Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak skutecznie zmniejszać zużycie energii w domu?

dłoń trzymająca mały domek z wyrastającym z niego drzewem
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Zgodnie z badaniami Głównego Urzędu Statystycznego zużycie energii elektrycznej na jedną osobę w naszym kraju systematycznie rośnie. Efekt nadmiernego zużycia prądu widać przede wszystkim na rosnących rachunkach za energię. Jakie urządzenia pobierają najwięcej prądu? Czy możliwe jest zminimalizowanie zużycia?

Z czego wynika wysokie zużycie energii w naszych domach?

Sprzęty elektryczne od wielu lat dominują nasze życie – wpływają na nasz komfort, ale też na to, w jaki sposób spędzamy czas. Coraz większa ilość sprzętów tego typu w domu sprawia, że z roku na rok konsumujemy coraz więcej energii. Idzie t w parze z rosnącymi cenami za prąd – wahania cen wynikają przede wszystkim z niepewnej ceny surowca, ale też uwarunkowań geopolitycznych. Na ilość zużytej energii w domu wpływa kilka czynników: przede wszystkim jest to wybrana klasa energetyczna danych sprzętów. Im wyższa klasa, tym pewność, że urządzenie pracuje w sposób wydajny i ekonomiczny. Drugą kwestią jest oczywiście to, jak często korzystamy z danego sprzętu.

Rachunki i przyzwyczajenia domowników

Wiele mówi się o przyzwyczajeniach użytkowników – to nasze niewielkie zwyczaje przyczyniają się w dużej mierze do wysokości rachunków za prąd. Przykładem może być wielokrotne gotowanie wody w czajniku bezprzewodowym (bo ciągle coś nas „odciąga” od czajnika). Innym przykładem jest pozostawianie światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa. Okazuje się też, że już samo gotowanie wody w garnku pod przykryciem zmniejsza zużycie prądu nawet o 25%! Dobrym zwyczajem będzie też włączanie wyłącznie zapełnionej zmywarki czy gotowanie wody w czajniku wyłącznie w takiej ilości, jaką aktualnie potrzebujemy.

zużycie wody

Jakie działania wpłyną na zmniejszenie rachunków za prąd?

Chcąc zminimalizować rachunki za prąd, warto przede wszystkim przyjrzeć się z bliska codziennie użytkowanym sprzętom, ich klasie energetycznej oraz temu, jak sami z nich korzystamy. Niezwykle ważne jest, by kupowane przez nas sprzęty, takie jak kuchenka, płyta indukcyjna czy lodówka posiadały najwyższą klasę.

Jedną z pierwszych zmian, którą rekomendują specjaliści, jest zamiana klasycznych żarówek na żarówki LED-owe. Zużywają one o kilkadziesiąt procent mniej energii w porównaniu z klasycznymi żarówkami. Gaśmy światło! Pozostawiania po sobie światła w pomieszczeniach, gdzie nikt nie przebywa, warto się oduczyć – mówią eksperci marki Emiternet.

Wyłączaj urządzenia

Pozostawianie urządzeń takich jak komputery w trybie czuwania również przyczynią się do zwiększenia rachunków za prąd. Wprawdzie generują one niski pobór prądu, jednak w skali roku może być to nawet kilkadziesiąt złotych!

Ogrzewaj pomieszczenia z głową

Ogrzewanie to zagadnienie, które warto przemyśleć już na etapie budowy domu. Zdecydowana większość urządzeń grzewczych jest zasilana energią elektryczną. Wśród najlepszych rozwiązań, pozwalających na zminimalizowanie rachunków za prąd, jest zaprogramowanie pieca, aby włączał się tuż przed przyjściem domowników ze szkoły czy z pracy do domu. Warto również zadbać o skręcanie kaloryferów, kiedy nie ma nas w domu – nie ma potrzeby ogrzewania pustych pomieszczeń.

pompy ciepła

Pozyskiwanie energii z natury

Doskonałym sposobem na to, aby znacząco zmniejszyć domowe rachunki, jest zainteresowanie się tematem odnawialnych źródeł energii. Zaliczamy do nich promienie słoneczne, ale również wiatr, wodę, biomasę. Współcześnie pozyskiwanie takiej energii nie jest trudne – ułatwia to fotowoltaika czy turbiny wiatrowe. W Polsce od lat widać olbrzymie zainteresowanie tymi rozwiązaniami, dzięki czemu coraz większa ilość Polaków może nie tylko korzystać z „zielonej energii”, ale też znacząco zmniejszać rachunki za prąd. Wykorzystanie OZE ma znacznie więcej zalet – jedną z nich jest brak emisyjności spalin, przez co znacząco wpływamy pozytywnie na środowisko.

Wadą instalacji OZE jest ich wysoki koszt początkowy. Ze względu jednak na wspieranie „zielonych” rozwiązań w Polsce, możliwe jest ubieganie się o dofinansowanie dla instalacji fotowoltaicznych czy pomp ciepła.