Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Siłownia w mieszkaniu - jak tanio ją wyposażyć w profesjonalny sprzęt?

Siłownia w mieszkaniu
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Domowa siłownia ma wiele zalet - nie trzeba tracić czasu na dojazd do siłowni, można ćwiczyć o dowolnej porze, nie trzeba dzielić się sprzętem z innymi ludźmi. Nie da się jednak ukryć, że siłownia w mieszkaniu to także spora inwestycja. Jak skompletować sprzęt do ćwiczeń, żeby nie zbankrutować?

Ćwiczenia siłowe, aerobowe czy funkcjonalne?

Osoby, które chcą ćwiczyć w domu, powinny najpierw określić swój cel. Jeżeli w grę wchodzi rozwijanie masy mięśniowej i siły, wówczas warto skompletować sprzęt do ćwiczeń oporowych. Z kolei osoby zorientowane na zredukowanie tkanki tłuszczowej i przy okazji poprawę wydolności organizmu, powinny rozejrzeć się za bieżnią i innymi urządzeniami do treningu aerobowego. Gdy trzeba popracować nad koordynacją ruchową, siłą i ogólną sprawnością, przydatne będzie wyposażenie do treningu funkcjonalnego (np. kettlebelle, taśmy oporowe, ławki treningowe).

Sprzęt odpowiedni do poziomu zaawansowania

Osoby początkujące nie muszą inwestować w ciężkie hantle do 25 kg - na tym etapie w zupełności wystarczą hantle 0,5-2,0 kg (do treningów fitness) lub hantle 3,0-5,0 kg do (do wzmocnienia ud, ramion i barków). Można również kupić podstawowy zestaw kulturystyczny, zawierający dwa gryfy i podstawowy komplet obciążeń olimpijskich. Kolejne talerze można dokupować stopniowo, w miarę rozwoju muskulatury i umiejętności technicznych.

Jeśli chodzi o treningi aerobowe, siłownia w mieszkaniu powinna zawierać przynajmniej jeden z tych sprzętów: bieżnię, orbitrek, rower stacjonarny i ergometr wioślarski. Te sprzęty także można kupować etapami, a do czasu skompletowania wszystkich można sobie radzić w inny sposób (np. bieżnię można zastąpić bieganiem w parku).

Siłownia w mieszkaniu - jakie obciążenia wybrać?

Osoby ćwiczące w domu mogą, a nawet powinny korzystać z profesjonalnych obciążeń olimpijskich. Dlaczego? Otóż tylko takie obciążenia są standaryzowane, dzięki czemu można do nich dopasować dowolny gryf olimpijski dostępny na rynku. Poza tym takie talerze muszą spełniać określone parametry, co przekłada się na większe możliwości treningowe i  bezpieczeństwo ćwiczącego.

Obciążenia olimpijskie dostępne są w trzech rodzajach:

  • talerze pełne,
  • talerze typu „kierownica”,
  • talerze typu „bumper”.

Jakie talerze wybrać do domowej siłowni? Z pewnością warto wziąć pod uwagę modele z otworami na palce (typu „kierownica”), które zapewniają wygodną zmianę obciążeń na gryfie oraz wszechstronne zastosowanie bez gryfu (np. w ćwiczeniach funkcjonalnych). W mieszkaniu sprawdzą się również talerze typu „bumper”, które dzięki grubej warstwie gumy nie zniszczą podłogi.

Maszyny ze stosem czy strefa wolnych ciężarów?

Siłownia w mieszkaniu raczej nie pomieści wszystkich sprzętów, z których można korzystać w profesjonalnych obiektach. Trzeba zatem podjąć decyzję, czy treningi będą odbywać się z wolnymi ciężarami czy na specjalnych urządzeniach. Dla osób początkujących lepsze są maszyny, które „wymuszają” odpowiednią pozycję podczas ćwiczeń i przez to zapewniają większe bezpieczeństwo. Niestety na jednym urządzeniu można ćwiczyć tylko wybraną partię mięśni. Dla pełnego treningu trzeba więc zorganizować kilka takich maszyn, co jest nie tylko kosztowne, ale i trudne do zrealizowania ze względu na ograniczoną powierzchnię.

Tani i praktyczny sprzęt do domowej siłowni

Zdecydowanie łatwiej i taniej urządzić domową siłownię za pomocą sprzętu do wolnych ciężarów, a więc gryfów, talerzy, ławek do wyciskania sztangi oraz stojaków. Takie wyposażenie pozwala przeprowadzić kompletny trening, a jeden dobry zestaw wystarczy na wiele lat ćwiczeń. Poza tym to bardzo mobilna opcja - w razie potrzeby można przestawić sprzęt czy przenieść go do innego pomieszczenia.

Strefę wolnych ciężarów można urządzić razem z marką Gym Rage, która oferuje m.in. profesjonalne gryfy i talerze olimpijskie, gotowe zestawy do ćwiczeń siłowych, ławki treningowe oraz stojaki na sprzęt. Przystępne ceny oraz akcje promocyjne pozwolą wyposażyć domową siłownię bez nadmiernego obciążania budżetu. Więcej informacji na temat oferty tej marki można znaleźć na stronie internetowej https://gymrage.pl/ oraz pod numerem telefonu +48 798 316 738.