Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Wędzarnia w ogrodzie – istotne informacje, których warto się dowiedzieć na początku przygody z wędzeniem.

Wędzarnia ogrodowa
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Popularność wędzarni ogrodowych pozwalających na samodzielne przygotowanie wędzonych mięs, kiełbas, ryb czy serów w ostatnich latach stale rośnie. Wędzenie nie tylko konserwuje, ale również nadaje wyjątkowy smak i aromat wyrobów. Na te wyjątkowe wyroby z wędzarni nie sposób nie zwrócić uwagi. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup gotowej wędzarni lub jej budowę we własnym zakresie. W obydwu przypadkach należy jednak mieć na uwadze kilka szczegółów.

Początki wędzenia - jak to się zaczęło?

Tradycja wędzenia mięs w Polsce sięga wiele lat wstecz. Początkowo technika ta była bardzo prosta, gdyż na ziemi rozniecano ogień, a nad ogniem na kijach wieszano kawałki mięsa. Ogień miał za zadanie upiec mięso, a żar i dym utrwalał produkty oraz nadawał im cechy sensoryczne. Zauważono, że wędzone potrawy mają dłuższą przydatność do spożycia, dzięki czemu metoda ta stała się dość powszechna i stosowana dla utrwalania żywności. Niepowtarzalny smak i aromat wędzonych wyrobów, spowodował że proces wędzenia ewoluował i w miarę upływu lat zaczął być stosowany na skalę przemysłową. Kolejne lata dla technologii wędzenia upływały pod względem wprowadzania zmian i metodyki procesu. Zaczęto eksperymentować z różnego rodzaju gatunkami drewna, co pozwoliło uzyskać dym o różnorodnych cechach i właściwościach. 

Dzięki badaniom i zmianom jakie zachodziły w procesie wędzenia na przestrzeni proces ten stał się jeszcze łatwiejszy i bardziej przystępny.  Obecnie wędzenie jest najbardziej powszechnym sposobem do produkcji wyrobów takich jak mięsa, ryby, nabiał, warzywa czy owoce. Dowodem na to jest zainteresowanie sporej ilości konsumentów, którzy wymieniają uwagi i spostrzeżenia dotyczące procesu produkcji domowych wędzonek, przepisów wędzarniczych lub narzędzi i akcesoriów niezbędnych do produkcji domowych wyrobów wędzonych. 

Podstawy i techniki wędzenia 

W ramach techniki wędzenia rozróżniamy trzy główne rodzaje wędzenia: 

Wędzenie na zimno 

Wędzenie na zimno należy przeprowadzać w temperaturze od 12° do 25° Celsjusza. Proces ten trwa od kilku godzin do nawet kilku dni. Dym wędzarniczy przenika przez całą strukturę produktu i pozwala na jego utrwalenie i chroni przed psuciem się produktu. 

Wędzenie na ciepło

Wędzenie na ciepło odbywa się w temperaturze od 25° do 45° Celsjusza. W tej technice produkt poddawany jest na działanie dymu od kilku godzin do nawet 48h. Ciepłe wędzenie stosujemy dla wyrobów których nie planujemy przechowywać dłużej niż 2-3 tygodnie. Metoda ta jest stosowana dla przygotowania ryb czy serów oraz większych wyrobów wędliniarskich. Dym przenika zewnętrzne warstwy produktu. 

Wędzenie na gorąco

Sposób ten jest zalecany do wędzenia kiełbas które będą parzone po wędzeniu lub kiełbas parzonych i powtórnie wędzonych w dymie ciepłym, a następnie zostaną wysuszone. 

Proces wędzenia na gorąco przebiega w temperaturze 50° do 60° Celsjusza. Jest to najkrótsza metoda wędzenia, która składa się na trzy fazy. 

  • Osuszanie mięsa - w temperaturze 40° do 50° Celsjusza szybkim i intensywnym ruchem powietrza, bez dymu do momentu uzyskania suchej i ciepłej powierzchni produktu. 
  • Wędzenie zasadnicze - przeprowadzamy w temperaturze 40° do 60° Celsjusza w czasie od 30 do 60 minut, na początku w niezbyt gęstym dymie, natomiast pod koniec wędzenia zwiększamy dym na bardzo gęsty. 
  • Powierzchowne podpiekanie produktów - proces ten odbywa się w temperaturze 60° do 90° Celsjusza, w czasie 10 do 30 minut. Następuje ścięcie białka w zewnętrznej warstwie wyrobu, a wnętrze wyrobu pozostaje surowe. 

Budowa wędzarni

Do budowy wędzarni można zastosować różne materiały w zależności od tego jak chcemy żeby nasza wędzarnia wyglądała. Najprostszą wędzarnie można zrobić z beczki lub elementów takich jak cegła albo blacha. Najpopularniejszym materiałem używanym do budowy wędzarni jest jednak drewno

Niezbędne elementy wędzarni obejmują komorę wędzarni, palenisko lub generator dymu, przewód dymowy, termometr, wylot dymu z komory oraz akcesoria wędzarnicze takie jak haki, kije wędzarnicze lub ruszty, które służą do zawieszania lub położenia żywności przeznaczonej do wędzenia. Komora wędzarnicza stanowi centralną przestrzeń, gdzie umieszcza się produkty do procesu wędzenia. 

Zakup gotowej wędzarni od producenta 

Budowa wędzarni dla osób które nie mają zdolności technicznych może być nie lada wyzwaniem. Z tego powodu, rozważenie zakupu gotowej wędzarni od producenta który dostępnej w sklepie może okazać się doskonałym wyborem. Na stronie wedzarnia-elektryczna.pl znajdziesz szeroki asortyment wysokiej jakości drewnianych wędzarni elektrycznych z generatorem dymu, które umożliwią Ci łatwe i wygodne wędzenie potraw w komfortowym otoczeniu swojego domu. Wybór takiego rozwiązania przyczynia się do znacznego obniżenia zarówno kosztów, jak i czasu potrzebnego na samodzielną budowę, gdyż producent ma już opracowany projekt drewnianej wędzarni pozwalający na efektywny proces wędzenia. Dzięki zakupowi gotowej wędzarni zyskujesz wygodę oraz oszczędność wysiłku i zasobów, które mogą zostać wykorzystane do innych pasjonujących projektów. To praktyczne podejście zapewni Ci szybki dostęp do wędzenia potraw i pozwala cieszyć się ich wyjątkowym smakiem bez zbędnego nakładu pracy. Oferowane modele drewnianych wędzarni elektrycznych H&G Smoker są mobilne, co ułatwia ich swobodne przemieszczanie w inne miejsca w ogrodzie. To aspekt szczególnie istotny, ponieważ unikamy w ten sposób zakłócania spokoju sąsiadom z uwagi na wytwarzany dym wędzarniczy. Przenośność wędzarni to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się wędzonymi smakami, zachowując jednocześnie harmonię w otoczeniu. Mobilność wędzarni to również dodatkowy atut, który zapobiega nadmiernemu eksponowaniu wędzarni na warunki atmosferyczne. Po skończonej pracy możemy ja przetransportować do garażu lub schować pod dachem, dzięki czemu posłuży nam na długie lata. 

Jeśli szukasz drewnianej wędzarni elektrycznej z generatorem dymu to sprawdź ofertę sklepu wedzarnia-elektryczna.pl.