Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy rolety zewnętrzne wymagają uwagi w okresie zimowym? Sprawdźmy!

rolety zewnętrzne
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Rolety zewnętrzne to element, który może zapewnić więcej prywatności, ale i komfort termiczny, zarówno latem, jak i zimą. Nic więc dziwnego, że wybierane są coraz chętniej. Na co należy zwrócić uwagę, aby służyły nam przez wiele lat?

Rola rolet zewnętrznych w ochronie przed zimowymi warunkami 

Zastosowanie rolet zewnętrznych jest nieocenioną pomocą w zachowaniu komfortu termicznego zimą. To właśnie przez otwory okienne bardzo często ucieka najwięcej ciepła z powodu niedostatecznych uszczelnień czy nieszczelnych pakietów szybowych. Z czasem każde okno traci swoje właściwości uszczelniające, zwłaszcza gdy nie dba się odpowiednio o czyszczenie i konserwację uszczelek. Rolety zewnętrzne tworzą „poduszkę ochronną”, nie dopuszczając zimnego powietrza do wnętrza budynku i zapobiegając ucieczce ciepłego powietrza. Profile aluminiowe rolet są wypełnione pianką poliuretanową bezfreonową, która zapewnia odpowiednią izolację termiczną. Dzięki ograniczeniu utraty ciepła można zaoszczędzić również na ogrzewaniu budynku, energii elektrycznej czy środkach opałowych w zależności od stosowanego systemu ogrzewania.

Warto podkreślić, że rolety zewnętrzne chronią również przed nadmiernym hałasem, co jest pomocne, szczególnie w miejscach, gdzie jego poziom jest podwyższony, np. w przypadku budynków usytuowanych przy ruchliwych drogach. Zewnętrzne rolety wykonane z trwałych i odpornych na uszkodzenia materiałów to gwarancja większego komfortu mieszkańców w okresie zimowym oraz oszczędności.      

Wpływ warunków zimowych na rolety zewnętrzne 

Aluminiowe rolety zewnętrzne Bielsko dostępne są w różnych wariantach i w odniesieniu do każdego z nich bardzo istotne jest prawidłowe użytkowanie w okresie zimowym, aby zarówno mechanizm działał prawidłowo, jak i poszczególne elementy nie zostały uszkodzone.

Można zdecydować się na rolety zewnętrzne podtynkowe. Oczywiście to rozwiązanie dedykowane jest osobom, które są na etapie budowy i wykańczania nowego domu. Do istniejących budynków warto wybrać rolety zewnętrzne montowane na elewacji albo we wnęce okiennej. W każdym przypadku do wyboru jest mechanizm ręczny albo automatyczny. W przypadku napędów elektrycznych możliwe jest sterowanie radiowe przy użyciu pilota lub przewodowe za pomocą wyłączników. System automatyczny może działać też w ramach systemu inteligentnego domu i centralnego czy też zdalnego sterowania.

Silniki wyposażone w detekcję przeszkód i oblodzenia to dobre rozwiązanie, gdyż dzięki niemu można uniknąć uszkodzeń powstałych wskutek pozostawienia jakiegoś przedmiotu w świetle pracy osłony lub oblodzenia pancerza. W okresie zimowy zabrania się pozostawiania rozszczelnionych perforacji rolet. Podczas przejścia temperatury poniżej 0 stopni woda znajdująca się w tych miejscach może ulec zamrożeniu, doprowadzając do uszkodzeń pancerzy oraz rolety.

Praktyczne porady

Należy dbać, by osłona była w pozycji całkowicie otwartej lub zamkniętej, gdy mocno wieje wiatr. Jeżeli roleta przymarznie, nie należy otwierać jej na siłę. Trzeba odłączyć napęd ze zdalnego sterowania oraz poczekać aż lód zacznie się topić. Następnie należy otwierać roletę stopniowo, w miarę możliwości strącając części lodu, czy usuwając wodę.