Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Sztukateria gipsowa jako element dekoracyjny: Jak podkreślić piękno wnętrza swojego domu?

Sztukateria gipsowa
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Marzysz o eleganckim wnętrzu niczym z przedwojennej kamienicy? Podoba Ci się uroda paryskich mieszkań i klasyczne detale? Zobacz, jak wykorzystać sztukaterię w aranżacji wnętrza.

Sztukateria wewnętrzna to jeden z popularnych sposobów na dekorację wnętrza. Pozwala na stylowe i eleganckie wykończenie wnętrz. Podkreśla klasyczny styl aranżacji. Dekoracja ścian w postaci sztukaterii gipsowej to niezbędny element w tak modnych dziś stylach jak modern classic, styl paryski czy Hamptons. Co warto wiedzieć o sztukaterii do salonu, sypialni czy innych pomieszczeń?

Kolumny gipsowe: elegancja i majestat

Jednym z ciekawych elementów dekoracyjnych wnętrza są sztukateryjne kolumny gipsowe. Można je umieszczać w wybranym miejscu na ścianie. Kolumny to detale architektoniczne, które pochodzą z czasów antycznych. Ozdabiały rezydencje, domy i świątynie w starożytnym Rzymie i Grecji. Chętnie wykorzystywano je w renesansowych Włoszech, w królewskich rezydencjach Francji, a później – w eleganckich wnętrzach w całej Europie.

Kolumny to dekoracyjne elementy gipsowe, które całkowicie odmienią wnętrze. Wprowadzą do niego elegancję i powiew historii. Doskonale komponują się z nowoczesnym czy minimalistycznym wyposażeniem, tworząc niepowtarzalną eklektyczną aranżację. Warto je zamówić do stylowego i przestronnego salonu, do reprezentacyjnego hallu, ale także do takich wnętrz jak luksusowe restauracje, hotele czy inne miejsca publiczne.

Głowice i bazy do kolumn: szczegół, który robi różnicę

Głowice do kolumn to element, który nadaje kolumnom sztukateryjnym charakter. Takie samo zadanie spełniają też bazy do kolumn gipsowych. To one decydują o tym, czy ten detal architektoniczny jest prosty i ponadczasowy czy – wręcz przeciwnie – ozdobny i mocno stylizowany.

Starożytni Grecy wynaleźli piękne rodzaje głowic kolumn: jońskie, korynckie oraz doryckie. Różniły się one ilością i wyglądem detali. W przypadku kolumn jońskich były to spiralne dekoracje przypominające muszlę ślimaka, w przypadku korynckich – piękny śródziemnomorski krzew akant. Także dziś możesz wybierać spośród głowic i baz kolumn odwzorowujących starożytne style lub postawić na bardziej współczesny i prosty wygląd kolumny.

Pilastry i głowice do pilastrów: klasyczna elegancja

Pilastry są bardzo klasycznym elementem architektonicznym, stosowanym jako części efektownej fasady lub jako detal zdobiący wnętrza. Pilaster jest rodzajem płaskiego filara i – podobnie jak kolumna – składa się z głowicy, trzonu i czasem bazy.

Do czego służą pilastry dekoracyjne? Dzielą ścianę na mniejsze części i nadają jej rytm. Dynamizują całą kompozycję. Potrafią także pełnić funkcję konstrukcyjną lub zabezpieczać ścianę przed zniszczeniem. Stosuje się je także przy bocznej części obramowania drzwi.

Jakie pilastry wybrać? Podobnie jak w przypadku kolumn, głowice pilastrów nawiązują najczęściej do starożytnych wzorów. Mogą być bardzo ozdobne – na wzór kolumny jońskiej czy korynckiej – lub całkiem proste. Wybór zależy tylko od Ciebie.

Fasety gipsowe: szlachetna ozdoba wnętrza

Popularnym rodzajem dekoracji ściennych i sufitowych są także fasety gipsowe. Wykorzystuje się je najczęściej w roli ozdoby sufitu przy zetknięciu go ze ścianą.

Fasety będą niezastąpione jako elegancka aranżacja wnętrza. Do wyboru masz wiele różnych modeli, od prostych po wyszukane i bardzo ozdobne. Dzięki temu możesz użyć fasety jako inspiracji dekoracyjnej do wnętrza klasycznego, ale i nowoczesnego.

Ciekawym zastosowaniem fasety jest wykorzystanie jej jako sztukaterii oświetleniowej. Fasety mogą być stylową osłoną dla oświetlenia umieszczonego wokół sufitu. Podkreślisz w ten sposób wyjątkowość wnętrza i stworzysz niepowtarzalną atmosferę w pomieszczeniu.

faseta gipsowa

Przykładowa faseta gipsowa od Nord-Gips

Sztukateria gipsowa w praktyce: porady i triki

Sztukateria gipsowa w designie wnętrz odgrywa ważną rolę, i to nie tylko dekoracyjną. Dzięki niej poprawisz proporcje pomieszczenia – poszerzysz je lub wydłużysz. Skutecznie zamaskujesz też wszystkie niedoskonałości.

Montaż sztukaterii gipsowej jest prosty i szybki. Tego typu detale architektoniczne gipsowe można też z powodzeniem malować zwykłymi farbami ściennymi, co daje ogromne możliwości aranżacyjne. Dużą zaletą tego pomysłu na dekorację ściany jest też łatwość w utrzymaniu w czystości. Można je myć tak jak każdą ścianę.

Podsumowanie

Jeśli nie jesteś pewien, czy warto wprowadzić do wnętrza gzymsy i listwy dekoracyjne, pilastry, fasety i inne elementy sztukaterii, zdecydowanie warto zmienić zdanie. Ten rodzaj dekoracji to dziś prawdziwy hit w aranżacji wnętrz, chętnie stosowany przez architektów i projektantów.

Gdzie szukać wysokiej jakości sztukaterii gipsowej? Sprawdź ofertę firmy Nord-Gips. To sprawdzony dostawca sztukaterii wewnętrznej i elewacyjnej, wyróżniający się szeroką ofertą i fachowym doradztwem na każdym etapie zamówienia.