Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Co jest głównym celem wprowadzenia automatyzacji do firmy?

 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

Przed pytaniem tego typu staje coraz większa ilość przedsiębiorców w Polsce. Automatyzacja jest krokiem naprzód w dziedzinie szeroko zakrojonej produkcji.

Polski przemysł powinien otwierać się na automatykę oraz robotyzację idąc za wzorem zachodniej konkurencji. Gdyby w dzisiejszych czasach Henry Ford uruchamiał swoją linię produkcyjną, to prawdopodobnie co drugi człowiek na Ziemi byłby właścicielem samochodu jego marki. Rosnąca popularność automatyzacji w dzisiejszych czasach jest znacząca, ale dlaczego tak naprawdę wielu przedsiębiorców decyduje się na takie inwestycje?

Nie bez powodu przywołany został pionier przemysłu samochodowego, bowiem Ford swoją linią produkcyjną zrewolucjonizował całą branżę. Dzisiaj decyzja o zakupie automatyki przemysłowej również może być rewolucyjna dla nowoczesnych przedsiębiorstw. Trzeba jednak liczyć się z jej konkretnymi skutkami. Do najistotniejszych z nich należy zaliczyć ograniczenie składu osobowego zaangażowanego w pracę na linii produkcyjnej, co oznacza mniejszą ilość ludzi na hali produkcyjnej i, ewentualnie, mniejsze zatrudnienie. Jednakże automatyzacja ma wiele zalet, do których należy doliczyć wyeliminowanie błędów przy kompletowaniu towaru czy zminimalizowanie ryzyka jego fizycznych uszkodzeń. Do tego należy dodać korzyści w postaci podniesienia poziomu bezpieczeństwa w obrębie linii produkcyjnej. Mniej osób zaangażowanych w dynamiczny proces produkcji, to mniejsza szansa na spowodowanie niepożądanych przestojów w produkcji.

crane-master-store

Większość przedsiębiorców, myślących o zakupie automatyzacji, widzi oczami wyobraźni kolejne rzędy robotów, które precyzyjnie obsługują produkcję. Jednak automatyzacja linii produkcyjnych może następować dzięki zupełnie innym urządzeniom. Usprawnienie produkcji można osiągnąć również za pomocą systemów napędowych, magazynów, podajnikom transportowym, a także dzięki urządzeniom załadunkowo-rozładunkowych. Dla przykładu, w wycinarkach laserowych stosowane są systemy (jak chociażby Crane Master Store z oferty EAGLE), które są kompletnie zintegrowane z maszyną i znacząco zwiększają ich możliwości produkcyjne. Podobnie jak w wykrawarkach, giętarkach, czy nawet drukarkach 3D. Przedsiębiorcy mają do dyspozycji wiele środków automatyki produkcji i magazynowania detali, które mogą stosować w swoich zakładach w zależności od profilu i wyrażanych potrzeb.

Odpowiedź na postawione pytanie jest zatem oczywista – postęp wymusza stosowanie nowoczesnych rozwiązań oraz automatyzację. Tak jak kiedyś Henry Ford, tak dzisiaj każdy może rewolucjonizować swoje przedsiębiorstwa.