Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Funkcjonalny salon - jak optymalnie urządzić wnętrze?

meble do salonu
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Salon to serce każdego domu. To właśnie w nim przecinają się ścieżki wszystkich domowników i ich gości. Salon może też pełnić funkcję miejsca wypoczynku czy pokoju reprezentacyjnego. Przy planowaniu jego aranżacji trzeba więc zwrócić szczególną uwagę na funkcjonalność. Przedstawiamy kilka prostych rozwiązań, które pozwolą Ci urządzić funkcjonalny salon niezależnie od jego metrażu.

Co składa się na funkcjonalność salonu?

Funkcjonalność jest jednym z najważniejszych elementów każdego dobrze urządzonego wnętrza. Pod tym pojęciem należy rozumieć zdolność pomieszczenia do dobrego spełniania wyznaczonych mu funkcji i zaspokajania potrzeb użytkowników. Do najważniejszych czynników, które decydują o funkcjonalność salonu, należą:

 • komfort użytkowania pomieszczenia,
 • odpowiedni podział na strefy,
 • łatwość komunikacji w obrębie pomieszczenia,
 • właściwe oświetlenie,
 • odpowiedni dobór mebli,
 • kolorystyka i wzornictwo sprzyjające relaksowi.

Funkcjonalny salon powinien zostać zaprojektowany zgodnie z zasadami ergonomii. Przy jego aranżacji dużą rolę odgrywają jednak indywidualne cechy, potrzeby i upodobania mieszkańców. Z tego powodu przed przystąpieniem do urządzania salonu należy się zastanowić, jakie funkcje ma spełniać i kto będzie z niego korzystał.

Określenie najważniejszych funkcji salonu

Pierwszym krokiem do urządzenia praktycznego i komfortowego salonu jest wyznaczenie jego głównych funkcji. W zależności od potrzeb salon może odgrywać rolę:

 • miejsca do wypoczynku

Jeśli salon ma służyć przede wszystkim do relaksu, należy wyposażyć go w wygodne i praktyczne meble do salonu, takie jak: sofa, fotele, narożniki, pufy, stolik kawowy i szafka pod telewizor nowoczesna. Miłośnicy książek powinni pomyśleć również o umieszczeniu w salonie biblioteczki oraz dodatkowego źródła światła. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na odpowiednią kolorystykę pomieszczenia. Lepiej unikać krzykliwych wzorów i mocnych, pobudzających kolorów (np. czerwonego, pomarańczowego). Zamiast nich warto postawić na jasne, pastelowe barwy, zwłaszcza o właściwościach wyciszających (np. błękitny, zielony).

 • pokoju gościnnego

Chcesz wykorzystywać salon jako miejsce spotkań towarzyskich? Zaplanuj w nim rozbudowaną strefę jadalną – z dużym stołem, krzesłami i barkiem. Przydatna może okazać się również rozkładana sofa, która w razie potrzeby przyda się jako dodatkowe miejsce do snu dla gości.

 • pokoju rodzinnego

Salon, zwłaszcza w małych mieszkaniach, jest miejscem, w którym koncentruje się rodzinne życie. Z tego powodu warto wygospodarować w nim specjalną przestrzeń do zabawy i nauki dla najmłodszych. Powinny się w niej znaleźć: niskie krzesła i stolik, pufy, regał, miękki dywan. Warto sięgnąć również po kosze, pudełka i meble ze schowkami, gdzie dzieci będą mogły ukryć swoje zabawki czy przybory.

 • miejsca reprezentacyjnego

Dobrze urządzony salon może być najbardziej reprezentacyjnym miejscem w całym domu. Istotne jest więc, by oddawał charakter mieszkania i wyrażał indywidualizm jego mieszkańców. Jeśli zależy Ci na wyeksponowaniu walorów wizualnych salonu, postaw na oryginalne dekoracje, lampy i rośliny. Ozdobą Twojego wnętrza mogą być również nowoczesne komody do salonu. Nie zapomnij także o osobistych pamiątkach, takich jak zdjęcia bliskich osób czy drobiazgi przywiezione z podróży.

Podział salonu na strefy

Wiele osób decyduje się na nadaniu salonowi kilku funkcji. W takim przypadku należy pamiętać o właściwych proporcjach między strefami i ich odpowiednim usytuowaniu względem siebie. Do wydzielenia poszczególnych stref w pomieszczeniu można wykorzystać nowoczesne meble do salonu, ozdobne panele ścienne, fototapety, dekoracje ścienne. Dobrym pomysłem może okazać się również wyodrębnienie w salonie miejsc o różnych funkcjach za pomocą kolorystyki lub tekstury ścian. Przy planowaniu podziału przestrzennego salonu warto uwzględnić kilka zasad:

 • kącik dziecięcy najlepiej umieścić w rogu pomieszczenia, z dala od drzwi wejściowych;
 • strefa wypoczynkowa z telewizorem może znajdować się w centrum pomieszczenia;
 • strefę jadalną warto umieścić w pobliżu wyjścia na taras lub kuchni;
 • strefa reprezentacyjna powinna być zlokalizowana naprzeciwko wejścia do salonu lub strefy gościnnej.

Harmonia w salonie

Aranżacja salonu powinna być nie tylko funkcjonalna, ale również harmonijna. Jeszcze przed zakupem mebli i innych elementów wyposażenia powinieneś więc określić, w jakim stylu (np. skandynawskim, eklektycznym, industrialnym, glamour) chcesz urządzić swój salon. Postaraj się zachować spójność pod względem kolorów, materiałów, faktur czy wzorów. Dzięki temu Twój salon z pewnością zawsze będzie prezentował się stylowo.