Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Suszarka kondensacyjna do ubrań - jak często należy ją czyścić?

Suszarka kondensacyjna
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Suszarka do ubrań to sprzęt, który przyda się w każdym domu. Każdy, kto zdecyduje się na takie urządzenie, zwykle komentuje, że to opłacalna inwestycja. Żeby suszarka działała bezawaryjnie przez długi czas, trzeba odpowiednio o nią dbać. Dowiedz się, jak często należy ją czyścić i jak robić to we właściwy sposób!

Suszarka kondensacyjna - jak wybrać dobry model?

Jeśli zależy ci na tym, by sprzęt działał bez problemów przez długi czas, zacznij od zakupu modelu uznanego producenta. Pomocne mogą okazać się recenzje użytkowników, które znajdziesz przy konkretnych produktach w sklepie online. Zwykle zawarte są w nich relacje o tym, jak zakupiona pozycja sprawdza się w praktyce - często wiele miesięcy po sfinalizowaniu transakcji.

Czy droższe sprzęty są gwarancją lepszej jakości działania? Nie musisz decydować się na modele wyłącznie z najwyższej półki cenowej. Dobrze oceniane propozycje kosztują niewiele ponad 2500 zł! Przyjrzyj się urządzeniom marki Whirlpool, Beko, LG, Bosch czy Samsung.

Na jakie parametry zwracać uwagę, szukając najlepszego modelu? Przeanalizuj szczegółowo:

  • wielkość wsadu;
  • wymiary sprzętu;
  • klasę energetyczną;
  • poziom hałasu;
  • zastosowane technologie;
  • łatwe sterowanie;
  • wyświetlacz i prezentowane informacje;
  • atrakcyjne wzornictwo.

Suszarka kondensacyjna z pompą ciepła - czy warto?

Szczególnym rodzajem suszarek kondensacyjnych są modele z pompą ciepła. Co to oznacza? Taki model jest bardziej energooszczędny! Pompa ciepła wykorzystuje temperaturę do odparowania wody z ubrań. Następnie - oddziela parę wodną od powietrza, zamieniając ją z powrotem w płynną postać. Ciepło powstające podczas kondensacji, bo tak nazywa się proces zamiany pary wodnej w wodę, jest używane przy kolejnym cyklu odparowania wody z ubrań.

Wiele osób decyduje się na suszarkę kondensacyjną z pompą ciepła ze względu na niższe zużycie energii, nawet licząc się z tym, że za taki sprzęt trzeba często więcej zapłacić.

Jak dbać o suszarkę? Najważniejsze kwestie

Skoro wiesz już, jak wybrać odpowiedni sprzęt, pora określić, jak właściwie o niego zadbać. Czyszczenie urządzenia jest bardzo ważne dla bezawaryjnego funkcjonowania urządzenia. O co zadbać w pierwszej kolejności? Zwróć uwagę na filtr powietrza - powinieneś go czyścić po każdym użyciu, minimum raz w tygodniu. Czysty filtr oznacza, że suszenie będzie efektywne. Nie zapominaj też o opróżnianiu zbiornika na wodę kondensacyjną. Po każdym cyklu suszenia podnosi się jej poziom. Zwykle trzeba go opróżniać po każdym suszeniu ubrań. To najważniejsze kwestie, o które trzeba zadbać przy suszarce. Okresowo dobrze jest również sprawdzać i oczyszczać kanały powietrzne suszarki - zwykle szczegółowe informacje znajdziesz w instrukcji producenta.

Jak prawidłowo myć suszarkę? Przede wszystkim - regularnie, na przykład raz w tygodniu, przy gruntowniejszych porządkach łazienki. Zwróć uwagę przede wszystkim na uszczelki drzwiczek suszarki - tam zbierają się często zabrudzenia, których nie widać gołym okiem. Do pozbycia się zanieczyszczeń użyj delikatnego detergentu albo jednej z substancji wybieranych do porządkowania bez użycia chemii - na przykład soku z cytryny.

Zwracaj też uwagę, czy poprawnie korzystasz z suszarki - zwłaszcza czy jej nie przeładowujesz. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że sprzęt będzie działał tak, jak przewidział producent! Dopilnuj również, by do bębna nie dostały się drobne przedmioty, które mogą uszkodzić sprzęt w środku. Najlepiej wyrobić sobie taki nawyk jeszcze przed włożeniem odzieży do bębna pralki, bo w mokrych ubraniach trudniej wyczuć twarde elementy. Możesz je więc przeoczyć, przekładając odzież do suszarki.

Więcej wskazówek znajdziesz zwykle w instrukcji obsługi. Zapoznaj się z nimi, by mieć pewność, że dokładasz wszelkich starań, by twój sprzęt posłużył ci możliwie jak najdłużej - i to bez awarii! Chcesz wybrać dobry model do twojej łazienki? Sprawdź wszystkie suszarki kondensacyjne w sklepie MediaMarkt!