Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Ile dni po śmierci powinno zorganizować się pogrzeb?

pogrzeb
 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

Organizacja pogrzebu dla nikogo nie jest prostą sprawą. Pogrążeni w żałobie bliscy zmarłego muszą na chwilę zachować trzeźwy umysł i zająć się formalnościami, by wszystko było, jak należy. Jakie kroki i w jakiej kolejności trzeba podjąć podczas załatwiania pogrzebu? Oto krótki poradnik, który ułatwi uporanie się z tą ciężką sytuacją.

Jakie kroki podjąć po śmierci bliskiej osoby?

Pierwszą formalnością, jakiej należy dopełnić, jest wystawienie karty zgodny. Jeżeli zgon nastąpił w szpitalu, tam należy odebrać kartę. Sprawa wygląda nieco inaczej, kiedy śmierć nastąpiła w domu lub innym miejscu. W takim przypadku należy zadzwonić do lekarza, który stwierdzi zgon i wystawi ową kartę.

W następnej kolejności należy skontaktować się z zakładem pogrzebowym, który zajmie się transportem ciała do chłodni. Będzie ono w niej spoczywać do dnia pogrzebu.

W ciągu trzech dni od wystawienia aktu zgonu (w przypadku śmierci z powodu choroby zakaźnej okres skraca się do 24h) najbliższa rodzina musi udać się do Urzędu Stanu Cywilnego w celu uzyskania aktu zgonu. Urzędnik wystawia go na podstawie okazanego aktu oraz dowodu tożsamości zmarłego. Zgłaszający musi pamiętać również o okazaniu swojego dowodu osobistego.

Ile dni po śmierci zorganizować pogrzeb?

Kolejny, a tym samym ostatni krok przygotowań to ustalenie szczegółów z zakładem pogrzebowym. Należy dobrze przemyśleć datę planowanej ceremonii i uwzględnić wszystkie elementy. Trzeba wziąć pod uwagę pogodę - zimą często mrozy są tak wysokie, że wykopanie dołu na grób zajmuje więcej czasu niż normalnie. Nie można dopuścić do tego, by wszystko odbywało się na ostatnią chwilę, dlatego w takiej sytuacji warto wziąć sobie dzień zapasu. Niekiedy złośliwość rzeczy martwych, takich jak urządzenia może przysporzyć niemiłych niespodzianek.

Dobrze jest również pomyśleć o dalszych krewnych, czy znajomych, którzy mieszkają za granicą. Oni również chcieliby mieć szansę uczestnictwa w ceremonii ostatniego pożegnania, dlatego można przesunąć nieco datę pogrzebu, by im to umożliwić.

Ustawowo nie można zorganizować ceremonii pogrzebowej przed upływem 24 godzin od wystąpienia zgonu. W większości przypadków od śmierci do pogrzebu mija nie więcej niż 3 dni (ma to duże znaczenie szczególnie w przypadku religii katolickiej, gdzie nabożeństwo powinno odbywać się właśnie trzeciego dnia po śmierci). Często jednak wskutek różnych przyczyn pogrzeb musi zostać odłożony w czasie. Zazwyczaj dzieje się tak w przypadku, kiedy ciało musi zostać poddane sekcji zwłok lub zmarły będzie transportowany z zagranicy. Załatwienie wszystkich niezbędnych procedur w tym wypadku zajmuje trochę czasu.

Inną kwestią jest organizacja ceremonii ostatniego pożegnania w dużych miastach. Niekiedy zdarza się, że bliscy zmarłego muszą uzbroić się w cierpliwość i ustawić w kolejce, ponieważ zakład pogrzebowy organizuje akurat wiele pogrzebów. Bywają przypadki, kiedy ciało czeka na pochowanie nawet do dziesięciu dni, co na pewno nie ułatwia radzenia sobie z żałobą najbliższej rodzinie.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z Pogrzebyeden.pl