Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Przesunięcie programu MdM niekorzystne dla rynku nieruchomości

 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

O pół roku przesunięty został start rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”, następcy cieszącej się ogromnym zainteresowaniem „Rodziny na Swoim”. Nowy termin rozpoczęcia kolejnego systemu państwowych dopłat do kredytów mieszkaniowych to początek 2014 roku. Nie jest to jednak data ostateczna i może ona ulec dalszym przesunięciom.

Wraz z końcem roku przestał obowiązywać system pomocowy „Rodzina na Swoim”, z którego przez lata skorzystało wiele polskich rodzin. Przesunięcie terminu rozpoczęcia kolejnego programu przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oznacza, że przez cały 2013 rok Polacy będą pozbawieni możliwości uzyskania rządowej dopłaty do zakupu mieszkań. Bez pomocy państwa, w przypadku wielu polskich rodzin silnie ograniczona zostanie możliwość uzyskania zdolności kredytowej. Jest to również utrudnienie dla deweloperów, liczących na odbudowę koniunktury.

„Rodzina na Swoim” była ogromnym sukcesem. Wiele rodzin uzyskało dzięki programowi niezbędną pomoc przy zakupie swojego pierwszego mieszkania. Przełożenie terminu rozpoczęcia kolejnego systemu dopłat jest silnym uderzeniem w rynek nieruchomości oraz Polaków planujących zakup własnego lokum. Obawiamy się, że decyzja Ministerstwa będzie miała negatywny wpływ na kondycję polskiego sektora nieruchomościowego – komentuje Marta Ulbrych, Pełnomocnik Zarządu dewelopera Neocity.

Rządowy program RnS został wprowadzony w 2007 roku, jednak dopiero rok później, po zmianie warunków przyznawania dopłat, zaczęło z niego korzystać wiele rodzin. Dzięki niemu, w czasie największego kryzysu finansowego, polski sektor nieruchomościowy uniknął silnej zapaści, jaka spotkała na przykład rynek hiszpański czy irlandzki.

Więcej informacji na temat spółki Neocity można znaleźć na stronie www.neocity.com.pl.