Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Na co zwrócić uwagę przy wyborze studiów podyplomowych?

studia podyplomowe
 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

W obecnych czasach wartościowym pracownikiem można nazwać takiego, który nigdy nie przestaje się rozwijać. Dawno już minęły czasy, gdy studia licencjackie i magisterskie wystarczyły, by przez kolejne dziesięciolecia być atrakcyjnym kandydatem na rynku pracy. W dynamicznie zmieniającym się świecie wciąż musimy uzupełniać wiedzę o nowe informacje, poszerzać swoje horyzonty i poznawać nowe technologie. Rozwiązaniem, które pozwoli nam osiągnąć te cele, są studia podyplomowe. Dzięki nim zdobędziemy nowe wartościowe kwalifikacje.

Co więcej, czasem awans w naszej obecnej firmie jest uzależniony od tego, czy ukończymy wymagany kierunek studiów podyplomowych. By jednak czas spędzony na uczelni nie był jedynie okresem wegetacji w oczekiwaniu na otrzymanie upragnionego dyplomu, zwróćmy uwagę na kilka kwestii, które pozwolą nam wybrać odpowiedni kierunek studiów. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednie studia podyplomowe?

Renoma uczelni oferującej studia podyplomowe

Reputacja uczelni to jedna z ważniejszych kwestii, na które powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni kierunek studiów. W zależności od niego dyplom może być mniej lub bardziej wartościowy dla pracodawców. Wielu z nas może się wydawać, że studia podyplomowe są równe sobie bez względu na uczelnie. Może w obiektywnym świetle tak jest, jednak żaden proces rekrutacyjny nie opiera się w 100% o obiektywizm. Dlatego, jeśli któraś z uczelni ma złą sławę, warto zrezygnować z zapisania się na studia w tym miejscu. Wybierajmy szkoły prestiżowe, w których zdobycie dyplomu może faktycznie wiązać się z większym poświęceniem z naszej strony, jednak sam dyplom będzie znacznie bardziej wartościowy.

Wartościowy program studiów

Dobrą praktyką jest prezentowanie sylabusa całej ścieżki studiów podyplomowych - zajęć, jakie będą prowadzone oraz zakresu materiału, jaki będzie opanowywany. Choć sama nazwa kierunku studiów podyplomowych może brzmieć atrakcyjnie, to jednak sam program może niewiele wnieść do naszego życia zawodowego. Jeśli decydujemy się na poniesienie kosztów i inwestycje naszego wolnego czasu w studia, zadbaj o to, by były one dla nas faktycznie wartością dodaną. Dzięki takiemu podejściu poznamy nowe rzeczy, odkryjemy nowe horyzonty i pogłębimy swoje kompetencje.

Stosunek liczby godzin do poniesionych kosztów

Studia podyplomowe to niekiedy duża inwestycja finansowa, która niekoniecznie ma przełożenie w ilości godzin. Wprawdzie nie warto przeginać w żadną ze stron - zbyt duża ilość godzin w celu wypełnienia programu też nie jest dobra, jednak dobrze jest mieć świadomość tego, że studia są faktycznie warte swojej ceny. Program liczący 150 godzin jest standardem, który należy wziąć za wzór dobrze wyważonych studiów podyplomowych.

Kadra prowadząca zajęcia na studiach podyplomowych

Ostatnia kwestia to poznanie osób, które wykładają kierunki studiów podyplomowych. Jeśli faktycznie chcemy zgłębić wiedzę, która przyda nam się w praktyce, sprawdźmy, czy osoby prowadzące są praktykami. Żaden z nas nie chce spędzać weekendu w towarzystwie profesora, który 50 ostatnich lat spędził na uczelni i całe zajęcia sprowadzają się do przewijania slajdów.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z ssw-sopot.pl