Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Urządzasz pokój przedszkolaka? Sprawdź, o czym powinieneś wiedzieć

pokój przedszkolaka
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Dziecięcy pokój to przestrzeń, w której mały człowiek spędza długie godziny każdego dnia. To tam śpi, bawi się, przyjmuje gości i realizuje większość swoich pasji. Z tego też powodu układ oraz aranżacja tego pomieszczenia nie powinny być przypadkowe, lecz wręcz przeciwnie – bardzo dobrze przemyślane. O czym musisz pamiętać podczas urządzania pokoju dla przedszkolaka? Przeczytaj poniższy artykuł, a wszystko stanie się jasne!

Rozpocznij od dobrego planu

Jak urządzić pokój dziecka? Pracę rozpocznij od przygotowania dobrego planu. To właśnie on powinien stanowić podstawę całego przedsięwzięcia. Na kartce papieru lub w programie graficznym rozmieść wszystkie potrzebne meble, uwzględniając ich rzeczywiste wymiary. W ten sposób będziesz wiedzieć, jakie ustawienie będzie najbardziej funkcjonalne.

Dobrze, gdy pokój dziecięcy, w miarę możliwości, będzie podzielony na strefy. Miejsce spania, zabawy i nauki powinny być od siebie oddzielone. W ten sposób uniknie się chaosu organizacyjnego, a korzystanie z pomieszczenia będzie o wiele łatwiejsze.

Co powinno znaleźć się w pokoju przedszkolaka?

Jakie meble są obowiązkowe w pokoju dziecka w wieku przedszkolnym? Z całą pewnością jest to wygodne łóżko z odpowiednio dobranym materacem, szafa na ubrania oraz regał na zabawki. Przechowywanie mogą ułatwić specjalne pojemniki lub skrzynie – możesz je wówczas ustawić nawet na podłodze.

Przedszkolak już niebawem stanie się uczniem. Warto więc już zawczasu zaopatrzyć go w biurko oraz ergonomiczny fotel. Będzie to znakomite miejsce do rysowania, kolorowania, lepienia z plasteliny, a w późniejszym czasie – do nauki i odrabiania lekcji.

Twoje dziecko ma mnóstwo książek i uwielbia je czytać? Stwórz mu kącik czytelniczy – niewysoki regał jako biblioteczka i fotel glamour pozwolą mu na rozwijanie swojej pasji w doskonałych i przytulnych warunkach.

Jak zaaranżować niewielki dziecięcy pokój?

Wszystkie wymienione wyżej meble są niezbędne w pokoju przedszkolaka. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy metraż pomieszczenia nie pozwala na umieszczenie ich wszystkich? Czy należy z czegoś zrezygnować? Wcale nie musisz. Warto skorzystać z nowoczesnych rozwiązań, takich jak np. antresola dla dzieci. Ciekawe propozycje oferuje sklep internetowy Enwomeble.

W jego ofercie możesz znaleźć konstrukcje, które składają się z łóżka umieszczonego na podwyższeniu oraz z pustej przestrzeni pod nim. Warto ją wykorzystać – to właśnie tam możesz stworzyć miejsce do nauki, zabawy lub do czytania książek. W ten sposób zaoszczędzisz dużo wolnego miejsca i przeznaczysz je na coś zupełnie innego.

Takie rozwiązanie sprawdzi się także w pokoju przeznaczonym dla dwójki dzieci. Dzięki niemu każdy z maluchów będzie miał swoja własną, osobistą przestrzeń.

Jakie dodatki umieścić w pokoju przedszkolaka? 

Tak, jak w każdym pomieszczeniu, tak i w pokoju dziecięcym nie powinno zabraknąć dodatków. Oczywiście kolorowe zabawki znakomicie zdobią to miejsce, warto jednak pomyśleć o kilku dekoracjach. Ciekawym rozwiązaniem są zasłony, które dodają wnętrzom dużo przytulności. Zawieszone na ścianach ramki z rysunkami pociech mogą stanowić znakomitą pamiątkę na lata, a rodzinne fotografie zawsze wywołają uśmiech na twarzy dziecka.