Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czyszczenie i konserwacja dachów po zimie

ośnieżone dachy
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Jednym z kluczowych elementów prawidłowego dbania o powierzchnię dachową jest jego regularna konserwacja. Oznacza to, że musi on być regularnie czyszczony i malowany, aby jak najdłużej zachował doskonałą kondycję i funkcjonalność. Jak prawidłowo zadbać o dach po zimie?

Dlaczego regularny przegląd kondycji dachu jest tak ważny?

Dach każdego dnia narażony jest na działanie szkodliwych i trudnych czynników. Fakt ten sprawia, że należy poświęcić odpowiednio dużo uwagi na to, by regularnie sprawdzać kondycję poszycia dachowego. Zaniedbania na tym polu mogą przynieść bardzo poważne konsekwencje, łącznie z trwałym uszkodzeniem poszycia i koniecznością jego wymiany.

Gdy specjalista cyklicznie ocenia kondycję struktury dachu oraz wykonywane są prace konserwacyjne, wielu problemów można zwyczajnie uniknąć. Największym zagrożeniem dla dachów wykonanych z metalowych elementów jest rdza, działająca na powierzchnię wyjątkowo destrukcyjnie. Jeśli przegląd dachu odbywa się co roku, wówczas wzrasta szansa, że zmiany nie będą duże i będzie je można szybko i skutecznie usunąć.

Szczególną uwagę należy zwrócić też na te elementy, które wykonane są z materiału innego niż poszycie dachowe oraz na miejsca ich połączenia. Może się bowiem okazać, że pojawiają się w nich nieszczelności i ubytki, które w konsekwencji doprowadzić mogą do przeciekania poszycia.

Gdy prace konserwujące wykonywane są regularnie raz do roku, prawdopodobieństwo wykrycia nawet najdrobniejszych problemów jest duże, a szybkie ich rozwiązanie pozwala uniknąć poważnych konsekwencji, z gruntownym remontem dachu włącznie.

Jakie problemy z dachem mogą pojawić się po zimie?

Zima to czas, w którym mróz i śnieg mogą powodować sporo problemów, które również mogą być obserwowane w obrębie dachów. Co może się zdarzyć? Wiele zależy od tego, z jakiego materiału wykonane zostało pokrycie dachowe. W przypadku dachówek, po zimie najczęściej dochodzi do ich pękania. Z kolei w przypadku blachodachówek i blachy, problemem może być rdza prowadząca do stopniowego niszczenia powierzchni. Najczęściej problem ten pojawia się, jako konsekwencja nieregularnych przeglądów dachów. Gdy warstwa farby, którą pokryty był dach, jest stara i pęka, wówczas w miejscach tych niezabezpieczona blacha jest podatna na rdzę.

Czyszczenie dachu po sezonie zimowym jest ważne także w kontekście usuwania zabrudzeń, głównie związanych z emisją pyłów. Przedostają się one do atmosfery tam, gdzie wykorzystuje się do ogrzewania domów piece węglowe, a sadza pozostaje na powierzchni dachu. Ale to nie wszystko, bo wraz z deszczem lub śniegiem, na powierzchnię dachu przedostają się także inne zanieczyszczenia. Nieczystości te są szczególnie groźne dla dachów wykonanych z blachy. Cząsteczki wchodzą w dużą interakcję z promieniowaniem słonecznym, w konsekwencji czego dochodzi do uszkodzenia struktury farby zabezpieczającej powierzchnię, jej pękania i zwiększenia ryzyka korodowania materiału dachu.

Jak postępować z dachem na wiosnę?

Przygotowanie dachu do wiosny jest bardzo ważnym etapem, którego nie można pominąć. W przypadku, gdy pokrycie wykonane jest z dachówki, należy sprawdzić, czy żadna z nich nie popękała, a jeśli tak konieczna będzie ich wymiana, aby zapewnić maksymalną szczelność.

Od czego zacząć konserwację dachu wiosną i jak czyścić dach po zimie? Jedną z najważniejszych kwestii, od których należy zacząć, jest dokładne umycie dachu. Warto jednak nie poprzestawać wyłącznie na myciu, ale gdy dach jest już czysty - bardzo dokładnie przyglądnąć się poszyciu, aby ustalić, w jakiej jest kondycji. Prace te najlepiej jest zlecić specjalistom, którzy mają doświadczenie w realizacji tego typu zadań. Fachowcy z https://rs-mal.pl/ posiadają odpowiedni sprzęt oraz wiedzę, aby rzetelnie przeprowadzić czyszczenie, sprawdzić kondycję dachu, a w razie stwierdzonych nieprawidłowości, dobiorą odpowiednią metodę renowacji i kompleksowo wykonają wszystkie prace.

Warto pamiętać, że wiosną warto przeprowadzić nie tylko inspekcję i czyszczenie dachu, ale też systemu rynien. Jest to układ, który odpowiada za odprowadzanie wody z połaci dachowej. Jeśli będzie niedrożny, nie będzie działał prawidłowo, a woda nie zostanie skutecznie odprowadzona. Zalegająca na dachu woda doprowadzić może do jego uszkodzenia i przeciekania, pogarszając parametry szczelności.