Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Omówienie rodzaju przydomowych oczyszczalni ścieków

przydomowa oczyszczalnia ścieków
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Duża część obszaru Polski nadal nie posiada dostępu do kanalizacji ogólnospławnej. Większość obszarów wiejskich nie jest skanalizowana, dlatego niezbędne są tam alternatywne rozwiązania do których należą przydomowe oczyszczalnie ścieków. Ponieważ są to urządzenia które pracują w trudnych warunkach to warto zastanowić się nad ich rodzajami aby dokonać prawidłowego wyboru i montażu.

Na wstępie warto zaznaczyć jakie są różnice pomiędzy oczyszczalniami drenażowymi a biologicznymi. Dwie przedstawione nazwy są potoczne i najczęściej używane przez firmy instalacyjne. Przydomowa oczyszczalnia ścieków drenażowa charakteryzuje się tym że oczyszcza ona w sposób mechaniczny ścieki w zbiorniku oraz doczyszcza je biologicznie na drenażu rozsączającym. Drenaż spełnia również rolę rozsączenia wody która została oczyszczona. Główną wadą tego rozwiązania jest to że zbiornik redukuje jedynie część zanieczyszczeń w procesie sedymentacji i flotacji a pozostała dawka substancji organicznych których nie widać gołym okiem przepływa do drenażu w którym jest częściowo usuwana. Niestety zawsze część zanieczyszczeń pozostaje w drenażu i powoli prowadzi do kolmatacji czyli zatkania gruntu, staje się on nieprzepuszczalny dla wody, przestaje pełnić swoją funkcję ponieważ oczyszczone ścieki nie wsiąkają w grunt, zbierają się i wypływają pokrywą, kominkami, w domu, po prostu tam gdzie jest najniższy punkt kanalizacji.

Oczyszczalnie przydomowe potocznie zwanymi biologiczne, są nowocześniejszą i wydajniejszą wersją oczyszczalni. Cały proces oczyszczania ścieków odbywa się w zbiorniku który jest wyposażony w odpowiednie oprzyrządowanie, różniące się w zależności od producenta. Głównym procesem jest tutaj natlenianie ścieków które odbywa się poprzez dmuchawę i dyfuzory, jest to wydajny sposób na pozbycie się azotu który jest głównym składnikiem ścieków biologicznych. Oczyszczanie mechaniczne też jest realizowane ponieważ zbiorniki te są przeważnie kilkukomorowe więc w obrębie jednego urządzenia realizuje się kilka procesów oczyszczania. Skuteczność tych metod producenci określają na poziomie 90 do 95%, co jest bardzo wysoką wydajnością. Woda lub ściek który wypływa z oczyszczalni biologicznej posiada w sobie bardzo małą dawkę substancji organicznych które mogą powodować zatykanie gruntu, dlatego są one wydajniejsze w dłuższej perspektywie czasu. Ich układ rozsączenia ścieków działa dłużej. Oczywiście przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków posiadają również wady ponieważ są urządzeniami mechanicznymi i są w nich elementy które mogą się zepsuć. Najczęściej jest to dmuchawa lub sterownik. Dodatkowo generują pobór prądu oraz hałas który może się różnić pomiędzy poszczególnymi producentami.

Wybór rodzaju oczyszczalni należy oczywiście do klienta. Firma instalująca przydomowe oczyszczalnie ścieków może sugerować lepsze rozwiązanie które będzie dopasowane do indywidualnych potrzeb. Przykładowo montaż przydomowych oczyszczalni w województwie Lubelskim obecnie rozkłada się po równo dla rozwiązań drenażowych oraz biologicznych. Lublin i okoliczne miejscowości posiadają cały czas dużo oczyszczalni drenażowych i biologicznych, głównie też dlatego że w tym rejonie nie ma problemu z wodami gruntowymi a duża część jest piaszczysta lub kamienista czyli są to grunty o dobrej przepuszczalności wodnej. Przykładowo większość obszaru województwa Lubelskiego posiada korzystne warunki do montażu przydomowych oczyszczalni.