Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak wyciszyć pomieszczenie - praktyczne porady

Wyciszanie pomieszczeń
Źródło zdjęć: Adobe Stock
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Wyciszanie pomieszczeń nie jest skomplikowane. Czasem wystarczy kilka prostych zabiegów, by poprawić jakość dźwięku w danym miejscu. Jakie to sposoby? Sprawdź!

Po co wygłuszać pomieszczenia?

Wygłuszanie pomieszczeń to przede wszystkim zadanie osób aranżujących przestrzenie, w których jakość dźwięku ma duże znaczenie. W takich miejscach jak profesjonalne studia nagrań, kina, sale koncertowe czy sale konferencyjne, pogłos, czyli nieprzyjemne odbicia dźwięku, są bardzo niepożądanym zjawiskiem. Z tego powodu należy zastosować środki, które sprawią, że dźwięk będzie pochłaniany przez wybrany materiał i pewne częstotliwości dźwięku zostaną zniwelowane. Jak to zrobić?

Sposoby wyciszania pomieszczeń

Możliwości i narzędzi wygłuszania pomieszczeń jest kilka. Wiele zależy od tego, jak bardzo chcemy wyciszyć pomieszczenie i z jakim pomieszczeniem mamy do czynienia. Inaczej bowiem będziemy wyciszać studio nagrań, a inne elementy zastosujemy w kawiarni czy w domowym salonie. Wśród sposobów na wygłuszenie pomieszczeń znajdziemy m.in.:

  • elementy dekoracyjne - firany, zasłony, obrazki
  • przepierzenia - podziały pomieszczenia
  • panele akustyczne z gąbki
  • panele akustyczne drewniane.

Elementy dekoracyjne - firany, zasłony, obrazki

Jeśli wygłuszyć chcemy przestrzeń domową czy np. gabinet terapeutyczny, warto sięgnąć po najprostsze i sprawdzone sposoby, które mogą się okazać wystarczające. Dużą rolę w pomieszczeniach odgrywają wszelkiego rodzaju zasłony, firanki, dywany, obrazki na ścianach, które sprawiają, że dźwięk jest przez nie pochłonięty i nie ma możliwości odbijania się. Uwaga! Złym rozwiązaniem są wieszane na ścianach lustra, ponieważ one, podobnie jak okna i inne tafle szkła, mocno odbijają dźwięk i pogarszają akustykę. Dodatkowo sprawdzą się tu także wszelkiego rodzaju meble, szczególnie z materiałowym obiciem (kanapy, fotele, krzesła itp.).

Akupanel

Przepierzenia - podziały pomieszczenia

Kolejną opcją może być wykonanie przepierzeń - podziałów pomieszczenia na sekcje. Jeśli przykładowo, dysponujemy dużą powierzchnią salonu, możemy wyodrębnić w nim część do oglądania telewizji, kącik do czytania książek, część jadalną czy miejsce do pracy. Wówczas wystarczy wstawić w pomieszczeniu np. regał na książki otwarty z dwóch stron lub zamontować od sufitu do podłogi drewniane lamele, które przepuszczą światło dzienne, a jednocześnie podzielą pomieszczenie i zniwelują pogłos.

Panele akustyczne z gąbki i drewniane

Ostatnią opcją są specjalne panele akustyczne, które mogą być wykonane ze specjalnej gąbki lub z drewna. Na rynku dostępne są też panele z elementami naturalnego mchu, co dodaje pomieszczeniom stylu. Profesjonalne panele akustyczne występują w różnych kształtach, kolorach i formach, dlatego z łatwością dopasujesz je niemal do każdego wnętrza.