Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Dlaczego kamień naturalny to dobry sposób na wystrój wnętrza?

kamień naturalny w kuchni
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Kamień naturalny jest popularnym materiałem wykończeniowym do wnętrz, dlaczego warto postawić na kamienne elementy w swoim domu? Podpowiadamy!

Dlaczego warto wybrać kamień naturalny?

 1. Estetyka i wyjątkowość: Kamień naturalny jest niezwykle piękny i posiada unikalne wzory, tekstury i kolory. Dzięki temu każdy element wykończeniowy z kamienia staje się niepowtarzalny, dodając charakteru i elegancji wnętrzu domu.

 2. Trwałość: Kamień naturalny jest wyjątkowo wytrzymałym materiałem. Może przetrwać wiele lat, zachowując swój wygląd i strukturę. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, wytarcie oraz działanie warunków atmosferycznych.

 3. Wartość inwestycji: Dodanie elementów z kamienia naturalnego do wnętrza lub elewacji może podnieść wartość nieruchomości. Jest to element wykończeniowy, który jest ceniony przez potencjalnych nabywców, co może być korzystne w przypadku przyszłej odsprzedaży.

 4. Łączenie z innymi materiałami: Kamień naturalny świetnie komponuje się z innymi materiałami, takimi jak drewno, szkło czy metal. Można go używać w różnych stylach wnętrzarskich, od klasycznego po nowoczesny.

 5. Łatwa konserwacja: Kamień naturalny nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Wymaga jedynie regularnego czyszczenia i zabezpieczenia, aby zachować swoje właściwości i estetykę.

 6. Ekologiczność: Kamień naturalny jest surowcem pochodzącym z natury, co sprawia, że jest bardziej ekologiczny niż materiały syntetyczne. Wybierając kamień naturalny, można zmniejszyć ślad węglowy procesu produkcji.

 7. Właściwości termiczne: Kamień naturalny ma zdolność do absorbowania ciepła i oddawania go stopniowo. Dzięki temu może pomagać w regulowaniu temperatury w pomieszczeniach, co może przyczynić się do obniżenia kosztów ogrzewania lub chłodzenia.

 8. Zastosowanie w różnych obszarach: Kamień naturalny może być stosowany zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynków. Może być wykorzystywany do wykończenia ścian, posadzek, blatów kuchennych, kominków, elewacji budynków czy ogrodowych ścieżek.

 9. Hipoalergiczność: Kamień naturalny jest mniej podatny na gromadzenie kurzu, roztoczy i alergenów w porównaniu do niektórych innych materiałów, co może korzystnie wpłynąć na jakość powietrza w pomieszczeniach.

 10. Historia i tradycja: Kamień naturalny jest stosowany w budownictwie od wieków, co nadaje mu pewną dawkę historii i tradycji. Może przyczynić się do stworzenia bardziej autentycznego i przytulnego wnętrza.

Jakie elementy wnętrza warto wykonać z kamienia naturalnego?

Kamień naturalny może być wykorzystany w wielu elementach wnętrza, dodając im piękno, trwałość i charakter. Oto kilka elementów, które warto rozważyć wykonanie z kamienia naturalnego:

 1. Ściany: Kamień naturalny może być zastosowany jako wykończenie ścian, zarówno w postaci dużych paneli, jak i małych kamieni układanych w mozaiki lub regularnych wzorach. Nadaje wnętrzu teksturę i głębię.

 2. Podłogi: Kamień naturalny może być używany do wykładania podłóg, szczególnie w obszarach o dużym ruchu, takich jak hol czy korytarz. Odpowiednio zabezpieczony kamień może być bardzo trwały.

 3. Kominek: Kamień naturalny jest popularnym materiałem do obudowy kominków. Dodaje im elegancji i wyjątkowości. Można wybrać kamień o gładkiej lub chropowatej teksturze, w zależności od stylu.

 4. Blaty kuchenne: Kamień naturalny, taki jak granit czy marmur, jest często wybierany do produkcji blatów kuchennych. Jest trwały, odporny na zadrapania i ciepło oraz dodaje elegancji do kuchni.

 5. Blaty łazienkowe: Kamień naturalny może być wykorzystany do produkcji blatów łazienkowych, umywalek i pryszniców. Nadaje przestrzeni łazienkowej luksusowy wygląd.

 6. Półki i regały: Kamień może być wykorzystany do stworzenia solidnych i trwałych półek lub regałów, zarówno w salonie, jak i kuchni.

 7. Elementy dekoracyjne: Kamień naturalny może być używany do stworzenia różnych elementów dekoracyjnych, takich jak kolumny, łuki, ramy drzwi czy okna, dodając charakteru i stylu wnętrzu.

 8. Schody: Kamień naturalny może być stosowany jako materiał na stopnie schodów lub na całą konstrukcję schodów. To elegancki i trwały wybór.

 9. Okładziny wnęk: Kamień naturalny może być wykorzystany do okładzin wnęk w ścianach, dodając im głębię i wyjątkowy charakter.

 10. Listwy przypodłogowe: Kamień naturalny może być użyty jako listwa przypodłogowa, która dodaje elegancji i podkreśla wyjątkowy charakter podłogi.

 11. Stoliki i blaty: Kamień naturalny może być wykorzystany do produkcji stolików kawowych, jadalnianych lub blatów do mebli.

Wybór konkretnych elementów z kamienia naturalnego zależy od Twoich preferencji stylowych, budżetu i funkcjonalności, którą chciałbyś uzyskać. Ważne jest również, aby wybrać odpowiedni rodzaj kamienia o odpowiednich właściwościach do konkretnego zastosowania.

Jak wybrać wykonawcę i dostawcę?

Wybór właściwego wykonawcy nie zawsze jest prostą sprawą. Istotnym elementem przy wyborze powinno być doświadczenie i portfolio dostawcy oraz wykonawcy, jego oferta usług, a także opinie na jego temat, pozostawione przez klientów. Poza tymi elementami, dobrze będzie zwrócić uwagę na lokalizację oraz kompleksowość usług. Czy wykonawca zapewnia transport, czy jest dyspozycyjny, czy może elastycznie podejść do Twojego zlecenia?

Cena oczywiście również jest istotnym kryterium, jednak nie zawsze należy wybierać najtańsze oferty na rynku. Warto zrobić rozeznanie i zweryfikować, czy przypadkiem z pozoru droższa oferta, nie zapewni więcej komfortu i bardziej kompletnej usługi.

Chcesz postawić na sprawdzoną firmę? Zajrzyj na emas-stone.pl! Bogate portfolio, doświadczenie, kreatywność i elastyczność. Dodatkowo zapraszamy również na bloga, gdzie publikujemy porady, na temat kamienia i elementów kamiennych. Bo kamieniarstwo to nasza pasja!