Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Krótkowzroczność – choroba naszych czasów

Krótkowzroczność
 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

Co to jest krótkowzroczność ?

Krótkowzroczność, inaczej miopia to najczęściej występująca wada wzroku. Cierpi na nią ponad 30% światowej populacji. Krótkowzroczność związana jest z z wadami w budowie oka. Elementy optyczne w gałce ocznej są zbyt wypukłe, w związku z czym promienie świetlne docierające do oka ogniskują się przed siatkówką zamiast dokładnie na niej. W praktyce powoduje to złą jakość oddalonego obrazu. Przyczyny krótkowzroczności nie są dokładnie znane. Na pewno są to skłonności genetyczne, duży wpływ ma także zmęczenie wzroku, szczególnie długotrwałym wpatrywaniem się w ekran telewizora czy komputera.

Jak rozpoznać krótkowzroczność ?

Zazwyczaj wada to pojawia się już u dzieci. Najłatwiej zauważyć ją przy nauce pisania i czytania, kiedy dziecko przybliża głowę do zeszytu lub książki aby lepiej widzieć. Również siadanie blisko przed telewizorem, trzymanie smartfona "przed nosem" może świadczyć o pogarszającym się wzroku. Krótkowidz ma także zwyczaj mrużenia oczu, co chwilowo pomaga w akomodacji wzroku. W starszym wieku krótkowzroczność, nawet niewielką łatwo zauważyć podczas nauki jazdy samochodem. Wada nie jest na tyle duża, żeby przeszkadzała w czytaniu czy pracy przed monitorem, ale ujawnia się przy próbie odczytania na przykład znaków drogowych z większych odległości, sprawia także problemy przy ocenie odległości, co u kierowcy może być bardzo niebezpieczne. Przedmioty znajdujące się w dalszej odległości krótkowidz odbiera jako zamglone i rozmazane -na przykład widzi napis na plakacie, ale nie potrafi go odczytać.

Jak się leczy krótkowzroczność ?

Są trzy podstawowe metody korygowania tej wady. Pierwsza to zabieg operacyjny, jednak dla wielu osób istnieją przeciwwskazania natury medycznej. Dwa o wiele łatwiej dostępne, bezpieczne i popularne to korekcja krótkowzroczności za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Jest sprawą oczywistą, że dobór okularów lub soczewek musi być skonsultowany z lekarzem specjalistą. Najwygodniejsze jest połączenie badania z równoczesnym doborem i możliwością zakupu soczewek kontaktowych. Taką możliwość daje rejestracja na stronie mojepierwszesoczewki.pl. Za pośrednictwem mojepierwszesoczewki.pl można umówić się na wizytę u specjalisty i po zdiagnozowaniu wady wzroku od razu zaopatrzyć się na miejscu w wysokiej jakości soczewki po promocyjnych cenach.

Okulary czy soczewki kontaktowe ?

Wbrew pokutującym jeszcze mitom znakomita większość ludzi może stosować soczewki kontaktowe. Oczywiście bywają przeciwwskazania do ich używania na co dzień, ale to naprawdę rzadkie przypadki. Soczewki kontaktowe są wygodniejsze, nie przeszkadzają w pracy ani aktywnościach sportowych, nie parują, nie spadają. Pozwalają na noszenie ulubionych okularów przeciwsłonecznych, a także na makijaż oczu.