Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Odzież ochronna a odzież robocza – czy to to samo?

Odzież ochronna
 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

Odzież ochronna i odzież robocza - te dwa pojęcia często są używane zamiennie, co może sugerować że oznaczają to samo. Nie jest to jednak prawdą, odzież robocza a odzież ochronna to dwa zupełnie inne pojęcia. Czym zatem się różnią? Czy można stosować te nazwy zamiennie?

Odzież robocza, ubranie robocze

Głównym zadaniem odzieży roboczej jest ochrona odzieży własnej pracownika przed zabrudzeniami lub jej uszkodzeniem. Generalnie odzież robocza nie chroni pracownika przed zagrożeniami – i tutaj jest właśnie zasadnicza różnica między odzieżą roboczą a ochronną. Pod pojęciem odzieży roboczej znajdziemy nie tylko ubrania ale także kask, okulary czy buty .Ubrania robocze używane są również wszędzie tam gdzie wymagana jest szczególna, bądź nawet sterylna czystość. Najczęściej są to zakłady produkujące części elektroniczne jak również szpitale czy przychodnie. W takich miejscach używane są jednorazowe kombinezony, które zabezpieczają przez zabrudzeniem praktycznie całe ciało.

Na niektórych stanowiskach pracy dopuszczalne jest używanie przez pracownika własnej odzieży. Wtedy pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w kwocie odpowiadającej realnej cenie zakupu ubrania roboczego.

Odzież ochronna

Odzież ochronna ma za zadanie chronić pracownika przed zagrożeniami jakie występują na danym stanowisku pracy. Aby takie zagrożenia ustalić konieczna jest analiza ryzyka zawodowego – na tej podstawie dobierane jest odpowiednie ubranie ochronne. Odzież ochronna wymagana jest przede wszystkim wszędzie tam, gdzie występuje kontakt pracownika z chemikaliami, kwasami i innymi niebezpiecznymi substancjami. Bez odzieży ochronnej pracy nie mogą wykonywać również np. spawacze, hutnicy itp. Mówiąc odzież ochronna nie mamy na myśli jedynie ubrania, to również kaski ochronne, okulary, rękawice - wszystkie te elementy które chronią pracownika przed potencjalnym zagrożeniem. Takim ubraniem ochronnym będzie też bardzo popularny w czasach pandemii kombinezon czy maseczka ochronna chroniąca przed zakażeniem.

Należy pamiętać, że najważniejszą kwestią w ubraniu ochronnym jest jego właściwe dopasowanie względem występujących niebezpieczeństw - zależnie od rodzaju wykonywanej pracy. Przed przystąpieniem do pracy sprawdźmy także, czy dane ubranie ochronne na pewno spełnia wszystkie normy wymagane na stanowisku pracy. Ubranie dla spawacza nie sprawdzi się przy pracy z chemikaliami i odwrotnie. Występują wprawdzie ubrania ochronne typu „multinorma”, które spełniają kilka norm jednocześnie a co za tym idzie chronią użytkownika przed różnymi zagrożeniami. Znajdują one zastosowanie, ale przez swoją cenę częściej wybierane są ubrania ochronne jedynie z potrzebnymi normami. Ubranie typu „multinorma” jest idealnym rozwiązaniem dla pracownika narażonego na wiele różnych niebezpieczeństw – nie ma potrzeby zmiany ubrania przed zmianą stanowiska pracy. Niezależnie również od wybranego ubrania pamiętajmy by kupować ubrania dobrej jakości - wykonane z dobrych materiałów, znanych producentów wygodne i komfortowe.

Gvarant.pl