Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Motywacja a skuteczność pracy

 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

Dlaczego lubimy, a dlaczego nie lubimy swojej pracy? Czy nasze „lubienie/nielubienie” obchodzi pracodawcę? Są przedsiębiorstwa, w których nie zwraca się dużej uwagi na rotację pracowników, szczególnie tych niższego szczebla, mniej wykwalifikowanych. Inna sprawa, gdy pracodawcy zaczyna zależeć na zatrudnionych fachowcach.

Jak stworzyć zgrany, silny zespół? Jak utrzymać później ten zespół ludzi, stanowiących nota bene trzon firmy? Czym zachęcić do pozostania?

Osoby, które swoją wiedzą i doświadczeniem podpierają kondycję firmy są na wagę złota. Wykształceni, wyszkoleni, doskonale znający politykę firmy, specjaliści w swojej dziedzinie. O nich warto profesjonalnie zadbać i zatrzymać w zespole.

Nowoczesne systemy motywacyjne to całe spektrum profitów dla zatrudnionych. Począwszy od premii, awansów, poprzez nagrody w postaci karnetów na basen, do teatru, do hali sportowej, itd., itp. Pomysłów może być wiele, zależnie od kondycji finansowej firmy i oczekiwań pracowników.

Dobrze przygotowane systemy motywacyjne muszą odpowiadać oczekiwaniom zainteresowanych. Najpierw więc trzeba poznać zdanie samych zainteresowanych, czego konkretnie oczekują i jakie systemy motywacji pracowników są najkorzystniejsze dla nich. Badanie opinii pracowników można przeprowadzić podczas spotkań lub zlecić wykonanie badania jednemu z zatrudnionych (ewentualnie stworzyć takie stanowisko konsultanta).

Mimo kosztów, wdrożone systemy motywacji pracowników przekładają się bezpośrednio na efektywność pracy i zysk finansowy firmy. Zadowoleni pracownicy są po prostu wydajniejsi i mają poczucie odpowiedzialności za losy firmy. Wygodne, bezpieczne i stabilne warunki zatrudnienia to jest właśnie to, czego poszukujemy na rynku pracy. Z drugiej strony, właściciel firmy, który nam to zapewni doskonale wie, że jest to solidna podstawa sukcesu przedsiębiorstwa.

Dużo się mówi o budowaniu marki, o przyszłościowej wizji rozwoju firmy, o jasno wytyczonej drodze na finansowy szczyt. Powiedzmy wyraźnie, te slogany nie miałyby racji bytu bez zadowolonych, lojalnych pracowników.