Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy AdBlock jest legalny?

portale z nowinkami internetowymi
 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

Wyskakujące reklamy stanowią zmorę wielu osób, przeglądających strony internetowe. Istnieje jednak wtyczka, ograniczająca liczbę komunikatów o charakterze marketingowym. Warto wiedzieć, czy jest ona legalna.

Opis

Adblock stanowi wtyczkę do internetowych przeglądarek, umożliwiająca na blokowanie reklam, pojawiających na danej witrynie. Z rozszerzenia korzysta ponad 40 milionów użytkowników na świecie. Liczba pobrań z Chrome Web Store szacowana jest natomiast w granicach 200 milionów. Wtyczka ma istotny wpływ na zmniejszenie ruchu w internecie. Odpowiada ona bowiem za blokadę pobieranych treści marketingowych, a nie filtrowanie generowanych komunikatów promocyjnych. Rozszerzenie umożliwia ponadto tworzenie białych list, dzięki czemu możliwe jest określenie, na których witrynach lub kanałach YT będą udostępniane ewentualne reklamy. Wtyczka działa w ramach Google Chrome, Firefox, Safari oraz Opery. Dostępna jest ona w 35 językach.

Adblock Plus

Rozszerzenie to stanowi dodatek do standardowego AdBlocka. Jego największymi zaletami są: szybsza praca oraz opcja subskrybowania filtrów, blokujących reklamy. W 2012 roku została aktywowana wersja Adblock Plus dla urządzeń z systemem Android. Rok później wydano również rozszerzenie dla przeglądarki Internet Explorer. Wtyczka pozwala na filtrowanie treści marketingowych w postaci materiałów graficznych, animacji Flash oraz wyskakujących okien z przeglądanych stron internetowych. Możliwa jest ponadto aktywacja blokady całych serwisów, elementów witryny, klas, i identyfikatorów CSS z uwzględnieniem ich atrybutów.

Zgodność z prawem

Niektórzy wydawcy uważają, że korzystanie z Adblocka stanowi formę ingerencji w zawartość witryn internetowych. Według nich oznacza to łamanie przepisów, dotyczących praw autorskich. Zgodnie z ustaleniami sądu Adblock nie powiela ani nie przerabia chronionych treści. Wykorzystywanie narzędzia nie prowadzi również do modyfikacji kodu strony. Zmienia jedynie sposób jego odczytu.

Adblock jest funkcjonalnym narzędziem, ułatwiającym przeglądanie witryn. Jego użytkowanie nie wiąże się z łamaniem prawa. Chcąc poznać inne, ciekawe wtyczki do przeglądarek, warto prześledzić portale z nowinkami internetowymi.