Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak wybrać pralkę do małego mieszkania?

pralka electrolux
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Wybór odpowiedniej pralki do małego mieszkania może być nie lada wyzwaniem. Sprzęt AGD musi nie tylko spełniać swoje podstawowe funkcje, ale także idealnie wpasować się w niewielką przestrzeń. Pralka nie powinna zdominować łazienki czy pralni, ale stanowić harmonijny element całego wnętrza. Jak zatem wybrać pralkę, która będzie nie tylko funkcjonalna, ale i kompaktowa?

Rodzaje pralek - który wybrać?

Pralki różnią się między sobą pod wieloma względami. Najważniejszymi kryteriami, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze pralki do małego mieszkania, są rodzaj załadunku, wymiary urządzenia oraz jego pojemność.

Pralki ładowane od frontu to najpopularniejszy typ pralki. Charakteryzują się one dużą pojemnością oraz szeroką gamą dostępnych programów. Są one jednak dość szerokie i głębokie, co może stanowić problem w niewielkiej łazience.

Alternatywą dla pralek ładowanych od frontu są pralki ładowane od góry. Są one zdecydowanie węższe, co sprawia, że łatwiej można je zmieścić w małej łazience. Wadą tych pralek jest niestety mniejsza pojemność bębna oraz ograniczona liczba programów prania.

Pralki slim to modele o zredukowanej głębokości, które idealnie wpasowują się w małe łazienki. Choć są węższe od standardowych modeli, ich pojemność bębna jest porównywalna do pralek ładowanych od frontu.

Pralki do zabudowy są idealnym rozwiązaniem dla osób, które pragną zachować jednolitość i spójność wystroju. Pralka do zabudowy jest zintegrowana z resztą mebli, co sprawia, że jest praktycznie niewidoczna. Należy jednak pamiętać, że wymaga to dodatkowego miejsca oraz specjalistycznej instalacji.

Co sprawdzić przed zakupem pralki?

Podczas wyboru pralki do nowego mieszkania istotne jest również uwzględnienie kilku kluczowych parametrów, które mogą wpływać na komfort i efektywność korzystania z urządzenia.

Pierwszym z nich jest pojemność bębna. Jest to istotne kryterium, które powinno być dostosowane do liczby osób korzystających z pralki oraz częstotliwości prania. Przykładowo, pralki o pojemności 5-6 kg są odpowiednie dla singli lub par, natomiast dla rodzin z dziećmi zalecane są pralki o pojemności 7-9 kg.

Kolejnym ważnym aspektem jest klasa energetyczna urządzenia, która informuje o efektywności energetycznej urządzenia. Im wyższa klasa (najlepsza jest A+++), tym pralka zużywa mniej energii, co wpływa na niższe rachunki za prąd.

Maksymalna prędkość wirowania jest kolejnym parametrem, który należy uwzględnić. Określa ona, jak suche będą ubrania po zakończeniu cyklu prania. Im wyższa prędkość, tym mniej wody pozostaje w ubraniach. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie tkaniny dobrze znoszą intensywne wirowanie.

Głębokość urządzenia to szczególnie istotny parametr, jeśli dysponujemy ograniczoną przestrzenią. Pralka powinna mieścić się w wyznaczonym miejscu, nie blokując drzwi ani nie utrudniając poruszania się po łazience.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem jest funkcjonalność pralki, czyli dostępne programy prania. Warto zwrócić uwagę na takie funkcje jak programy dedykowane dla alergików, programy do prania delikatnych tkanin czy programy szybkie, które pozwalają zaoszczędzić czas.

Przykład pralki idealnej do małego mieszkania - Electrolux PerfectCare 900

Wśród dostępnych na rynku pralek, model PerfectCare 900 wyprodukowany przez firmę Electrolux, stanowi doskonały przykład urządzenia, które jest nie tylko praktyczne, ale także idealnie dopasowane do potrzeb małych mieszkań. Jest to pralka ładowana od frontu, która łączy w sobie korzyści płynące z różnych typów pralek, oferując przy tym kilka unikalnych funkcji.

Pralka PerfectCare 900 posiada system ColourCare, który poprzez oczyszczanie wody zwiększa skuteczność detergentów, nawet przy niskich temperaturach. Technologia ta umożliwia delikatne, a zarazem dokładne pranie, co przekłada się na zwiększoną trwałość kolorów tkanin. Testy trwałości koloru przeprowadzone na czerwonej i czarnej tkaninie poliestrowej, obejmujące 50 cykli prania w temperaturze 30 stopni, potwierdzają skuteczność tego systemu.

Inną ważną funkcją jest system SteamCare, który na końcu każdego cyklu prania wprowadza parę do bębna. Efektem tego jest redukcja zagnieceń aż o jedną trzecią, co znacznie ogranicza konieczność prasowania.

Model PerfectCare 900 jest również wyposażony w system SensiCare, który dostosowuje parametry cyklu prania do wielkości załadunku, minimalizując ryzyko uszkodzenia ubrań przez nadmierne pranie. Testy trwałości kolorów przeprowadzone przez firmę Ritex potwierdziły, że dzięki temu systemowi ubrania dłużej wyglądają jak nowe.

Kolejnym unikalnym rozwiązaniem jest możliwość zdalnego sterowania pralką za pomocą aplikacji MyElectrolux. Aplikacja ta nie tylko umożliwia kontrolę nad praniem z poziomu smartfona, ale także oferuje dostęp do porad ekspertów oraz możliwość zapisywania ulubionych ustawień prania.

Model PerfectCare 900 wyróżnia się również dużą pojemnością bębna - aż 9 kg. Pomimo swoich kompaktowych wymiarów, pralka ta jest w stanie zaspokoić potrzeby nawet dużych rodzin. Dodatkowo, pralka oferuje program MixCare 49 min, który umożliwia efektywne pranie mieszanego załadunku w temperaturze 30ºC, a w połączeniu z suszarką serii 900, cały cykl prania i suszenia można zakończyć w ciągu mniej niż 3 godzin.

Podsumowując, pralka PerfectCare 900 to model, który doskonale łączy zaawansowane technologie z praktycznymi rozwiązaniami, idealnie wpisując się w potrzeby osób mieszkających w małych mieszkaniach.

Jak wybrać pralkę do małego mieszkania?

Wybór pralki do małego mieszkania to decyzja, która wymaga nie tylko uwzględnienia podstawowych parametrów urządzenia, ale także analizy indywidualnych potrzeb i warunków mieszkaniowych. Najważniejsze jest, aby pralka była kompaktowa, ale jednocześnie pojemna i funkcjonalna.

Model Electrolux PerfectCare 900 pokazuje, że nawet mała pralka może spełniać najwyższe standardy. Dzięki nowoczesnym technologiom, jak system ColourCare czy możliwość zdalnego sterowania za pomocą aplikacji, pranie staje się łatwe, szybkie i efektywne.

Wybór pralki do małego mieszkania to inwestycja na lata. Warto więc poświęcić nieco czasu na zrozumienie swoich potrzeb i dokładne sprawdzenie dostępnych modeli. Tylko wtedy można mieć pewność, że wybrana pralka będzie idealnie spełniać swoje zadanie.