Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jura Krakowsko-Częstochowska - najciekawsze miejsca, które musisz odwiedzić

Jura Krakowsko-Częstochowska
 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy region Polski, który mimo swojej niezaprzeczalnej atrakcyjności, nie jest wystarczająco często odwiedzany przez turystów. To rejon, który ma liczne walory przyrodnicze uzupełnione przez ciekawe atrakcje stworzone ręką człowieka. Bez wątpienia to świetne miejsce do spędzenia czasu całą rodziną. Jakie miejsca szczególnie warto odwiedzić?

Zamek Ogrodzieniec

Jura Krakowsko-Częstochowska słynie z Orlich Gniazd. Są to warownie rozrzucone na jednym szlaku, które miały tworzyć linię obrony kraju. Zamek w Ogrodzieńcu nigdy nie służył obronie. Jego funkcje miały raczej charakter reprezentacyjny, stąd też baszty i fortyfikacje miały raczej cel estetyczny niż obronny. Obecnie można zwiedzać ruiny pozostałe po tym zamku, które pozwalają wyobrazić sobie jego dawną chwałę.

Zamek i restauracja w Olsztynie

Olsztyn pod Częstochową to miejscowość, o której mało osób w Polsce słyszało. To źle! Bo to miasto powinien odwiedzić dosłownie każdy. Olsztyn Jurajski ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji na świeżym powietrzu. Koniecznie powinno się obejrzeć Jurajski Giewont, czyli Górę Biakło. Rozciąga się z niej wyjątkowo malowniczy widok na okolicę, więc warto go zobaczyć. Na uwagę zasługuje też zamek w Olsztynie. Został on wybudowany w XIII stuleciu, co sprawia, że jest jedną z najstarszych budowli tego typu w rejonie. Zamek jest otwarty dla zwiedzających, a raz do roku organizowany jest w nim Turniej Rycerski o szablę starosty olsztyńskiego. Miejsce to słynie też z Festiwalu Disco Dance i Juromanii. W pobliżu zamku znajduje się też restauracja w Olsztynie Zajazd u Hermanów, w której można zjeść smaczny obiad po zwiedzaniu. To świetne miejsce do tego, by spróbować lokalnych specjałów i sprawdzić, dlaczego śląska kuchnia cieszy się tak dobrą sławą.

Pustynia Błędowska

Pustynia ta powstała na skutek działalności człowieka. W tym rejonie wycinano kiedyś drzewa na potrzeby górnictwa i hutnictwa. Wycinka ta była tak intensywna, że pozostawiła po sobie pustkę. Obecnie pustynia jest chętnie odwiedzana przez turystów, bo mimo że leży w Polsce, to można poczuć się na niej jak na Saharze. Często jest ona wykorzystywana jako tło do zdjęć reklamowych, teledysków i filmów. Szczególnie ważne punkty na niej to Dąbrówka w Chechle oraz Czubatka w Kluczach. Są to punkty widokowe, z których można bezpiecznie i wygodnie rozejrzeć się po okolicy. Taka duża ilość piasku na pewno zrobi ogromne wrażenie na każdym. Na pustyni widoczne są też pozostałości po drugiej wojnie światowej, czyli bunkry i fortyfikacje.