Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Plusy i minusy czujników zbliżeniowych pojemnościowych

 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

Pojemnościowe czujniki, także te z rodziny zbliżeniowych to świetna alternatywa dla indukcyjnych czujników. Znajdują zastosowanie wówczas, gdy nie możemy wybrać czujnika indukcyjnego, bo to niemetalowe elementy i nie ma opcji na zastosowanie systemu dźwigni, który jest niezawodny.

Pojemnościowe czujniki z kolei wyróżnia fakt, że wykrywają elementy z rożnych materiałów, ale mają mniejszy zasięg. Poza tym są bardziej wrażliwe na brud i przeszkody pomiędzy nimi a elementami, które są wykrywalne. Najkrócej – czujniki mogą wykryć obecność papieru na stosie, poziom grubości folii, ciecz w rurce niemetalowej, napełnienie butelek jakimkolwiek płynem.

Budowa i zastosowanie czujników pojemnościowych

Budowa ich od czujników indukcyjnych różni się w stopniu nieznacznym. Nie ma cewki , jest kondensator. Ma on postać jednej okładki, druga jest obiekt zbliżany do czoła w czujniku. Kondensator ma parametry zmienne, w zależności od zbliżania się do obiektu, zjawisko to wyłapuje i rejestruje obwód czujnika. Poza tym, mamy podobieństwo do indukcyjnych pod kątem wyglądu, wykonania oraz przystosowania. Wybór czujnika pojemnościowego trzeba warunkować maksymalną częstotliwością przełączania sensora. Zwykle to wartość kilkudziesięciu herców, wówczas nie można go wykorzystać w aplikacjach, które są bardzo szybkie. Pojemnościówki są wykorzystywane w wykrywaniu materiałów przewodzących lub nieprzewodzących prądu. Przykłady zastosowań czujnika bezdotykowego – bezdotykowa detekcja zawartości różnych opakowań, sprawdzanie obecności cieczy w butelkach, zliczanie i wykrywanie przedmiotów z przezroczystych sztucznych tworzyw.

zdjecie 2

Jak działają pojemnościowe czujniki

Gdy w polu czujności znajdzie się poszukiwany przedmiot w odległości mniejszej od ustalonej progowej wartości, oscylator z czujnika wzbudza się i zaczyna wytwarzać drgania. Im mniejsza stała dielektryczna w wykrywanym materiale, tym odległość od czoła czujnika musi być mniejsza. Wartości stałej dielektrycznej typowych materiałów, przykład: szkło 5-15, woda -1, metal 50-80.

zdjecie 3

Minusy czujników

Choć czujniki pojemnościowe są niezwykle funkcjonalne, nie wyparły całkowicie indukcyjnych czujników. Ich wada to duża wrażliwość na właściwości dielektryka pomiędzy okładzinami. Chodzi o wilgotność powietrza i zanieczyszczenia, szczególnie gdy mierzymy obiekt w dużej odległości. Nie ma precyzyjnych danych odnośnie stosowania pojemnościowych czujników oraz optycznych. Oba są podatne na kontakt z zabrudzeniami, choć reagują różne. Trzeba sprawdzać który czujnik będzie lepszy, testować rozwiązania. Jeśli szukasz wysokiej jakości czujników zbliżeniowych pojemnościowych, sprawdź sklep EBMiA.pl

ebmia2 1

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem EBMiA.pl - oferujący wysokiej jakości endkodery pod adresem: https://www.ebmia.pl/enkodery-linialy-systemy-pomiaru-drogi-c-197_434_1788.html