Myjki ciśnieniowe są urządzeniami stworzonymi do czyszczenia powierzchni z wykorzystaniem strumienia wody pod wysokim ciśnieniem, który pozwala na usuwanie różnych zabrudzeń i osadów. Tego typu myjki są użytkowane zarówno przez gospodarstwa domowe, jak i jednostki powiązane z usługami komunalnymi, przemysłem czy rolnictwem. Decydując się na zakup takiego sprzętu, przede wszystkim dobrze jest zaznajomić się z jego funkcjonalnością oraz dostępnymi wariantami.
Czemu warto inwestować w myjki ciśnieniowe?
Przede wszystkim, myjki ciśnieniowe są wszechstronnymi urządzeniami, znajdującymi zastosowanie w różnych dziedzinach życia i działalności. Są w stanie skutecznie wyczyścić powierzchnie o różnej fakturze i rozmiarze, w czym pomagają dostępne tryby i dysze. Co więcej, na tle innych metod czyszczenia, odpowiednio dobrana myjka pozwala zaoszczędzić czas i wysiłek za sprawą swojej efektywności. Niemałym plusem jest również, paradoksalnie, oszczędność wody. Dzięki wykorzystaniu wysokiego ciśnienia można za pomocą tego typu myjek oczyścić powierzchnie szybko i skutecznie, w porównaniu do np. długotrwałego mycia ręcznego, co przekłada się na mniejsze zużycie wody. Myjki ciśnieniowe pozwalają też na skuteczne usuwanie bakterii, grzybów i innych patogenów, wpływając na wyższy poziom higieny i zdrowego środowiska życia/pracy.
Przykład profesjonalnych myjek znajdziesz tutaj.
Jakie rozróżniamy myjki ciśnieniowe?
Podstawowym wyróżnikiem, w oparciu o który klasyfikowane są myjki ciśnieniowe, jest ich miejsce i zakres pracy. W związku z nim rozróżnia się myjki hobbistyczne, przeznaczone przede wszystkim do użytku przydomowego oraz myjki profesjonalne, będące urządzeniami typowo przemysłowymi, mającymi w zamyśle radzić sobie z trudnymi warunkami pracy. Te pierwsze cechuje niska moc i ciśnienie, wystarczające do zadań takich jak czyszczenie samochodów, tarasów, mebli ogrodowych czy małych powierzchni. Myjki profesjonalne natomiast, z racji wysokich parametrów, są w stanie pracować na znacznie większych powierzchniach: parkingach, halach produkcyjnych czy magazynach. Mają też, na tle domowych wariantów, znacznie bardziej zaawansowane funkcje pozwalające na sprawną realizację powierzonych im zadań. Przekłada się to jednak na wyższą cenę profesjonalnych myjek, niekiedy oscylującą w okolicach dziesiątek tysięcy złotych.
Myjki ciśnieniowe różnią się też od siebie wykorzystywanym napędem. Zależnie od modelu można natrafić na jednostki zasilane prądem bądź używające silnika spalinowego. Myjki na prąd są przydatne przede wszystkim w pomieszczeniach zamkniętych bądź miejscach z zapewnionym dostępem do sieci elektrycznej. Ich plusem jest mniejsza waga oraz cichsza praca, dzięki czemu dobrze sprawdzają się w pracach przydomowych. Myjki wykorzystujące silnik spalinowy natomiast, z racji generowanej większej mocy, większego ciśnienia wody oraz braku konieczności stałego dostępu do prądu, są odpowiednie do realizacji bardziej wymagających zadań.
Kolejnym parametrem, istotnym w kontekście dopasowania do czyszczonych powierzchni, jest temperatura wody używanej podczas pracy. Najczęściej spotykane są myjki ciśnieniowe wykorzystujące zimną wodę. Tego typu modele są przeznaczone do zadań ogólnych i mogą być na wyposażeniu zarówno gospodarstw domowych, jak i podmiotów przemysłowych. Niektóre modele mogą jednak używać ciepłej wody, zwiększając za jej pomocą skuteczność usuwania takich zanieczyszczeń, jak tłuszcz, olej czy inne trudno zmywalne substancje.
Czym się kierować, wybierając myjki ciśnieniowe?
Inwestując w myjki ciśnieniowe, trzeba przede wszystkim mieć na uwadze, z jakimi wyzwaniami nowo nabyte urządzenie będzie musiało się mierzyć. Zarówno przydomowe zmywanie świeżego błota z samochodu, jak i czyszczenie ścian hali produkcyjnej może wymagać innego podejścia, jak i użytego sprzętu. Warto więc w związku z tym rozeznać się odnośnie wymaganej mocy i ciśnienia poszukiwanego urządzenia. Do zadań hobbistycznych doskonale nadadzą się modele o niższych parametrach, które jednak mogą okazać się niewystarczające podczas wielkoskalowego sprzątania. Sposób zasilania urządzenia również odgrywa tutaj ważną rolę, zwłaszcza w miejscach, w których stały dostęp do energii elektrycznej może być niemożliwy lub utrudniony.
Zależnie od jednostki, myjki ciśnieniowe mogą być wyposażone w różne dodatkowe funkcje i akcesoria, takie jak regulacja strumienia i ciśnienia, systemy dozowania detergentów, wygodne uchwyty, czy dysze pozwalające na czyszczenie rozmaitych powierzchni. Dzięki temu można w pewnym stopniu spersonalizować nabyte urządzenie i dostosować je do aktualnych potrzeb. Jeśli natomiast wymagane będzie operowanie na dużych bądź oddalonych od siebie obszarach, dobrze zwrócić uwagę również na mobilność.
Przez większość czasu jednak kluczowym czynnikiem warunkującym możliwość nabycia własnej myjki jest jej cena. W przypadku sprzętu takiego jak myjki ciśnieniowe jego wartość jest proporcjonalna do możliwości przezeń oferowanych. Przedział cenowy takich urządzeń jest dość szeroki, wahając się od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jest to spowodowane uwzględnieniem takich składowych, jak moc, ciśnienie, docelowe przeznaczenie, zastosowany napęd, dodatkowe wyposażenie czy, zwłaszcza w najdroższych egzemplarzach, możliwość mycia za pomocą ciepłej wody.
Apeks Karcher – nasza oferta
Firma Apeks Karcher działająca w Bielsku-Białej, Żywcu i Tychach, jest oddziałem renomowanej marki działającej nieprzerwanie od 1935 roku. Specjalizujemy się w dostarczaniu najwyższej jakości produktów, znanych na całym świecie ze swojej innowacyjności. Doskonale sprawdzają się podczas sprzątania i innych tego typu usług porządkowych.
Myjki ciśnieniowe będące w naszej ofercie to gwarancja zachowania najwyższych standardów higieny oraz dobrze wykonanej pracy. Do ich produkcji używane są tylko sprawdzone komponenty, dzięki czemu dostępne urządzenia cechuje wysoka wytrzymałość pozwalająca na użytkowanie ich przez długi czas. Jeśli jesteś zainteresowany/a zakupem, zapoznaj się z naszymi produktami.