Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


W jaki sposób odbywa się transport zwłok?

transport zwłok
 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

Śmierć może przyjść niespodziewanie. Niektórych zastanie we własnym domu, innych w podróży. Ze względu na takie sytuacje, zakłady pogrzebowe w swoich ofertach posiadają dodatkową usługę, jaką jest transport zwłok. W zależności od firmy, może być to transport jedynie na terenie kraju lub międzynarodowy. Obie usługi mogą być wykonywane po spełnieniu określonych prawem wymagań. Zwłoki muszą być odpowiednio zabezpieczone, a pojazd właściwie dostosowany.

Transport zwłok może odbywać się w warunkach, które pozwalają na zachowanie bezpieczeństwa technicznego oraz sanitarnego. Służą do tego odpowiednio dostosowane środki transportu, nazywane karawanami pogrzebowymi. Do transportu zwłok, który wykonywany jest najczęściej, zalicza się przewożenie zwłok w zakresie organizacji ceremonii pogrzebowej. Obejmuje on:

  • odbiór zwłok z miejsca zgonu w celu przewiezienia ich do chłodni,
  • przewóz zwłok z miejsca pożegnania z bliskimi do kościoła, a następnie w kondukcie na cmentarz - pogrzeb religijny,
  • przewóz zwłok z miejsca pożegnania na cmentarz – pogrzeb świecki.

Kolejną formą transportu zwłok jest przewóz krajowy oraz międzynarodowy. Krajowy obejmuje przewozy między miastami, natomiast międzynarodowy polega na sprowadzeniu zwłok z zagranicy lub ich transporcie do innego kraju. Tego typu transport odbywa się jedynie po otrzymaniu zgody od właściwych organów w obu państwach. Najczęściej zwłoki przewozi się drogą lądową, ale zdarza się również transport powietrzny – dodaje specjalista z Zakładu pogrzebowego Zasępa Tysiąclecie z Częstochowy.

Jakie wymagania muszą spełniać środki transportu zwłok?

W przypadku transportu zwłok drogą lądową, samochód musi zostać odpowiednio dostosowany, co jest regulowane przepisami. Powinien posiadać m. in.:

  • oznakowanie, które informuje o rodzaju jego działalności,
  • odizolowaną kabinę od części przeznaczonej na umieszczenie trumny,
  • właściwe zabezpieczenie stabilizujące trumnę, które pozwoli uniknąć jej przemieszczania podczas podróży,
  • podłogę, którą łatwo można zmywać i poddawać zabiegom dezynfekcyjnym.

Po każdym przewozie zwłok, samochód musi zostać od razu zdezynfekowany. Stosowane są do tego preparaty wirusobójcze, grzybobójcze oraz bakteriobójcze, które znajdują się w specjalnie wydzielonej oraz zabezpieczonej części samochodu.

Transport zwłok drogą lotniczą może odbyć się jedynie jeśli dana linia lotnicza świadczy takie usługi. Warto również pamiętać, że każda z nich posiada odrębne przepisy i procedury.

W obu przypadkach, kiedy konieczny jest transport zwłok, najlepiej zgłosić się do profesjonalnego domu pogrzebowego, który dysponuje specjalistycznym zapleczem transportowym oraz doświadczeniem w przewozie zwłok.