Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czym grozi zgubienie dowodu?

 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

Dowód osobisty jest ważnym dokumentem, którego głównym celem jest poświadczenie tożsamości i obywatelstwa danej osoby. Dzięki niemu możemy legitymować się, a także korzystać z różnych usług. Niestety, w związku z tym zagubienie dowodu osobistego może być też początkiem poważnych problemów.

Niejednokrotnie w mediach pojawiają się informacje o tym, że na ukradziony dowód ktoś zaciągnął sporą pożyczkę. Niestety, jest to dość powszechna sytuacja, gdy dowód dostanie się w ręce niepowołanej osoby, na przykład zostanie znaleziony lub skradziony. W związku z tym tak ważne jest szybkie zastrzeżenie dowodu.

Zgubiony dowód może posłużyć do:

  • - podpisania umowy o pożyczkę pozabankową, w tym on-line
  • - wzięcia kredytu w banku, także przez internet
  • - zrobienia zakupów na raty
  • - zamówienia usług lub produktów
  • - podpisania umowy handlowej
  • - zawarcia umowy cywilnoprawnej


Chociaż instytucje zobowiązane są do tego, aby sprawdzać dokładnie dowody tożsamości swoich klientów, to jednak oszustom często udaje się przeskoczyć te zabezpieczenia, na przykład przy zawieraniu umów pożyczkowych w internecie. Co więcej, może zdarzyć się, że w procederze bierze udział również osoba udzielającą pożyczki czy podpisująca umowę z osobą posługującą się dowodem do niej nienależącym.

Zagubienie dowodu osobistego powinno się zgłosić do Urzędu Gminy lub Urzędu Miasta. Należy wypełnić wtedy odpowiedni formularz zgłoszenia utraty dowodu. Wówczas informacje o zastrzeżeniu trafiają do specjalnej bazy danych. W sytuacji, gdy dowód został ukradziony, wtedy należy udać się na Policję, gdzie funkcjonariusz będzie mógł wydać zaświadczenie o utracie dokumentu. Gdy dokument się odnajdzie, ale wcześniej został już zastrzeżony, nie należy się już nim posługiwać i najlepiej oddać go do Urzędu Gminy lub Urzędu Miasta.

Do zaciągania bezpiecznych pożyczek pozabankowych zaprasza firma GetBucks.com oferująca chwilówki on-line. Razem z GetBucks.com możesz szybko, wygodnie i bez ryzyka zaciągnąć pożyczkę na dowolny cel – bez konieczności wychodzenia z domu!