Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak uzyskać autoryzację ESTA do USA?

autoryzacja ESTA do USA
 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

Marząc o podróży do Stanów Zjednoczonych niegdyś musieliśmy mieć świadomość tego, że było to coś bardzo trudnego do zrealizowania. Najczęstszą przeszkodę w tym wszystkim stanowiła wiza, która nie tylko była bardzo trudna do pozyskania, ale też wymagała solidnej opłaty i spełnienia szeregu stosunkowo niepotrzebnych formalności. Na szczęście jednak od 11 listopada 2019 roku cały stary system stał się przeszłością. Wszystko za sprawą tego, że Polska dołączyła do Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program), za sprawą którego my - jako Polacy - nie potrzebujemy już wizy w celu odwiedzenia właśnie USA. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy musieli dopełnić formalności - ich ilość została jednak ograniczona do minimum.

Aby dostać się do Stanów konieczne będzie spełnienie dwóch warunków. Pierwszym z nich jest posiadanie paszportu, który będzie ważny w czasie całego pobytu na dalekim Zachodzie. Drugi to z kolei pozyskanie autoryzacji do podróży, przyznawanej przez Biuro Ceł i Ochrony Granic Stanów Zjednoczonych. Choć brzmi to podobnie do pozyskiwania wyżej wspomnianej wizy, tak naprawdę procedura otrzymywania pozwolenia jest banalnie prosta i szybka (na decyzję musimy czekać maksymalnie 72 godziny). W tym artykule opiszemy, jak ją pozyskać.

ESTA do USA - krok po kroku

W celu umożliwiania obywatelom krajów obecnych w Programie Ruchu Bezwizowego pozyskiwania stosownej zgody, wspomniane wcześniej Biuro uruchomiło system ESTA (Electronic System for Travel Authorization), działającego całkowicie elektronicznie, przez Internet. To właśnie za jego pośrednictwem pozyskamy autoryzację.

Aby rozpocząć cały proces, konieczne jest odwiedzenie stosownej strony Internetowej i zapoznanie się z informacjami na temat całego procesu. W pamięci należy mieć między innymi to, że jeśli mamy już ważną wizę, nie musimy uzyskiwać dodatkowej zgody, a także że celem naszej podróży nie może być praca (choć może on być zarówno turystyczny, jak i biznesowy).

Wniosek rozpoczynamy od zaakceptowania regulaminu całego systemu oraz naszego ewentualnego pobytu w Stanach. Zaraz potem zostaniemy poproszeni o podanie informacji na nasz temat - większość z nich pochodzić będzie z paszportu, którego posiadanie jest konieczne celem odwiedzenia Stanów. Później musimy podać dodatkowe dane personalne. Zadbajmy przy tym o uzupełnienie naszego adresu e-mail. Podajmy też informacje dotyczące naszej podróży (nie może ona być dłuższa niż 90 dni), a także odpowiedzmy na pytania, które będą ostatnią bramką przy weryfikacji. Ostatnim krokiem będzie dokonanie płatności (4$ za sam wniosek, 10$ w przypadku jego zatwierdzenia) - albo za pośrednictwem karty płatniczej, albo też poprzez PayPala.

Podsumowanie

Rok 2019 na zawsze zapisze się w pamięci tych Polaków, którzy zawsze chcieli odwiedzić Stany Zjednoczone, ale do tego momentu odbijali się od skomplikowanych procedur, wymagań i formalności. Wraz ze wstąpieniem do Programu Ruchu Bezwizowego, jedynym, przez co muszą przejść jest system ESTA, a jak udowodniliśmy powyżej, nie jest to ani trudne, ani też kosztowne czy czasochłonne.

Więcej informacji znajdziecie na Estavisa.pl