Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Monstera ciekawa roślina do biura i pomieszczeń

monstera
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Monstera to piękna, dziurawa roślina, która sławę zdobyła stosunkowo niedawno. Jej nietypowy wygląd przyciąga uwagę i jest doceniany przez wielu. To łatwa w uprawie roślina doniczkowa, pod warunkiem że poświęcisz jej odpowiednio dużo czasu i spełnisz jej wymagania. Nada uroku każdemu pomieszczeniu oraz poprawi twoje samopoczucie.

W ostatnich latach monstera stała się bardzo popularną rośliną, którą możesz zobaczyć w biurach, galeriach lub pokojach. Stosunkowo niedawno świat dowiedział i zachwycił się nią. Skąd pochodzi? Dlaczego stała się tak sławna? Zobacz! 

Skąd pochodzi monstera?

Naturalne środowisko monster to lasy deszczowe Ameryki Środkowej i Południowej. To tam panują perfekcyjne warunki do rozwoju dla tych dziurawych roślin. Istotnym warunkiem jest poziom wilgotności. Las deszczowy to miejsce o bardzo wysokiej wilgotności, właśnie tego potrzebują te rośliny. Przy okazji temperatura panująca przez cały rok jest umiarkowana między 18°C a 28°C, co jeszcze lepiej wpływa na rozwój roślinności. 

Dlaczego monstera stała się popularna? 

Monstery przyciągają wzrok swoim wyglądem. To dlatego tak dużo osób stało się miłośnikami tych roślin. Ich nietypowy, dla klasycznych roślin, wygląd urzekł ludzi prawie na całym świecie. Dziurawe liście są naprawdę unikalne, a przy okazji występują w różnych wariacjach. Istnieją monstery o liściach białych, żółtych, mogą być sercowate lub podłużne, są typowym pnączem o wiotkich łodygach lub stojącą rośliną z twardymi łodygami. Możliwości jest naprawdę wiele.
W ostatnich latach stało się popularne łączenie elementów natury z pomieszczeniami, poprawia to samopoczucie i estetykę wnętrza. Monstera doskonale wpisuje się w ten trend, ponieważ jej wyjątkowe liście przykuwają uwagę i dodają osobliwego charakteru. Ponadto monstery są dość łatwe w uprawie, pod warunkiem że spełni się jej wymagania pielęgnacyjne, m.in. zapewni się odpowiednie podłoże, światło, wilgotność. Bardzo ważna jest odpowiednia ziemia do monstery. Dobre podłoże to połowa sukcesu!

Trudności, jakie możesz napotkać podczas opiekowania się monsterą

Posiadanie roślin w pomieszczeniu to także spora odpowiedzialność, chcąc nie chcąc będziesz musiał poświęcić im trochę swojego czasu. Niestety, nawet przy codziennym doglądaniu monstery, możesz coś przeoczyć lub zmiana pojawi się nagle, bez uprzedzenia. Na co najczęściej skarżą się właściciele monster? 

Plamy na liściach

Plamy na liściach monstery są częstym wskaźnikiem, że coś jest nie tak, jak być powinno. Wśród palety barw plam znajdują się kolory: żółte, brązowe, białe, czarne. Wszystkie wskazują na jakąś nieprawidłowość spowodowaną np. temperaturą, przelaniem, infekcją, grzybem. Plam na liściach nie możesz ignorować, ponieważ mała plamka może zająć wszystkie liście i trudniej będzie ją uratować. Zanim podejmiesz działania w tym kierunki, koniecznie dowiedz się, co dolega monsterze, aby nie pogorszyć sytuacji.

Szkodniki

Szkodniki są jeszcze bardziej niebezpieczne niż plamy. Obecność szkodników nie jest przez nikogo doceniana, wręcz przeciwnie. Te małe insekty nie dość, że szybko się rozprzestrzeniają po monsterze, to na dodatek mogą migrować na inne rośliny w pokoju. Najczęściej spotykane są: wciornastki, przędziorki, wełnowce, ziemiórka. Pozbędziesz się ich za pomocą specjalnych preparatów, ale walka z nimi niejednokrotnie jest długa i uciążliwa.

Brak dziur

Brak dziur to najmniejszy problem na tle szkodników i plam. Brak dziur często jest spowodowany brakiem słońca. Monstera, pomimo że nie lubi mocnego słońca, to też źle się czuje w totalnym cieniu. Powodem braku dziur może być także pomyłka, ponieważ niektóre odmiany podobne do monstery deliciosa nie posiadają dziur i jest to dla nich normalne.  

Dlaczego monstera ma dziury na liściach?

Ile osób, tyle opinii na temat dziur monstery. Monstery rosną pod koronami drzew, każdy promień światła jest drogocenny dla roślin w lasach deszczowych. Dziurawa powierzchnia roślin pozwala dotrzeć słońcu do niższych partii lasu, w tym do nowych listków monstery. Dorosłe okazy oplatają się korzeniami powietrznymi o najbliższe drzewo, więc mają większe szanse na złapanie słońca. Dlatego uprawiając monsterę w domu, potrzebuje ona jasnego, rozproszonego światła. Bezpośrednie, mocne słońce poparzy liście, zwłaszcza w okresie letnim. 

Urokliwe monstery to łatwe w uprawie rośliny w pomieszczeniu, choć niekiedy mogą przysporzyć problemów. Niemniej jednak ich wygląd i estetyka zdecydowanie przekonuje do posiadania w swoim biurze lub pokoju.