Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Pompy ciepła –zalety i wady tego rozwiązania

Pompy ciepła
Źródło zdjęć: pl.freepik.com
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Pompy ciepła są popularnym rozwiązaniem do ogrzewania i chłodzenia budynków, ponieważ wykorzystują energię odnawialną z otoczenia, co sprawia, że są bardziej ekologiczne niż tradycyjne systemy grzewcze.

Pompy ciepła i odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii to obecnie doskonała alternatywa dla klasycznych paliw kopalnych, których wydobycie sprawia coraz więcej problemów. Kurczące się zasoby węgla czy ropy sprawiają, że cena tych surowców na globalnych rynkach jest niestabilna. Uniezależnienie się od klasycznych źródeł energii pozwoli nam nie tylko na ochronę cennych surowców, ale też na znaczną poprawę jakości środowiska wokół nas. Odnawialne źródła energii to przede wszystkim promienie słoneczne, ale też wiatr, woda, biomasa. Pozyskiwanie i przetwarzanie tych elementów pozwala na pozyskiwanie czystej i praktycznie nieskończonej energii.

Czym jest i jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które pobiera ciepło z jednego miejsca i przenosi je do innego, zazwyczaj w celu ogrzewania lub chłodzenia budynków. Podstawowym mechanizmem działania pompy ciepła jest wykorzystanie cyklu termodynamicznego do przemieszczania ciepła z obszarów o niższej temperaturze do obszarów o wyższej temperaturze.

Istnieją dwa główne rodzaje pomp ciepła:

  • Pompy ciepła powietrze-powietrze: te pompy ciepła pobierają ciepło z powietrza zewnętrznego i przenoszą je do wnętrza budynku w celu ogrzewania lub odwrotnie, w celu chłodzenia, w zależności od trybu działania.

  • Pompy ciepła grunt-powietrze lub grunt-woda: te pompy ciepła wykorzystują ciepło zgromadzone w ziemi (gruncie) lub w wodzie (np. w studniach, jeziorach) do ogrzewania lub chłodzenia budynków.

Pompy ciepła są efektywnym sposobem pozyskiwania energii cieplnej, ponieważ mogą dostarczyć więcej ciepła, niż energia elektryczna zużywana do ich działania, dzięki wykorzystaniu ciepła z otoczenia. Są one również przyjazne dla środowiska, zwłaszcza gdy korzystają z odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna czy geotermalna.

  • Początek formularza

Jakie są zalety wykorzystania pomp ciepła?

Podstawą zaletą pompy jest energooszczędność. Pompy ciepła mogą być znacznie bardziej energooszczędne niż tradycyjne piece gazowe czy olejowe, ponieważ wykorzystują ciepło z otoczenia, a nie produkują je w sposób bezpośredni. W rezultacie mogą one pomóc w zmniejszeniu rachunków za energię.

Zaletą wykorzystania pompy ciepła jest pozytywny wpływ na środowisko. Pompy ciepła korzystają z energii odnawialnej, takiej jak energia cieplna pochodząca z powietrza, wody lub ziemi, co ogranicza emisję szkodliwych gazów cieplarnianych i pomaga w zmniejszeniu śladu węglowego.

Pompy ciepła są wielofunkcyjne: mogą służyć zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia budynków. Mogą działać w trybie grzewczym w zimie i w trybie chłodzącym w lecie, co zapewnia komfort przez cały rok. Nie bez znaczenia jest wysokie bezpieczeństwo wykorzystania pompy ciepła. W porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi, pompy ciepła są bezpieczniejsze, ponieważ nie ma ryzyka wycieku gazów, takich jak CO2 czy tlenek węgla.

kobieta w lesie

Czy pompy ciepła mają wady?

Czy pompy ciepła posiadają jakieś wady? Warto wspomnieć o kilku aspektach, które mogą okazać się problematyczne dla użytkowników.

Najczęściej wspominanym problemem względem pomp ciepła są koszty początkowe. Pompy ciepła mogą być droższe w zakupie i instalacji niż tradycyjne piece gazowe czy olejowe. Wysoki koszt zakupu może być jednak amortyzowany dofinansowaniem. Możliwe jest ubieganie się o dofinansowanie do kupna pompy ciepła, co znacznie zmniejszy obciążenie dla naszych portfeli – mówią pracownicy firmy Emiter.

Pamiętajmy, że wydajność pompy zależna jest od warunków zewnętrznych. Efektywność działania pomp ciepła może być uzależniona od warunków zewnętrznych, takich jak temperatura otoczenia. W okresach bardzo niskich temperatur może to wpłynąć na ich wydajność i sprawność. Wielu instalatorów wskazuje, że dla użytkowników pomp problemem może być odpowiednia ilość miejsca na pompę. Niektóre rodzaje pomp ciepła, zwłaszcza te wykorzystujące energię geotermalną, mogą wymagać dużej ilości miejsca na zainstalowanie systemu, co może być utrudnieniem w przypadku niewielkich działek lub miejskich mieszkań.

O czym musimy pamiętać?

Co z samą instalacją? Aby pompa ciepła działała efektywnie, konieczne jest odpowiednie zaprojektowanie i zainstalowanie systemu. Niewłaściwa instalacja może obniżyć efektywność i prowadzić do problemów z działaniem. Wielu użytkowników pomp ciepła stawia też na rozwiązanie, jakim jest fotowoltaika. Instalacja fotowoltaiczna pozwoli na pozyskiwanie niezbędnej energii do zasilania pompy, a sama fotowoltaika przyczyni się do znacznego zmniejszenia rachunków za energię.

Warto także pamiętać, że instalacja pompy ciepła ma sens w domach odpowiednio izolowanych. Częstym błędem jest zakup pompy do budynków, w których istnieje problem nieszczelności termoizolacyjnej. Wtedy pompa będzie stal dogrzewać regularnie wychładzający się budynek, generując wyższe koszty użytkowania.

Pompa ciepła? Zdecydowanie tak!

Nie ma wątpliwości, że rozwiązanie, jakimi są pompy ciepła, posiada wiele zalet. Instalacja takiego urządzenia w domu wpłynie pozytywnie nie tylko na temperaturę w domu, ale też na stan portfela. Prawidłowo zainstalowana i zaprogramowana pompa ciepła podniesie komfort wszystkich domowników.