Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Sprzątanie biura – najczęstsze błędy

Sprzątanie biura
 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

Sprzątanie biura to nie to samo co porządki domowe – zwłaszcza w obecnych, pandemicznych czasach. Co prawda wiele obostrzeń na obecny moment zostało zniesionych, jednakże dla komfortu i poczucia bezpieczeństwa pracowników należy zadbać o regularne i profesjonalne porządki połączone z dezynfekcją pomieszczeń. W niniejszym artykule napiszemy, jakie są najczęstsze błędy popełnianie podczas sprzątania biur. Zwrócimy uwagę na ważne detale, które bywają pomijane, a są istotne, jeżeli chcą Państwo zapewnić swoim pracownikom czyste i higieniczne środowisko pracy. Podpowiemy jakich praktyk unikać, a na jakie kłaść nacisk – czyli po prostu – jak lepiej sprzątać :).

Sprzątanie biura – czego unikać? 

  • Nieodpowiednich środków czystości

Używanie złych środków czystości to  popularny błąd. Tanie produkty do czyszczenia często są bardzo niewydajne, a także nieskuteczne. Profesjonalne, markowe artykuły, przeznaczone do czyszczenia różnego rodzaju powierzchni pozwalają na efektywną, szybką i wydajną pracę. 

Ponadto, ważne jest nie tylko, jakich preparatów używamy, ale również – jak ich używamy. Mając odpowiedni preparat, nie musimy używać pół butelki, by pozbyć się plamy z dywanu. Wystarczy kropla płynu rozcieńczona wodą, a także cierpliwość i dokładność.  

  • Dobór nieodpowiednich preparatów do danej powierzchni

Jeżeli biuro ma drewniane podłogi, bądź blaty kuchenne z konglomeratu kwarcowego – do każdego z tych rodzajów powierzchni należy użyć dedykowanego preparatu. Jest to istotne, ponieważ meble czy podłogi (na przykład) z drewna nie są tanie i z pewnością ich właściciele chcieliby, aby jak najdłużej zachowały swoje cechy. W związku z tym trzeba wiedzieć jakich środków użyć oraz w jaki sposób. W przypadku drewna nie wolno nadużywać wody, należy również pamiętać o impregnacji. 

  • Nieregularne sprzątanie biura

Nieregularne porządki nigdy nie będą tak efektywne, jak sprzątanie zgodnie z harmonogramem. Efektem tak zwanych „spontanicznych” porządków jest o wiele większy nakład pracy. Jeżeli dokładne sprzątanie pomieszczeń biurowych (mówiąc „dokładne” mamy na myśli naprawdę rzetelne porządki, włączając w to wytarcie gniazdek, włączników do świateł, odkurzenie każdego kąta), wykonujemy rzadko, niektóre powierzchnie będą ciężkie do wyczyszczenia, o ile w ogóle będzie to możliwe. 

Systematyczne porządki pozwalają zapobiegać powstawaniu rdzy, osadu z mydła i innych ciężkich do umycia zabrudzeń. Im dłużej zwlekamy z posprzątaniem, tym więcej czasu zajmie nam pozbycie się powyższych. Z kolei, jeżeli biuro będzie sprzątane systematycznie, można zapomnieć o tego rodzaju zanieczyszczeniach. 

Dbanie o systematyczność, w tym nakreślenie harmonogramu, czyli: jakie porządki należy wykonywać codziennie, jakie raz na tydzień, a jakie raz w miesiącu – pozwoli na uzyskanie przyjaznego, czystego i higienicznego miejsca pracy dla swoich pracowników.  

  • Sprzątanie biur o nieodpowiedniej porze

Sprzątanie w biurach wiąże się nie tylko z dokładnością i rzetelnością. Ważne jest też wyczucie czasu. Trudno, aby Pani sprzątająca zaczęła czyścić biurko pracownika, kiedy ten właśnie uczestniczy w ważnej konferencji wideo. Profesjonalne czyszczenie powierzchni biurowych wiąże się z dyskrecją, ze sprzątaniem w taki sposób, aby nie przeszkadzać pracownikom w wykonywaniu ich codziennych obowiązków – nawet jeśli wykonujemy usługę w godzinach roboczych.  

  • Pomijanie detali

Wszyscy wiemy, co należy do standardowych porządków w pomieszczeniu – niezależnie czy mowa  o domu, czy o biurze. Wycieramy kurze, zamiatamy podłogę, odkurzamy dywan. Częstym błędem jest zapominanie o detalach. Jakich? Najczęściej pomijane są gniazdka – to wręcz siedliska kurzu, pajęczyn i innych nieprzyjemnych zanieczyszczeń. Poza nimi należy pamiętać o przecieraniu włączników do świateł, przedmiotów wiszących na ścianach (zegary, obrazy). Jeżeli wycieramy biurko z kurzu – pamiętajmy również o nogach. A także o tym, aby wytrzeć blat z wierzchu oraz od spodu. 

Częstym błędem jest również pomijanie urządzeń elektronicznych, jak myszki, klawiatury, monitory – a są to miejsca, gdzie roi się od zarazków i bakterii. W związku z tym, naszym zdaniem, na takie urządzenia należy zwracać uwagę w pierwszej kolejności.

Firma sprzątająca biura – sprawdź, czy nas nie potrzebujesz?

W dbaniu o regularne czyszczenie powierzchni biurowych pomoże nasza firma sprzątająca. Stawiamy na rzetelność, dyspozycyjność, dysponujemy odpowiednimi środkami czystości oraz profesjonalnymi narzędziami do sprzątania. Sprzątamy małe biura, jak również wielkie, nowoczesne biurowce, powierzchnie magazynowe, hale produkcyjne i inne. Dostosujemy się do Twojego budżetu! Zapraszamy do kontaktu.

Autor:

Anna Gałowicz 
Koordynator Operacyjny Fresh Facility