Schody drewniane na beton - kilka informacji przed decyzją pomiędzy schodami klasycznymi lub dywanowymi
Schody drewniane w naszych domach zaczęły pełnić dwie funkcje - pierwszą z nich jest wygodna i bezpieczna komunikacja pomiędzy kondygnacjami, druga to funkcja estetyczna mająca za zadanie przykuwać uwagę gości odwiedzających nasze domy.
O schodach drewnianych:
Schody drewniane wykonywane są zazwyczaj z twardego drewna pochodzenia polskiego. Najpopularniejszym drewnem jest dąb lub jesion, każde z nich jest bardzo wytrzymałe lecz różne pod względem wizualnym. Odpowiednio sezonowane a później suszone drewno pozwala na wykonanie solidnych i wytrzymałych schodów drewnianych.
Na schody drewniane składają się głównie stopnie, podstopnice, balustrada i listwy przyścienne. Pokrótce opiszemy procesy produkcji i montażu schodów oraz ich konfigurację. Schody drewniane na beton
Stopnie drewniane zazwyczaj klejone są z kilku kantówek po długości. Stopień składający się z kilku lameli jest bardzo odporny na siły i naprężenia, które w nim powstają - musimy pamiętać, że drewno jest materiałem higroskopijnym (wciąga i oddaje wilgoć znajdującą się w jego otoczeniu. Trzeba pamiętać o zapewnieniu odpowiednich warunków gdy schody zostaną już zamontowane w domu. Idealne parametry wilgotności powietrza mieszczą się w przedziale 45-60% oraz temperaturze 18-22 stopnie w sezonie grzewczym.
Montaż schodów drewnianych
Montaż schodów wraz z balustradą i listwami na budowie u klienta zazwyczaj trwa 2-3 dni robocze. Stopnie mocowane są za pomocą specjalnych kotew i kleju poliuretanowego w formie piany. Wilgotność betonu w trakcie montażu nie powinna przekraczać 2%, ze względu na to, że drewno o wilgotności 6-8% potrafi zaabsorbować wilgoć z podłoża.
Wersja RUSIK lub NATUR
Schody drewniane na beton występują w dwóch wersjach - pierwszą z nich jest RUSTIK zawierający sporą ilość sęków i pęknięć uzupełnionych czarnym twardym woskiem oraz delikatnych przebarwień. Drugą opcją jest wersja NATUR - czysta, nie zawierająca dużych sęków i pęknięć.
Podstopnice i listwy przyścienne
Kolejnym etapem jest wybór podstopnic - w wersji drewnianej o grubości 18-20 mm lub wykonanych z płyty MDF obustronnie laminowanej o grubości 18 mm w dowolnym kolorze z palety RAL. Dotyczy to również listew przyściennych - mogą być drewniane lub z płyty MDF lakierowanej na biało.
Zabezpieczenie elementów drewnianych:
Większość klientów decyduje się na zabezpieczenie schodów olejem twardym w technologii LED UV VESTING. Opcja olejowana jest bardziej ekologiczna i łatwiejsza w późniejszej eksploatacji i renowacji. Elementy zabezpieczone olejem można regenerować i odnawiać bez konieczności posiadania odpowiedniej wiedzy i narzędzi.
Schody klasyczne i dywanowe - które wybrać?
Schody dywanowe charakteryzują się minimalistycznym stylem wykonania, prostotą i elegancją. Stopnie i podstopnice mają grubość 40 mm. Do schodów dywanowych proponujemy balustrady wykonane ze szkła, stali lub drewna.
Schody klasyczne z kapinosem posiadają wysunięty o 25 mm nosek, który ma za zadanie zwiększyć głębokość stopnia. Schody klasyczne z kapinosem idealnie wkomponowują się zarówno w nowoczesny jak i klasyczny styl wykończenia domu.
Firma AVANTE SCHODY specjalizuje się w produkcji i montażu schodów drewnianych na terenie województwa małopolskiego i śląskiego.