Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


10 kluczowych cech stylu industrialnego – jak stworzyć wnętrze w takim klimacie?

Nowoczesna aranżacja łazienki – styl loftowy z wykorzystaniem płytek Masovia z kolekcji od Grupy Tubądzin
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Styl industrialny, inspirowany przestrzeniami pofabrycznymi, zyskuje coraz większe grono zwolenników. Łączy w sobie surowość, prostotę i minimalistyczną stylistykę. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie autentyczność i funkcjonalność wnętrz. Jak stworzyć dom lub mieszkanie w stylu industrialnym, które sprawi, że nowoczesność z nutą historii stworzą spójną całość? Oto 10 kluczowych cech tego stylu i praktyczne wskazówki, jak zastosować je w swoim domu.

Kwestie poruszone w poniższym artykule:

  • Industrialny salon – loftowe wnętrze z odkrytymi kablami
  • Ceglane ściany podkreślające połączenie historii z nowoczesnością
  • Beton do kuchni, salonu i łazienki – styl industrialny w surowej odsłonie
  • Metalowe dodatki – ciepły akcent o nowoczesnej stylistyce
  • Mieszkanie o otwartym układzie jako esencja stylu industrialnego
  • Nienachalna i delikatna kolorystyka w stylu loftowym
  • Wariacja na temat prostoty i minimalizmu, czyli najważniejsze cechy stylu industrialnego
  • Drewniane elementy jako dodatek do chłodnych i surowych tekstur
  • Oświetlenie, które podkreśli styl industrialny – sypialnia loftowa z klimatem
  • Funkcjonalność w każdym pomieszczeniu, jako podstawa stylu industrialnego

1. Odsłonięte instalacje – esencja stylu industrialnego

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów stylu industrialnego są widoczne rury, przewody i inne instalacje. Zamiast maskować, warto je wyeksponować, nadając wnętrzu surowego charakteru. W salonie loftowym mogą to być metalowe rury biegnące pod sufitem, a w kuchni – odkryte przewody wentylacyjne. 

2. Cegła – ściany z duszą

Ceglane ściany to znak rozpoznawczy domów i mieszkań w stylu industrialnym. Nadają one wnętrzom ciepła i przytulności, kontrastując z chłodnymi materiałami, takimi jak metal czy beton. Dobrym wyborem, aby osiągnąć ciekawy efekt, będą płytki-cegiełki. Mogą mieć one niejednolity kolor, co sprawi, że będą wyglądać efektownie i naturalnie.

Płytki ceramiczne w kształcie cegiełki w różnych kolorach znajdziesz między innymi w kolekcji Masovia od Grupy Tubądzin. Urządzając nowoczesne wnętrze w stylu loftowym, możesz zdecydować się na eleganckie płytki tonalne w kolorze butelkowej zieleni lub intensywnej czerwieni. Do wszechobecnej szarości i betonu doskonale będą również pasować takie w kolorze musztardowym.

Stylizacja ściany z wykorzystaniem płytek Masovia od Grupy Tubądzin w kolorze rubino

3. Beton – wszechstronny i ponadczasowy

Betonowe nawierzchnie to podstawa industrialnego salonu czy łazienki w tym stylu. Można kłaść go na ścianach i podłogach, a także sufitach. Sprawdzi się też jako materiał wykończeniowych blatów oraz mebli. Kolekcja Bloom Rose to płytki, które wprowadzą dekoracyjny akcent do surowych, betonowych powierzchni, idealnie równoważąc ich chłód. Będą stanowić dodatek, który wyróżni się na tle innych elementów, od razu rzucając się w oczy. 

Minimalistyczna łazienka z ozdobną ścianą wykonaną z płytek Bloom Rose od Grupy Tubądzin

4. Metalowe akcenty

Metal to materiał, którego nie może zabraknąć w industrialnej przestrzeni. Lampy, krzesła, regały czy uchwyty z czarnej stali świetnie uzupełniają wnętrza w tym klimacie. W loftowym salonie możesz postawić na meble i elementy wyposażenia, które wyglądają bardzo ciężko i masywnie. Podkreślą one dodatkowo pofabryczny charakter mieszkania. W roli dodatków sprawdzą się między innymi efektowne listwy ścienne z kolekcji Tissue w złotym kolorze, który będzie kontrastował z surowym betonem czy cegłą.

