Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kolejny krok w zwalczaniu nieuczciwej konkurencji

 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

Autor: Jerzy Samborski, Prezes Europejskiej Unii Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Klasy Średniej UNICORN

Amerykanie coraz skrupulatniej weryfikują, czy produkty importowane do USA pochodzą od firm korzystających z legalnego oprogramowania. Czy polscy eksporterzy zyskają na nowych regulacjach, które weszły w życie w USA?

Nowe akty prawne, które w 2011 roku weszły w życie w stanach Waszyngton i Luizjana, rozpoczęły nowy etap w zwalczaniu nieuczciwej konkurencji w eksporcie do USA. Dużym echem odbiło się wszczęcie postępowania przeciwko tajlandzkiej firmie przetwórczej eksportującej swoje wyroby do Stanów Zjednoczonych. Korzystanie przez nią z nielegalnego oprogramowania zostało uznane za czyn nieuczciwej konkurencji, gdyż obniżyło jej koszty związane z planowaniem procesu produkcyjnego. Firma zyskała tym samym przewagę w stosunku do konkurencyjnych przedsiębiorstw, które projektują i produkują swoje wyroby z wykorzystaniem legalnych narzędzi informatycznych.

Przeciwdziałanie wykorzystywaniu nielegalnego oprogramowania, postrzeganemu jako czyn nielegalnej konkurencji, skupiło na sobie międzynarodową uwagę w listopadzie 2011 roku, kiedy to sprawa została poruszona przez Amerykańskie Stowarzyszenie Prokuratorów Generalnych. W swoim oficjalnym liście prokuratorzy poprosili wówczas Federalną Komisję Handlu, aby wykorzystała swoje możliwości w celu przeciwdziałała nieuczciwym praktykom rynkowym wynikającym z korzystania z nielegalnego oprogramowania.

Polskie firmy coraz częściej zdolne są do efektywnego konkurowania na rynkach międzynarodowych. Niestety skala wykorzystywania nielegalnego oprogramowania w małych i średnich firmach jest nadal znaczna. Business Software Alliance szacuje straty spowodowane kradzieżą oprogramowania w Polsce na ponad 618 mln dolarów. Bardzo dobrze należy więc oceniać upowszechnianie się rozwiązań służących właściwemu zarządzaniu oprogramowaniem w przedsiębiorstwach. Korzystanie z legalnego oprogramowania dodatkowo może wzmocnić reputację polskich eksporterów i ich szanse na skuteczne konkurowanie na globalnym rynku.

Jerzy Samborski – międzynarodowy ekspert ds. małych i średnich przedsiębiorstw. Prezes Europejskiej Unii Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Klasy Średniej UNICORN realizującej obecnie program „Przedsiębiorco, Eksportuj!”. Jego celem jest  przybliżenie polskim przedsiębiorcom  korzyści, jakie odnieść mogą z wejściem na rynki międzynarodowe. Dodatkowe informacje na temat programu dostępne są na stronach www.unicorn-sme.org oraz www.eksportujlegalnie.pl