Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Z czego zbudować namiot magazynowy i na jakie wymiary postawić?

namiot magazynowy
 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

Potrzebujesz nowego obiektu magazynowego, jednak nie masz pojęcia, jaki obiekt sprawdzi się najlepiej? Na starcie ustal, jaki budżet posiadasz. Musisz również zdecydować, czy interesuje Cię konstrukcja tymczasowa, czy stała. Kwestia wymiarów również odgrywa bardzo ważną rolę. Nie można jednoznacznie powiedzieć, jaki rozmiar będzie odpowiedni, a więc należy przeanalizować kilka różnych czynników.

Pod lupę warto wziąć hale namiotowe, które posiadają wiele zalet – nie bez powodu cieszą się one rosnącym zainteresowaniem inwestorów.

1. Konstrukcja 

Konstrukcja hali namiotowej o przeznaczeniu stałym wykonywana jest z wysokiej klasy stali, która posiada niezbędne certyfikaty. Istotne jest to, aby była ona wytrzymała oraz odporna na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych.

Pamiętajmy, że stanowi ona podparcie pozostałych elementów hali, a więc musi spełniać szereg rygorystycznych norm oraz standardów. Podczas projektowana konstrukcji dokonuje się m.in. obliczeń obciążeń statycznych oraz dynamicznych.

2. Obudowa ścian

Kolejną kwestią, którą warto jest omówić jest obudowa ścian. Warto wiedzieć, że to właśnie one w dużym stopniu odpowiadają za komfort eksploatowania hali magazynowej. Bardzo ważne jest to, aby stanowiły dostateczną ochronę przez niskimi temperaturami, czy też wilgocią.

Aby nie być gołosłownym, sprawdźmy, jak ta kwestia wygląda w praktyce. Krótki research pokazuje, że np. Grupa Łukasiuk do budowy namiotu magazynowego wykorzystuje płyty warstwowe, których wartość współczynnika ciepła nie przekracza 0,4 W/(m2·K). Dlaczego ma to znaczenie? Przede wszystkim dlatego, że takie rozwiązanie ogranicza tempo „uciekania” ciepła, a ogrzewanie magazynu jesienią i zimą jest tańsze.

3. Dach 

Dach w halach namiotowych jest wykonywany z plandeki. Poszycie musi cechować się nieprzeciętnymi właściwościami użytkowymi. Należy uwzględnić, że jest to część konstrukcji szczególnie narażona na uszkodzenia oraz deformacje. Warto jest postawić na podwójną plandekę wyposażoną w pompę pneumatyczną. Dzięki niej utrzymanie optymalnego napięcia dachu stanie się prostsze.

Trzeba jednak pamiętać o systematycznej konserwacji, która powinna być wykonywana przez profesjonalistów. Przedłuża ona żywotność omawianej części obiektu. Dach pneumatyczny redukuje ryzyko osadzania się skroplonej wody na ścianach. Prawdopodobieństwo rozwoju pleśni, grzybów lub drobnoustrojów jest niewielkie.

4. Stolarka

Oczywistym jest, że magazyn musi zostać wyposażony w okna, drzwi, czy też bramy wjazdowe. Dobór stolarki nie jest przypadkowy. Należy skupić się na analizie współczynnika przenikania ciepła. Czasami lepiej zainwestować nieco więcej, a mieć pewność, że wygoda użytkowania obiektu będzie znajdować się na oczekiwanym poziomie.

Źle dobrane okna, lub drzwi mogą zmniejszyć wydajność ogrzewania, co naraża użytkownika na dodatkowe koszty.

5 Wykończenie ścian i podłóg

Zdecydowana większość osób nie zwraca większej uwagi na to, jak prezentuje się wnętrze konstrukcji. W magazynach raczej nie spotyka się materiałów wykończeniowych o dekoracyjnym charakterze. Warto skupić się na rozwiązaniach praktycznych i funkcjonalnych. Ściany często pokrywane są blachami płaskimi.

Posadzki cementowe sprawdzą się w tradycyjnych magazynach np. przydomowych. Ci, którzy oczekują lepszych parametrów powinni postawić na podłogę betonową lub epoksydową.

6. Wymiary 

Nie można jednoznacznie powiedzieć, jakie wymiary konstrukcji będą najlepsze. Należy uwzględnić specyfikę prowadzonej działalności. Jeśli nie mamy pewności, to lepiej postawić na nieco większy obiekt. Plusem hal namiotowych jest fakt, że mogą one w przyszłości zostać rozbudowane. Jest to o wiele tańsze, niż rozbudowa hal murowanych.

Trzeba również wspomnieć, że powierzchnia działki może stanowić ograniczenie wymiarowe magazynu. Decydują o tym przepisy prawa budowlanego.