Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Nowoczesna ochrona

monitoring osiedla
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Przybywa osiedli zamkniętych i chronionych. Ludzie lubią czuć się komfortowo i spokojnie śpią, gdy wiedzą, że ich mienie i życie jest chronione. Składają się więc na osiedlowe monitoringi, bez zająknięcia płacą wyższe czynsze zawierające dodatkową opłatę za firmę ochroniarską. Strzeżone osiedla stały się, można już tak śmiało powiedzieć, standardem. Czy rzeczywiście są bezpieczne? Czy rzeczywiście zwiększają komfort mieszkańców?

Ochrona osiedla

Monitoring i obecność ochroniarzy wpływają na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Niejednokrotnie widok kamer lub pracownika ochrony odstraszył potencjalnych złodziei. Nie zadziałał jednak w każdym przypadku i na pewno nie raz słyszeliśmy o tym, jak pod osłoną nocy zniknęły rowery, wózek albo hulajnoga, nie raz słyszeliśmy jak padały pełne sarkazmu uwagi pod adresem wieku ochroniarzy i tego, że śpią w nocy zamiast pilnować.

Kto strzeże bezpieczeństwa mieszkańców osiedla i obiektów?

Administratorzy i zarządcy podpisują umowy z firmami ochroniarskimi. Firma ochroniarska Łódź firmie nierówna. Jedna nowoczesna, inwestuje w sprzęt i w szkolenia ludzi, druga tradycyjna. Jedna rozwija wachlarz usług, druga pozostaje przy tym, co najlepiej umie. Jedna kosztuje krocie, druga za wiele za usługi nie żąda. Jedna zatrudnia emerytów, druga stawia na ludzi młodszych, silniejszych, sprawniejszych. Którą z firm wybierze zarządzający i jakimi kryteriami będzie się kierował? Wiele zależy od tego jakim budżetem dysponuje i czego oczekują mieszkańcy. A z tym bywa różnie - jedni chcą, by ochroniarz dobrze wypełniał tylko i wyłącznie swoje obowiązki, a drudzy, by odebrał paczkę, usunął usterkę, uciszył hałasujących sąsiadów itp., itd. Pragnienia pragnieniami, a rzeczywistość rzeczywistością. Koszty ochrony stanowią dość znaczną pozycję w czynszach. W czasach, gdy każdy stara się oszczędzać i szukać kosztów, których można się pozbyć lub zmniejszyć, i ta pozycja jest lustrowana. Czy znaleźć równie dobrą lecz tańszą firmę ochroniarską? Czy istnieje inne rozwiązanie gwarantujące wysoki poziom bezpieczeństwa  generujące mniejsze koszty? Tak, istnieje.

Nowoczesna ochrona

Monitoring zdalny - takie rozwiązanie testuje już kilka osiedli i jak na razie testy wypadają pomyślnie. Brak obecności fizycznej ochroniarza, brak konieczności zapewnienia mu zaplecza socjalnego, brak czynnika ludzkiego, który popełnia błędy wpływa na obniżenie kosztów. Nad bezpieczeństwem czuwa system wpierany przez sztuczną inteligencję, który w każdej sekundzie jest w stanie wykryć nieprawidłowości i powiadomić o nich stosowne służby. Czy to kres ochrony fizycznej? Na pewno nie wszędzie.