Metalowe akcenty do wnętrza w stylu loftowym wykonane z pomocą płytek Tissue od Grupy Tubądzin

5. Otwarte przestrzenie

Industrialna stylistyka wywodzi się z loftów, czyli dawnych fabryk przekształconych na mieszkania. Dlatego otwarta przestrzeń, bez zbędnych ścianek działowych, jest jej kluczowym elementem. W stylu loftowym salon może być połączony z kuchnią i przedpokojem. Zamiast klasycznej ściany sypialnię warto oddzielić dużymi, przeszklonymi drzwiami. Takie zabiegi będą sprzyjać zachowaniu spójnego charakteru wnętrza.

6. Neutralna paleta kolorystyczna

Domy i mieszkania w stylu loftowym są utrzymane w stonowanej kolorystyce. Dominują w nich odcienie szarości, czerni, bieli i brązu. Ciekawymi akcentami, które przyciągają wzrok, mogą być z kolei dodatki w odcieniach rdzy i miedzi, a także inne naturalne kolory oraz tekstury.

Do łazienki w stylu industrialnym dobrym wyborem będzie kolekcja Tissue, która doskonale komponuje się z tą estetyką. Dostępne są w niej płytki o strukturze naturalnego kamienia oraz ciekawe mozaiki, które są jednocześnie proste i efektowne.

Mozaika z kolekcji płytek Tissue od Grupy Tubądzin

7. Prostota i minimalizm

Minimalizm to jedna z najważniejszych zasad stylu loftowego. Projektując tego typu wnętrze, nie należy przesadzać ani z ilością kolorów, ani też z dodatkami. Dekoracje powinny być proste i minimalistyczne. Geometryczne grafiki, florystyczne wzory na fragmentach ścian czy pojedyncze meble w intensywnych kolorach to rozwiązania, które doskonale wpiszą się w tę stylistykę. 

8. Drewno jako kontrast

Aby ocieplić wnętrze, warto dodać elementy z drewna. Blaty kuchenne, ramy mebli czy podłogi drewniane przełamią surowość betonu i metalu, nadając pomieszczeniu równowagi. W domu lub mieszkaniu w stylu industrialnym drewno świetnie współgra z naturalnym światłem i cegłą.

W kolekcji Bloom Rose znajdziesz gresy, które idealnie będą komponować się z surowymi powierzchniami. Drewniany wzór doda całości ciepła i sprawi, że przestrzeń będzie prezentować się elegancko i nowocześnie. Dodatkowo płytki z tej serii to wysoka funkcjonalność, która również jest bardzo istotna w klimacie loftowym.

9. Oświetlenie fabryczne

Styl industrialny uwielbia nietypowe lampy – metalowe klosze, reflektory czy żarówki na kablach. Jak wykorzystać to poprawnie w stylu industrialnym? Można urządzić salon loft, w którym oświetlenie będzie jednocześnie funkcjonalne i dekoracyjne, np. poprzez nieukrywanie czarnych kabli, pozostawienie widocznych oprawek do żarówek oraz zastosowanie wyglądających na stare – niczym prosto z fabryki – kontaktów i gniazdek.

10. Funkcjonalność w surowym wydaniu

Styl loftowy ceni sobie prostotę i brak zbędnych ozdób. Meble powinny być funkcjonalne, a dodatki ograniczone do minimum. W łazience styl industrialny podkreślą proste szafki, otwarte półki i elementy z metalu, które uwydatnią fabryczny klimat. W sypialni można wybrać drewniane meble połączone z ciemnymi nóżkami wykonanymi z metalu. Takie drobne i niepozorne akcenty świetnie podkreślą charakter całego mieszkania. 

Stylistyka loftowa to doskonały wybór dla miłośników surowych, minimalistycznych wnętrz z nutą historii. Dzięki zastosowaniu takich materiałów jak beton, cegła czy metal, możemy stworzyć przestrzeń, która łączy ciekawą, surową estetykę z funkcjonalnością. Pamiętaj, aby wprowadzać elementy drewna i odpowiednie oświetlenie, które ocieplą pomieszczenia. Pozwoli Ci to na stworzenie mieszkania, które będzie designerskie i jednocześnie komfortowe.