Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


FOMC i cała reszta

 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

Nie spodziewam się niczego szczególnie dramatycznego ze strony FOMC, zwłaszcza po tym, jak dopiero co w ostatnim miesiącu Rezerwa odkorkowała bezterminowe luzowanie polityki pieniężnej. Ale oczywiście musimy być świadomi tego, że zmienił się układ głosów – czy mamy szansę zobaczyć sprzeciw jednego lub dwóch spośród „nowych jastrzębi” wobec nowego oświadczenia?

(Szanse na to wynoszą jakieś 25% dla jednego głosu sprzeciwu i dużo mniej dla większej ich liczby. Bullard jest znany ze swych jastrzębich poglądów, a George ma tylko trochę jastrzębią przeszłość.) Wersja „dzikiej karty” w rozkładzie głosów jest taka, że reprezentujący stanowisko „ekstremalnego gołębia” Evans faktycznie zgłosi obiekcje po stronie gołębiej, gdyż zabiega on o dążenie do określonego poziomu nominalnego PKB (Nominal GDP Level Targeting, NGDPLT) – jednak ten głos sprzeciwu prawdopodobnie nie pojawi się, dopóki w amerykańskiej gospodarce nie zobaczymy gorszych oznak słabej kondycji niż obecnie.

Scenariusze FOMC
Łagodnie/Nudno = największe szanse
Najbardziej prawdopodobny scenariusz dotyczący oświadczenia FOMC zakłada brak faktycznych zmian; zobaczymy jedynie pozbawione wyrazu powtórzenie lub prawie powtórzenie ostatniego oświadczenia, z bardzo niewielkimi rewizjami oceny stanu gospodarki w górę lub w dół. Jeśli tak się stanie, spodziewałbym się na razie dalszej słabej kondycji dolara amerykańskiego - z nagłą zwyżką kursu pary EURUSD (zakładając, że nic nie wyskoczy po stronie opisanych wyżej zdarzeń mających wpływ na ryzyko) do poziomu 1,3600 lub 1,3650, zanim ukształtuje się nowy zakres. W innych obszarach ciekawe byłoby, czy łagodna interpretacja Rezerwy w końcu powstrzyma USDJPY i czy w takim przypadku uda się utrzymać parytet w parze USDCAD, albo czy dla pary AUDUSD poziom 1,0500 utrzyma się jako opór.

Czy jednak scenariusz „gołębi” jest już wliczony w cenę w taki sposób, że w odniesieniu do USD zobaczymy reakcję w stylu „sprzedawaj plotki/kupuj fakty”, czy może po ostatnim protokole FOMC pewne „jastrzębie” nastawienie jest już wliczone w cenę tak, że „gołębie” rezultaty wywołają znaczną zmianę?

Scenariusze bardziej „jastrzębie” = mniejsze prawdopodobieństwo
Ta wersja jest mniej prawdopodobna, ale każdy sygnał, że Fed obserwuje rynki aktywów (co jest wysoce nieprawdopodobne, ale może być potencjalnie wybuchowe, jeśli jednak tak jest) lub inne komentarze znacząco poprawiające spostrzeżenia dotyczące zatrudnienia, lub więcej niż jeden głos sprzeciwu po stronie jastrzębiej, można uznać za interesujące, gdyż spowodowałoby to znaczne oczekiwanie na protokoły FOMC i wywołałoby pytanie, czy niezgoda wśród członków Fedu się poszerza.

John Hardy, analityk rynków walutowych Saxo Bank