Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Dlaczego warto mieć własny zbiornik na deszczówkę?

padający deszcz
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Zrównoważone gospodarowanie zasobami wodnymi to bardzo ważny element ochrony środowiska naturalnego. Coraz większa część społeczeństwa zdaje sobie z tego sprawę. Nic dziwnego, że zbiornik na deszczówkę cieszy się coraz większą popularnością. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w gospodarstwie domowym – to czysta oszczędność, ale także ukłon w stronę ekologii. Opowiemy o tym więcej w naszym artykule.

Dlaczego warto zainstalować zbiornik na deszczówkę w gospodarstwie domowym?

Istnieje wiele powodów, dla których warto mieć zbiornik na wodę deszczową w swoim gospodarstwie domowym. Do najważniejszych zalet tego rozwiązania należą:

  • Oszczędzanie wody – zbieranie deszczówki pozwala zaoszczędzić na wodzie pitnej, co ma odzwierciedlenie w niższych rachunkach za wodę. Jeśli nie mamy innej możliwości, to używamy wody pitnej do takich czynności jak mycie samochodu czy podlewanie ogrodu. Woda deszczowa wyeliminuje ten problem, ponieważ możemy jej użyć do takich celów.

  • Zrównoważone gospodarowanie zasobami wodnymi – wykorzystywanie wody deszczowej do celów gospodarczych to ważny element rozsądnego gospodarowania wodą. Wykorzystanie deszczówki do podlewania roślin, mycia samochodu, a nawet prania czy spłukiwania toalety, przyczynia się do ochrony globalnych zasobów wodnych.

  • Większa niezależność gospodarstwa domowego – w niektórych regionach w dalszym ciągu pojawiają się problemy z dostawą wody w okresach suszy. Zbiorniki na deszczówkę pozwalają gromadzić wodę opadową, dzięki czemu masz pewność, że nigdy nie zabraknie ci jej do celów gospodarczych czy w ogrodzie.

Jaki zbiornik na wodę deszczową wybrać?

Jaki powinien być odpowiedni zbiornik na deszczówkę? Najlepiej zdecydować się na wysokiej jakości zbiornik betonowy. Taki zbiornik do magazynowania wody deszczowej jest odporny na niskie temperatury i uszkodzenia, a ponadto bardzo szczelny.

Ważne, aby wybrany zbiornik miał wszelkie niezbędne certyfikaty i komplet dokumentów (takich jak: Atest PZH, Krajowa ocena techniczna, pisemna gwarancja).

Przed zakupem zwróć uwagę także na jakość wykonania zbiornika na deszczówkę. Zbiornik powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów – najlepiej sprawdza się beton od B25 W8 do B40 W8 z dodatkiem uszczelniacza, a także drut fi 8 oraz fi 10. Ściany zbiornika powinny być natomiast dwukrotnie pomalowane powłoką izolacyjną, a górna płyta połączona specjalistycznym klejem mrozo- i wodoodpornym.

Kolejna ważna sprawa to wybór odpowiedniej firmy, która nie tylko wykonuje, ale także dostarcza i montuje zbiorniki na deszczówkę. Taki zbiornik powinien być przewożony specjalnymi samochodami wyposażonymi w HDS. Dodatkowym atutem jest bezpłatny montaż oraz pięcioletnia gwarancja na piśmie. Montaż odbywa się tego samego dnia, niezwłocznie po dostarczeniu zbiornika na miejsce.

Dostępne są zbiorniki na deszczówkę o różnej pojemności, a więc również tę kwestię należy wziąć pod uwagę. Na początek warto określić zapotrzebowanie gospodarstwa na wodę deszczową – zastanów się, do czego będziesz używał zebranej wody (na przykład do podlewania ogrodu, mycia samochodu, a może nawet do prania itd.). Weź pod uwagę również powierzchnię, z jakiej będziesz zbierał deszczówkę – dach, taras, bruk. Istotnym parametrem jest także średnioroczny opadu dla danej lokalizacji.

W razie wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistami w dziedzinie zbiorników na deszczówkę. Konsultanci pomogą dobrać zbiornik o odpowiedniej pojemności, dzięki czemu gromadzenie i wykorzystanie deszczówki będzie optymalne dla twojego gospodarstwa domowego.