Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zalety smart home

renderowanie 3d modelu domu
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Smart home, czyli system domu inteligentnego jest produktem coraz chętniej wybieranym przy okazji budowy domu czy też wyboru mieszkania od dewelopera. Możliwości, jakie dają takie systemy, są olbrzymie. Dzięki nim dom może stać się jeszcze lepszą przestrzenią do życia dla domowników. Smart home to jednak nie tylko dom – to również możliwość wykorzystania instalacji inteligentnego budynku w biurach.

Początki smart home

Rozwiązania, które obecnie uznalibyśmy za początki smart home, dostępne były już kilkadziesiąt lat temu. Dopiero teraz jednak system sterowania różnymi elementami został scalony i pozwala na kompleksowe zarządzanie domem czy biurem. Jak w praktyce wygląda tworzenie inteligentnego domu? Czy taka instalacja może być stworzona na każdym etapie budowy domu?

Kompleksowe rozwiązania dla każdego

Smart home to rozbudowany system, oparty zarówno na klasycznej infrastrukturze sieciowej, jak i technologii radiowej czy WI-FI. System pozwala na sterowanie oświetleniem (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu), umożliwia regulowanie pracy rolet zewnętrznych i wewnętrznych. Zaawansowane systemy smart home umożliwiają kontrolowanie temperatury i wilgotności w pomieszczeniach, nadzorowanie zaworów wody, automatyczne zamykanie zamków w drzwiach czy ich otwieranie. Rozbudowane możliwości smart home dają możliwość na wybranie takich elementów, które pozwolą czuć się we własnym domu bezpieczniej i bardziej komfortowo. Warto również wspomnieć o tym, że systemy smart home wykorzystać można nie tylko w budynkach, ale też wokół nich. Zaawansowany system smart home sprawdzi poziom wilgotności gleby w ogrodzie i w razie jej przesuszenia automatycznie włączy zraszacze.

Jak steruje się systemem smart home? Umożliwia to dedykowana aplikacja, która może być obsługiwana z wysokości smartphone lub też tabletu. Aplikacje projektowane są w taki sposób, by ich obsługa nie sprawiała żadnych problemów.

aplikacja inteligentnego domu

Twórz sceny świetlne!

Jednym z najbardziej cenionych atutów smart home jest możliwość zarządzania światłem w domu czy w mieszkaniu. Dotyczy to przede wszystkim automatycznego włączania oświetlenia w momencie, kiedy ktoś do niego wchodzi, ale też wyłączanie światła, kiedy w pomieszczeniu nie ma nikogo. Takie proste funkcje pozwalają przede wszystkim na oszczędność prądu oraz niższe rachunki. Dzięki czujnikom rozmieszczonym w całym domu system „widzi”, gdzie światło jest zbędne. Smart home pozwala na tworzenie scen świetlnych – są to zaprogramowane zdarzenia, w których możemy określić poziom intensywności światła, jak również jego barwę. W ten sposób każde pomieszczenie zyskuje nietuzinkową oprawę - mówią specjaliści smart home marki Emiter, która proponuje instalacje smart home renomowanych producentów Grenton czy Divus.

Smart home i odnawialne źródła energii

Warto wiedzieć, że system smart home może być sparowany z domową instalacją fotowoltaiczną czy też pompą ciepła. Dzięki zaawansowanej technologii smart home da nam szczegółowe informacje o pracy instalacji, nadmiarowej energii, możliwości jej magazynowania. Smart home ułatwi codzienne korzystanie z takich elementów jak magazyn energii czy pompa ciepła.

panel sterowania domem

Kiedy warto zdecydować się na system smart home?

Instalatorzy i producenci systemów smart home nie pozostawiają złudzeń – im szybciej podjęta zostanie decyzja o instalacji systemu, tym lepiej. Najlepszym momentem na zaproszenie instalatora smart home jest stan surowy zamknięty domu. Dzięki temu możliwe będzie realizowanie kolejnych elementów sieci smart home i jednoczesne wykańczanie mieszkania. By stworzyć system smart home, przede wszystkim warto opowiedzieć instalatorowi o swoich oczekiwaniach. Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie rozwiązania będą dla nas najlepsze, warto spytać o poradę – instalator z pewnością podpowie, co może okazać się przydatne. Pamiętajmy również, że sam instalator będzie nadzorował wszelkie prace związane z siecią smart home, jego zadaniem jest także kontakt z innymi podwykonawcami, uzgadnianie konkretnych rozwiązań i urządzeń. Musi on też reagować, kiedy okaże się, że produkt zawarty w założeniach produktowych jest niedostępny na rynku.

Ile rwa stworzenie instalacji smart home oraz wdrożenie tego systemu?

Szacuje się, że stworzenie podstawowej instalacji smart home zajmuje od kilku tygodni do kilku miesięcy. Warto pamiętać, że prace nad instalacją wykonywane są zgodnie z harmonogramem prac innych instalacji, nierzadko są od siebie zależne. Kolejne elementy systemu uruchamiane będą stopniowo, dzięki czemu możliwe stanie się wychwycenie ewentualnych błędów. Ostatni etap tworzenia instalacji smart home to jej zaprogramowanie i wdrożenie domowników w jej użytkowanie.