Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Wełna Rockwool i inne otuliny, które warto wykorzystać w 2024 roku

otulina rockwool
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Otulina z wełny to popularny wybór monterów podczas prac izolacyjnych. Ten materiał jest używany m.in. w instalacjach centralnego ogrzewania czy rurociągach ciepłowniczych. Jego celem jest utrzymanie ciepła oraz zabezpieczenie całego układu przed skraplaniem się pary wodnej. Otulina Rockwool 800 to produkt bardzo dobrze znany w środowisku instalatorów i budowlańców. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, skąd bierze się tak duża popularność tego materiału i jakie są jego solidne zamienniki, to koniecznie przeczytaj poniższy tekst.

Dlaczego otulina Rockwool 800 to ulubieniec instalatorów i czym można ją zastąpić?

Od lat otulina Rockwool 800 wiedzie prym wśród izolacji technicznych. Pozycję na rynku zapewniają jej m.in. doskonałe parametry techniczne, uzyskiwane podczas procesu produkcji. W efekcie materiał jest trwały i solidnie spełnia swoją funkcję. Może być stosowany w temperaturze sięgającej nawet 250°C. Zazwyczaj zabezpiecza rurociągi grzewcze przed stratami ciepła. Wełna Rockwool jest wzmocniona warstwą folii aluminiowej oraz została wyposażona w samoprzylepną zakładkę, której celem jest ułatwienie montażu.

Jakie są inne rodzaje otulin wełnianych i jacy producenci zasługują na uwagę? Jeżeli nie interesuje Cię Rockwool 800, to istnieje kilka innych możliwości. Oto one:

  • Paroc HVAC Section AluCoat T – czyli wełna kamienna, która została pokryta warstwą folii zbrojonej. Świetnie nadaje się do izolacji rurociągów grzewczych, przewodów kominowych czy kanałów wentylacyjnych. Jest niepalna i wykazuje właściwości termiczne oraz akustyczne. Nie należy stosować jej na zewnątrz bez wyposażenia w specjalny płaszcz, ponieważ czynniki atmosferyczne mogłyby ją zniszczyć.
  • K-Flex K-Rock Alu – producent K-Flex znany jest z niezawodnych rozwiązań. Ten produkt to prawdziwa petarda w branży. K-Rock Alu dobrze sprawdza się w ekstremalnych warunkach, jest w stanie znieść temperaturę sięgającą 600°C! Stosuje się go zwykle do izolacji rur odpowiadających za transport cieczy. Produkt od zewnątrz został zabezpieczony powłoką z aluminium, która zwiększa odporność na kontakt z parą wodną.
  • Steinbacher – Steinwool Alu – to wybór dla tych instalatorów, dla których zgięcia instalacji bywają zmorą. Steinbacher oferuje gotowe kolana z wełny idealnie dopasowujące się do kształtu rur. Mogą być wykorzystywane do ograniczenia strat ciepła lub do izolacji akustycznej.

K-Flex, Steinbacher i Rockwool – cennik 2024

Zdecydowanie się na Rockwool 800 czy też inny materiał z wyżej wymienionych to opłacalna inwestycja. Zaprezentowane produkty różnią się oczywiście ceną. Kwota, jaką należy przeznaczyć, wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych za metr produktu. Ostateczny koszt zależy od szczegółów zamówienia. Robiąc zakupy – np. w sklepie Centrum Izolacji – kupujący musi wybrać wymiar średnicy wewnętrznej otuliny oraz grubość izolacji. Przed zakupami konieczne jest zmierzenie, ile metrów materiału przyda się, aby pokryć nim całą instalację.

W przypadku większych zamówień – większość sklepów zapewnia (za dodatkową opłatą) wysyłkę paletą. Oferta dotyczy wszystkich producentów – w tym wełny Rockwool. Cennik 2024 dotyczący dostaw powinien znajdować się na stronie każdej firmy lub zostać przedstawiony klientowi mailowo lub telefonicznie po uprzednim kontakcie.

Klasyczna wełna Rockwool to dobry wybór – zarówno jeśli chodzi o jakość, jak i cenę, ale warto również przyjrzeć się innym materiałom. Więcej informacji o przedstawionych w tekście produktach znajdziesz w sklepie CentrumIzolacji.com.pl