej. Istnieją czynniki, bez których żadna metoda nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Wiedza w małych porcjach

Pierwszą i najbardziej istotną cechą przy nauce języka jest systematyczność. Istnieje stare łacińskie porzekadło mówiące o tym, że powtarzanie jest najlepszą matką skutecznej nauki. Zgodnie z tą sentencją łatwo zauważyć, że efekty przyniesie codzienna wiedza serwowana w małych dawkach.

Jeśli więc materiałem do pracy są na przykład fiszki, warto skupić się na nich codziennie przez kilka lub kilkanaście minut. Fiszki to bardzo pomocne narzędzie w nauce języka, pozwalające na samodzielną ocenę postępów. Dzięki solidnie opracowanym materiałom nauka słówek i zagranicznych zwrotów jest bardzo przystępna.

Nauka języka obcego

Precz z nudą

Największym wrogiem każdego ucznia jest nuda. Jeśli forma nauki pozostaje niezmienna przez cały czas, może to doprowadzić do kryzysu, a nawet zaniechania przyswajania nowej wiedzy. Nauka języka obcego powinna być różnorodna, by uczniowie mogli poznać jej aspekty z każdej strony.

Jak to wygląda w praktyce? Zajęcia powinny być zróżnicowane, by kształtować różne umiejętności. Skupienie należy skierować naprzemiennie na słuchanie, czytanie, mówienie oraz pisanie. Codzienna nauka języka powinna więc wdrażać różne formy aktywności, by w przystępnej formie dostarczyć zaplanowaną wiedzę.

Równowaga

Podobnie jak w życiu, tak i w nauce języka obcego, należy zaprowadzić balans. Zbyt intensywna nauka, choćby była bardzo zróżnicowana, może doprowadzić do zniechęcenia. Dlatego równowaga jest bardzo ważna dla skutecznej nauki.

Efektywna lekcja to taka, w której 30% czasu poświęca się na kluczowe aspekty, tj. wyjaśnienie zwrotów, konstrukcje gramatyczne czy fonetykę. Pozostałe 70% to rekreacja, czyli nauka lekka i przyjemna. Może przyjąć formę oglądania ulubionego serialu w języku docelowym, czytania bloga czy słuchania muzyki. Językowa rekreacja obniży poziom stresu, pozwalając na podświadomą i efektywną naukę.

Systematyczność, równowaga i różnorodność – oto cechy, które staną się kluczem do nauki języka obcego. Wprowadzenie tych zasad w codzienność pozwoli dostrzec fakt, że nauka każdego języka jest łatwa, a sukces można osiągnąć o wiele szybciej niż wstępnie zakładano, w dodatku z uśmiechem na twarzy.