Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Polwax: nowoczesne powłoki antykorozyjne

 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

Spółka Polwax jest producentem wysokojakościowych specyfików woskowych, w tym produktów przeznaczonych do ochrony antykorozyjnej powierzchni metalowych. Należą do nich przede wszystkim wazeliny techniczne i produkty złożone takie jak Marwax. Warto zaznaczyć, że sposób otrzymywania wazeliny technicznej niskotopliwej oraz wysokotopliwej został przez producenta opatentowany.

- W naszej ofercie znajdują się zarówno gotowe środki ochrony powierzchni takie jak wazeliny techniczne i wosk konserwacyjny, jak również produkty będące głównym składnikiem takich preparatów - wyjaśnia Izabela Robak, szef Biura Technologii i Rozwoju spółki. - Naszymi odbiorcami są renomowani producenci specjalistycznych wyrobów antykorozyjnych - podkreśla.

Problem z usunięciem rdzy i zapobieganiem jej dalszemu powstawaniu w pojazdach związany jest z często utrudnionym dostępem do wielu elementów konstrukcyjnych samochodu. Stąd najlepiej sprawdzają się substancje, które posiadają zdolność przemieszczania się po powierzchniach we wszystkich kierunkach. - Takimi substancjami są woski o różnych lepkościach, strukturze i właściwościach hydrofobowych – dodaje Izabela Robak.

Zadaniem wosku jest wyparcie z powierzchni metali wody i obrazowo rzecz ujmując zajęcie jej miejsca. Woski znajdują również zastosowanie do ochrony w czasie transportu i przechowywania maszyn, części i konstrukcji stalowych. Co prawda wosk nie usuwa korozji, lecz skutecznie zatrzymuje jej działanie.

- Wytwarzamy i oferujemy produkty o różnych lepkościach i różnych zastosowaniach. To pozwala potem na dostosowanie produktu finalnego do oczekiwań i wymagań odbiorców. Na przykład wosk o niskiej lepkości tworzy warstwy bardzo cienkie, ale dokładniej pokrywa powierzchnię. Z kolei woski o wyższej lepkości, co prawda tworzą grubsze powłoki i zabezpieczają powierzchnie metali na dłużej, ale rzec by można są mniej dokładne w penetracji chronionej powierzchni – stwierdził Jacek Budzowski, dyrektor handlowy spółki Polwax. Podwozie samochodu eksploatowanego zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym jest narażone na działanie licznych czynników sprzyjających powstawaniu korozji. W takich warunkach lakiernicze zabezpieczenie antykorozyjne podwozia okazuje się z czasem nieskuteczne. To zaś prowadzi do korozji blach nadwozia, elementów układu jezdnego i kierowniczego.

- Część firm chcąc poprawić trwałości pojazdów wykonuje tani zabieg konserwacji i uszczelniania po montażu całego podwozia, dolnych blach nadwozia oraz wnęk błotnikowych, stosując specjalne środki ochrony czasowej. Zabieg ten powinien być powtarzany, przy systematycznej konserwacji antykorozyjnej podwozi okres ich użytkowania - jak wykazują badania- przedłuża się kilkakrotnie – przekonuje Jacek Budzowski.

Polwax to największy polski i jeden z wiodących w Europie producentów i dystrybutorów parafin rafinowanych i odwanianych. Producent dysponuje dwoma centrami produkcyjno-logistycznymi w Czechowicach-Dziedzicach i Jaśle. Przed spółką Polwax realizacja kilka kluczowych inwestycji w zaplecze produkcyjne i naukowo-badawcze. Kolejność ich realizacji wynika z potencjału rynku oraz uwarunkowań technologicznych. Pierwszą, związaną z produkcją cerezyny białej, już zrealizowano. Drugą, budowę instalacji odolejania gaczy Sulzera, rozpoczęto. Towarzyszy im rozbudowa potencjału logistycznego. Łącznie w ciągu najbliższych 3 lat spółka wyda na ten cel około 18 mln złotych.


Wyroby spółki znajdują liczne zastosowania w przemyśle m.in. drzewnym, gumowym, papierniczym oraz w procesie produkcji nawozów sztucznych. Spółka, wykorzystując osiągnięcia własnego biura badań i rozwoju, koncentruje się na tworzeniu innowacyjnych produktów dla innych gałęzi przemysłu, co umożliwia jej ekspansję na nowe rynki zbytu. Największym udziałowcem spółki jest Krokus PE zarządzający funduszem private equity Nova Polonia Natexis II. Fundusz dostarcza kapitału szybko rozwijającym się przedsiębiorstwom oraz finansuje wykupy firm, w tym wykupy menedżerskie. Kapitał NPN II wynosi 100 mln Euro. NPN II jest czwartym funduszem, którym zarządzają wspólnicy Krokus Private Equity.