Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Karta Przekazania Odpadu, DPR, DPO – komu to potrzebne?

 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

Recykling odpadów jest bardzo ważny, temu nikt nie może zaprzeczyć. Co najistotniejsze jednak, można samodzielnie realizować czynności związane z odzyskaniem oraz recyklingiem odpadów opakowaniowych, ale warunkiem jest uzyskanie odpowiednich dokumentów, które będą potwierdzać to działanie. Czy wiesz, co to za dokumenty? Czytaj dalej, a poznasz najważniejsze informacje, jakie mogą ci się przydać.

Czym jest Karta Przekazania Odpadu?
Karta Przekazania Odpadu jest dokumentem mówiącym o ewidencji odpadów, a dokładniej ich prawidłowym przekazaniu do odpowiednich odbiorców – mówi nasz ekspert z firmy Sinoma. Taką kartę sporządza wytwórca odpadów i oddaje ją w momencie ich przekazania właściwemu odbiorcy. Możliwe jest także ich przekazanie z wykorzystaniem firmy transportowej, o ile poświadczy ona wykonanie niniejszej usługi. Kartę sporządza się w trzech egzemplarzach, a w przypadku procedury ciągłej oraz powtarzającej się cyklicznie, można wystawiać KPO jeden raz w ciągu każdego miesiąca. Karta KPO nie jest konieczna jedyne wtedy, gdy wytwórca odpadów uzyskał należyte zwolnienie z prowadzenia takiej ewidencji. Co ważne, KPO nie wystarcza w sytuacji samodzielnego recyklingu odpadów opakowaniowych.

Co to DPR oraz DPO?
DPR oraz DPO to dokumenty, które potwierdzają samodzielne czynności związane z wyżej wskazaną kwestią. Dokładniej DPR potwierdza recykling odpadów opakowaniowych, jak również ich masę oraz sposób, w jaki został wykonany. Z kolei DPO zaświadcza o innym aniżeli recykling procesie odzyskania odpadów opakowaniowych. Podobnie jak DPR również określa ich masę oraz metodę odzysku.

Jak widzisz to DPR oraz DPO są dokumentami, którymi potwierdzisz samodzielne wykonanie obowiązków związanych z odpadami opakowaniowymi. Karta Przekazania Odpadu, jak może myślałeś wcześniej, nie wystarczy, dlatego musisz zaopatrzyć się w należyte dokumenty i we właściwy sposób dopełnić formalności.