Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy fotowoltaika działa, gdy nie ma słońca i jest pochmurnie?

kobieta inżynier sprawdza panele fotowoltaiczne
Źródło zdjęć: freepik
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Jaki klimat mamy, każdy wie. Dużo jest dni pochmurnych, zimnych, ogólnie takich, że nie chce się z domu wychodzić. Wobec takiej aury przyszli posiadacze instalacji fotowoltaicznych zastanawiają się, jak to wpływa na pozyskiwanie energii ze słońca? Powstaje pytanie - skoro go nie ma, to czy fotowoltaika działa? Odpowiedzmy na te wątpliwości.

Fotowoltaika - postawmy na niezależność energetyczną

Panele fotowoltaiczne robią furorę w ostatnich latach, co nie dziwi, biorąc pod uwagę korzyści, jakie zapewniają. Pozwalają znacząco zmniejszyć rachunki za prąd, są bezobsługowe, trwałe, a do tego nie szkodzą środowisku naturalnemu. Dzięki nim nie musimy obawiać się wahań cen prądu. Panele fotowoltaiczne mają dość prosto budowę, składają się z kilku mniejszych jednostek, określanych jako ogniwa słoneczne. To one “łapią” promienie słoneczne i przekształcają go w prąd stały (DC). Musi zostać jednak przemieniony w prąd zmienny (AC), do czego służy falownik. 

Nie zawsze da się wykorzystać całą energię, dlatego też jej nadwyżka trafia do sieci energetycznej. Ale nie tylko, bo służy do tego magazyn energii do fotowoltaiki. Tak zebraną energię można później użyć, zwłaszcza w okresach, gdy słońce nie operuje tak mocno. Prawdą jest bowiem, że systemy fotowoltaiczne działają najlepiej, jak do ogniw trafia najwięcej światła, dzięki temu można wyprodukować największą ilość energii elektrycznej. Logiczne, prawda? Co jednak w pochmurne dni, szczególnie wtedy, gdy nie mamy magazynu energii?

Pochmurno - i co teraz? Co na to panele?

Pragniemy uspokoić - panele słoneczne działają także w pochmurne dni, niemniej praca nie jest tak efektywna, jak w normalnych warunkach, czyli wtedy, gdy słońce operuje optymalnie. Przyjmując szacunki, można powiedzieć, że w dni bez słońca ich wydajność spada od 10 do 30%. Wiele tu zależy od stopnia zachmurzenia. Do modułów promienie docierają praktycznie cały czas, lecz podczas pochmurnych dni są one rozproszone, a nie bezpośrednie, jak podczas pięknej aury. 

Ciekawostką zaś jest fakt, że chociaż, jak wiadomo, panele działają dzięki słońcu, to zbyt wysoka temperatura nie jest też dla nich zbyt korzystna. Jeśli ma więcej niż 25 stopni Celsjusza, moc paneli… się zmniejsza. Jak więc widzimy, nie jest to takie oczywiste i zero-jedynkowe, jak początkowo może się wydawać. Wygląda to więc tak, że panele najlepiej działają podczas optymalnej, słonecznej pogody. Niezbyt dobrze wpływają na nie upały, jak i pochmurna aura. Co prawda, w dalszym ciągu produkują prąd, ale z mniejszą efektywnością. 

Czy panele fotowoltaiczne działają w nocy?

Wiemy już więc, jak to wygląda, pójdźmy więc teraz dalej, sprawdzając, co się dzieje w nocy? A mianowicie, czy panele fotowoltaiczne produkują prąd także w godzinach nocnych? To niestety niemożliwe, bo w tym okresie nie ma żadnego światła słonecznego, więc nie ma szans, żeby instalacja mogła wytwarzać prąd. Co ciekawe, są one w stanie wytwarzać pewną ilość energii z innych źródeł, jak lampy uliczne czy nawet blask księżyca. Oczywiście, w takim wypadku wydajność jest bardzo niska. Rozwiązaniem wspomniane wcześniej magazyny energii, które zbierają jej nadmiar, który można wykorzystywać w czasie, gdy pobór jest słaby lub nie ma na niego szans. 

Podsumowując, fotowoltaika działa przez większość czasu, ale nie zawsze z taką intensywnością, co jak udowodniliśmy w powyższym artykule, uzależnione jest od różnych czynników, takich jak pora dnia i aura panująca na zewnątrz. Niezależnie od tego, nie ma wątpliwości, że warto zainwestować w tę instalację, wybierając zaufanego partnera - Jamat.pl. Firma działa na Śląsku, dlatego panele fotowoltaiczne Bielsko Biała to świetny wybór dla każdego, kto chce mieć niezawodne rozwiązanie w obszarze fotowoltaiki. Ale nie tylko fotowoltaika, bo firma Jamat.pl oferuje też inne usługi - sprzedaż magazynów energii, wykonywanie instalacji elektrycznych od podstaw, montaż klimatyzacji, instalowanie pomp ciepła i wiele, wiele innych. Firma ma wieloletnie doświadczenie w świadczeniu usług na najwyższym poziomie, dlatego zachęcamy do lepszego poznania. Fotowoltaika Bielsko - warto zapamiętać!