Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zmiana sprzedawcy gazu - nie taka trudna, jak myślałeś

 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

Zmiana sprzedawcy gazu ziemnego może wiązać się z szeregiem korzyści – wśród nich najważniejsza – znaczące oszczędności dla firmowego budżetu. Warto zatem rozpatrzyć taką ewentualność i zapoznać się z ofertami różnych sprzedawców. W niniejszym artykule doradzamy jak szybko, sprawnie i opłacalnie dokonać takiej zmiany.

Konkurencja jest domeną gospodarki wolnorynkowej. Konsumenci dzięki niej zyskują, gdyż mają możliwość wyboru pośród wielu firm oferujących ten sam towar lub usługę. Taka sytuacja sprzyja obniżaniu cen i znacznemu polepszaniu się warunków pozacenowych. Dotyczy to również gazu ziemnego. Zmiana sprzedawcy pozwala na uzyskanie sporych oszczędności na tym paliwie.

Wybór nowego sprzedawcy gazu ziemnego – zwracaj uwagę na szczegóły
W ostatnich latach notuje się znaczący wzrost ilości zmian sprzedawcy paliwa gazowego. W 2011 roku na takie działanie zdecydowało się raptem kilku klientów, a już zaledwie cztery lata później ich liczba wzrosła do ponad trzydziestu tysięcy w skali roku. Do wykonania takiego kroku zachęca przede wszystkim możliwość uzyskania znacznego obniżenia rachunków za gaz oraz łatwość przeprowadzenia czynności związanych z tą zmianą.

Przed podjęciem decyzji o zmianie dostawcy gazu ziemnego pierwszym krokiem, jaki powinno się wykonać jest analiza dostępnych ofert. Wybór nowego sprzedawcy powinien być podyktowany maksymalizacją korzyści nie tylko cenowych. Warto sprawdzić firmę oferującą sprzedaż gazu. Można to zrobić poprzez skontrolowanie czy posiada ona koncesję na sprzedaż lub sprzedaż i dystrybucję gazu. Jest to bardzo proste, gdyż nad prawidłowym funkcjonowaniem rynku gazu ziemnego w Polsce czuwa Urząd Regulacji Energetyki, odpowiedzialny za wydawanie takich koncesji. Na stronach internetowych Urzędu zamieszczony jest wykaz wszystkich przedsiębiorstw posiadających stosowną koncesję. – Obecnie w Polsce funkcjonuje kilkadziesiąt firm (koncesję ma ponad 180 firm, ale część wykorzystuje gaz na potrzeby własne) zajmujących się sprzedażą gazu ziemnego. Wśród nich działają firmy duże, znane i operujące na rynku gazu ziemnego od dawna (taką firmą jest na przykład EWE) oraz takie, które rozpoczęły swoją działalność stosunkowo niedawno – wyjaśnia Jakub Zastawny, Dyrektor Działu Sprzedaży z firmy EWE.

Warto również sprawdzić, zapoznając się z opiniami innych klientów, czy wytypowana firma jest uczciwa. Z pomocą w tej materii przychodzi Internet. Podczas wyboru najlepszej oferty dobrze jest zwrócić uwagę na warunki pozacenowe, takie jak np. terminy i sposoby płatności. Po podjęciu ostatecznej decyzji wystarczy skontaktować się z konkretnym sprzedawcą, podpisać umowę sprzedaży gazu i cieszyć się oszczędnościami.

Jak zmienić sprzedawcę gazu?
Po wyrażeniu chęci o zmianie sprzedawcy gazu, klient ma tak naprawdę dwie drogi do wprowadzenia powziętego przez siebie planu w życie. Pierwsza z nich jest banalnie prosta. – Zmiana sprzedawcy gazu ziemnego nie jest skomplikowana i polega na wyborze firmy oraz oferty, która jest dla nas najatrakcyjniejsza, a jej przedstawiciel załatwi wszelkie formalności za nas.. Jest to usługa bezpłatna - dodaje Jakub Zastawny (ewe.pl). Jest to jeden z możliwych sposobów polegający na upoważnieniu nowego sprzedawcy do występowania w imieniu klienta. Pełnomocnictwo takie udzielane jest z wybranemu sprzedawcy wraz z zawarciem umowy sprzedaży gazu. W takiej sytuacji wszelkie formalności załatwiane są przez firmę, z którą podpisana została umowa na sprzedaż gazu. Druga droga jest bardziej skomplikowana i czasochłonna dla kupującego i wymaga od niego osobistego zajęcia się wszystkimi formalnościami związanymi z zawarciem umowy z nowym sprzedawcą. Musi on także wypowiedzieć umowę dotychczasowemu sprzedawcy gazu ziemnego, wysłać powiadomienie o nowym sprzedawcy gazu do dystrybutora oraz odczytać stan gazomierza na koniec okresu trwania umowy. Ostatnim etapem jest rozliczenie końcowe z poprzednim sprzedawcą.

Nie powinien zatem nikogo dziwić fakt, iż niemal każdy klient zmieniając sprzedawcę gazu ziemnego powierza wykonanie wszystkich formalności nowemu sprzedawcy.

Warto zatem rozważyć pomysł zmiany sprzedawcy gazu ziemnego, gdyż korzyści z tego wynikające mogą być w naszym przedsiębiorstwie znaczne. Nawiązanie współpracy z nowym sprzedawcą gazu jest proste, szybkie i korzystne. Efekty są widoczne już przy pierwszym rachunku za gaz od nowej firmy.