Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Do czego można wykorzystać wodę ze zbiornika na deszczówkę?

zbiorniki na deszczówkę
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Zbieranie deszczówki to sposób na zielony ogród i mniejsze rachunki. Dowiedz się, jak możesz wykorzystać zbieraną wodę deszczową.

Dlaczego warto zbierać deszczówkę?

Nawet jeśli myślimy, że woda jest zawsze dostępna, nie możemy zapominać, że jest to zasób ograniczony. Właśnie dlatego zbieranie wody deszczowej staje się coraz bardziej popularne i cenione przez ekologicznych entuzjastów, ale również osoby pragmatycznie nastawione do życia.

Woda ze zbiornika na deszczówkę to nie tylko oszczędność wody i redukcja kosztów, ale także proekologiczny wybór, który przynosi liczne korzyści.

Przede wszystkim, zbieranie deszczówki to sposób na ochronę naszych wodnych zasobów. Deszczówka to czysta woda pochodząca z atmosfery, która nie została jeszcze zanieczyszczona przez czynniki ludzkie.

Zamiast pozwolić jej spływać do rowów, możemy ją zbierać w odpowiednich pojemnikach na deszczówkę i wykorzystywać w naszym gospodarstwie domowym. To pozwala nam zaoszczędzić wodę pitną, która jest zdecydowanie cenniejsza i może być wykorzystana w bardziej istotnych celach. Ponadto, ograniczając odpływ wody opadowej, zmniejszamy ryzyko powodzi, które są coraz częstsze w wielu regionach świata.

Zastosowanie deszczówki w ogrodzie - 3 pomysły

Ogród, zielony raj, który jest wizytówką każdego domu. A co by się stało, gdybyśmy do naszego raju dodali jeszcze jeden element - zbiornik na deszczówkę? Woda zebrane w takim zbiorniku może mieć wiele zastosowań w ogrodzie, przyczyniając się zarówno do jego piękna, jak i funkcjonalności.

1. Nawadnianie roślin

Zbiornik na deszczówkę, o odpowiedniej pojemności, to idealne rozwiązanie do nawadniania roślin w ogrodzie. Czysta i naturalna woda deszczowa korzystnie wpływa na rośliny, ale także redukuje nasze rachunki za wodę. Zwłaszcza w okresach suszy, kiedy ograniczony jest dostęp do wody pitnej, deszczówka staje się naszym cennym sojusznikiem w pielęgnacji roślin.

2. Fontanna ogrodowa

Marzysz o romantycznej i spokojnej atmosferze w swoim ogrodzie? Zbiornik na deszczówkę może posłużyć jako doskonały zbiornik na wodę dla urokliwej fontanny. Dźwięk szeptu wody potrafi stworzyć magiczną aurę i zapewnić relaksujący nastrój w otoczeniu zieleni. A dzięki zbiornikowi na deszczówkę będzie to przyjemność za darmo!

3. Staw dla roślin wodnych

Jeśli masz ochotę na coś bardziej oryginalnego, deszczówka może posłużyć do stworzenia niewielkiego stawu dla roślin wodnych. Zbiornik na deszczówkę 1000l pozwoli ci cieszyć się pięknem roślin, które dodadzą twojemu ogrodowi wyjątkowego charakteru. To ekologiczny sposób na wprowadzenie wodnego ekosystemu do swojego ogrodu.

Jakie zbiorniki mamy do wyboru?

Na rynku dostępne są różnorodne rozwiązania, które dostosują się do naszych potrzeb i warunków przestrzennych.

Naziemny zbiornik na deszczówkę

To zazwyczaj plastikowe lub metalowe pojemniki o różnych pojemnościach, takich jak 100-200l. Są one stosunkowo tanie i można je łatwo dostosować do małych działek. W przypadku gospodarstw rolnych stosuje się większe zbiorniki, o pojemnościach nawet 22 000L.

Zbiorniki na deszczówkę podziemne

Jeśli nie chcemy, aby zbiornik na deszczówkę zajmował cenne miejsce na powierzchni działki, możemy zdecydować się na zbiornik podziemny. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią estetykę ogrodu i chcą zachować jego naturalny wygląd. Zbiorniki na deszczówkę 5000l w wersji podziemnej są również doskonałym rozwiązaniem dla większych posesji.

Doskonałej jakości, różnorodne zbiorniki na deszczówkę znajdziesz na https://xymen.pl/

Zbieranie wody deszczowej to inteligentny wybór zarówno dla naszego portfela, jak i dla środowiska. Woda zebrana w odpowiednich zbiornikach może znaleźć wiele zastosowań, zwłaszcza w ogrodzie, gdzie staje się cennym źródłem nawadniania czy elementem ozdobnym. Wybór odpowiedniego zbiornika na deszczówkę zależy od naszych preferencji, wielkości działki oraz zapotrzebowania na wodę. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, zbieranie deszczówki to krok w stronę bardziej ekologicznego i zrównoważonego stylu życia.